Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Te gminy inwestowały najwięcej w rozwój. Wyniki mogą niektórych zaskoczyć

Osie, Bukowiec oraz niemal ex aequo Warlubie i Dragacz, to gminy powiatu świeckiego, które według rankingu "Wspólnoty", najwięcej przeznaczyły na inwestycje w latach 2018-2020. Zestawienie obejmuje miasta, gminy i powiaty w całym kraju.

Udostępnij
osie_ranking

REKLAMA

W tegorocznym rankingu czasopisma samorządu terytorialnego "Wspólnota" za lata 2018-2020 zaskakiwać może spadek Świecia, które we wcześniejszych edycjach znajdowało się na wysokich miejscach.

Reklama
Reklama

Z ostatniego zestawienia wynika, że gmina zajęła 101 lokatę na 267 miast powiatowych w kraju. Przeznaczyła na inwestycje w drogi, budynki użyteczności publicznej, kanalizację, wodociągi czy tereny rekreacyjne średnio 860 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Tymczasem w dwóch poprzednich rankingach obejmujących lata 2016-2019 była na 22 i 43 miejscu w kraju.
REKLAMA

- Ostatni ranking tak naprawdę dotyczy tylko roku 2020 - zwraca uwagę Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. - Zawsze jest taki rok, kiedy więcej się inwestuje i taki, gdzie ten poziom jest niższy. Wszyscy wiemy, że ubiegły rok był szczególny ze względu na koronawirusa. Związana z tym niepewność powodowała opóźnienia w rozpoczęciu kolejnych inwestycji, które przesunęliśmy na 2021 r. Dodajmy też, że wsparliśmy kilkoma milionami złotych duże projekty  drogowe realizowane przez powiat, jak budowa ronda koło Nowego Szpitala czy przebudowa ul. Wojska Polskiego. Ale dzięki temu będą z nich korzystać także mieszkańcy naszej gminy - dodaje Krzysztof Kułakowski.

Reklama
Reklama

Burmistrz zaznacza, że Świecie nie mogło ostatnio liczyć na tak szczodre dofinansowanie z budżetu państwa, jak niektóre gminy.

- Trudno zrozumieć, dlaczego. Spełnialiśmy kryteria, ale że nie było jasnych reguł naboru, pieniądze były po prostu przyznawane uznaniowo przez rząd. Te samorządy, które dostały dotacje, mogły je inwestować i przez to podnieść swoją pozycję w rankingu - argumentuje Krzysztof Kułakowski.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Ten sam argument podnosi również Czesław Woliński, burmistrz Nowego.

- Często byliśmy pomijani przy rozdzielaniu funduszy z budżetu państwa. Mimo to, realizujemy kolejne inwestycje, finansowane z budżetu gminy oraz ze źródeł zewnętrznych - podkreśla burmistrz Nowego.

O wynikach rankingu dotyczących Nowego, które zostało ujęte w kategorii małych miast i gmin miejsko-wiejskich, pisaliśmy tutaj.

Reklama
Reklama

Na dużą rolę dotacji ze źródeł krajowych, szczególnie tych przeznaczonych na budowę dróg lokalnych, zwracają też uwagę twórcy rankingu we „Wspólnocie”. W miastach na prawach powiatu udział ten wynosi mniej niż 5 proc., w gminach już 30 proc., a w powiatach nawet 46 proc.
REKLAMA


Jest to jeszcze jeden przykład zjawiska, o którym wspominaliśmy przy okazji rankingu zamożności – wzrostu uzależnienia samorządów od dotacji celowych
– piszą Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska, autorzy rankingu. - Na podstawie sprawozdań budżetowych nie da się tego precyzyjnie ustalić, ale można się domyślać, że przeważająca część tych dotacji wiąże się z Funduszem Dróg Samorządowych. O problemach z transparentną i sprawiedliwą alokacją tych środków pisaliśmy w obszernym raporcie opublikowanym we "Wspólnocie".

Powiat świecki awansował na 23 miejsce (z 26 za lata 2017-2019) wśród 314 powiatów w rankingu. Wydatki inwestycyjne starostwa kształtowały się na poziomie 389 zł na mieszkańca.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Poniżej przedstawiamy, jak wypadły w rankingu "Wspólnoty" za lata 2018-2020 gminy wiejskie powiatu świeckiego (w kolejności: aktualna pozycja, w nawiasie miejsce w poprzedniej edycji i kwota na inwestycje w przeliczeniu na mieszkańca w zaokrągleniu do pełnych złotych).

 1. Osie 219 (180) - 1408 zł
 2. Bukowiec 398 (352) - 1137 zł
 3. Warlubie 525 (691) - 1038 zł
 4. Dragacz 556 (504) - 1019 zł
 5. Świekatowo 602 (560) - 975 zł
 6. Pruszcz 609 (679) - 970 zł
 7. Jeżewo 653 (647) - 921 zł
 8. Drzycim 814 (1257) - 822 zł
 9. Lniano 874 (400) - 782 zł

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (10)

 1. Izraelita

  13 października 2021 12:04

  Nie dziwię się pozycji gminy

  Nie dziwię się pozycji gminy jezewo, tam jak na gminę się wchodzi to albo w prusaka wdepniesz ,albo w karalucha, na GOPSie lewą kaszą i makaronem handlują, a biedakom dają ryż z pluskwiakami no i zero inwestycji w tym Jeżewie, nawet CPN nie mają ; gmina dla miasta Laskowice

  • Mieszkaniec Laskowic

   13 października 2021 20:26

   To może poprzedni wójt robił

   To może poprzedni wójt robił inwestycje?przez 17 lat swojej kadencji niezrobil tyle co obecny Wójt zdziałał w Trzy lata,żal ci że ty ryżu  nie dostaniesz?

 2. do Izraelity

  13 października 2021 14:05

  Gdybyś miała trochę pojęcia

  Gdybyś miała trochę pojęcia to byś zobaczył,  że na czele są mała gminy które mają mała mieszkańców. Wystarczy zrobić jedną inwestycję i podzielić ją przez liczbę mieszkańców i jest się na czele. Wydaj jeden milion na 3000 mieszkańców a wydaj ten sam milion na 10 000 mieszkańców. Tak jest z Naszym Pruszczem. Więc ranking tak naprawdę nie oddaje wszystkiego…

  • smerf maruda

   13 października 2021 15:58

   Masz więcej mieszkańców w

   Masz więcej mieszkańców w gminie, bierzesz od nich wiecej podatków. Masz wtedy większy budżet, to robisz więcej inwestycji. Wtedy będziesz wyżej w rankingu.

   • samochwała

    13 października 2021 18:44

    Prawda,Pruszcz 1 miejsce

    Prawda,Pruszcz 1 miejsce zajmuje tylko medialnie, ciekawe ile kasy na to idzie?

 3. Janusz

  13 października 2021 15:16

  Nie zmienia to faktu że

  Nie zmienia to faktu że Jeżewo to zadupie

  • Mieszkaniec Laskowic

   13 października 2021 20:22

   A co masz w Laskowicach

   A co masz w Laskowicach?żadnego baru niemasz aby wyjść z dzieckiem na obiad czy na lody.bankomatu też niema.

  • Elka

   14 października 2021 18:53

   Chyba zadupia nie widziałeś.

   Chyba zadupia nie widziałeś. Nie obrażaj mieszkańców Jeżewa. 

 4. Elka

  14 października 2021 18:51

  Nie narzekajcie. Dzieje się.

  Nie narzekajcie. Dzieje się. Dajcie szansę nowej władzy. W 3 lata nie nadrobi się zaległości iluś lat. Te zaległości są też dzięki obecnemu zastępcy wójta warlubia który tak pięknie o sobie opowiada. Gdyby pracował jak należy to z pewnymi inwestycjami bylibyśmy do przodu. Ale tego to już nikt nie pamięta tylko stale wytyka ze tego nie ma że tamto źle. Na wszystko potrzeba czasu.

  • Jasiu

   15 października 2021 18:50

   Święta prawda….. 

   Święta prawda….. 

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Osoba, która 21 lutego postanowiła spróbować szczęścia w zdrapce Lotto i odwiedziła kolekturę w powiecie świeckim, długo będzie pamiętać ten dzień.

Wiadomości

Na pocztę elektroniczną komendanta powiatowego policji w Świeciu wpłynął niecodzienny e-mail.

Obraz autorstwa freepik Obraz autorstwa freepik

Wiadomości

Gwałtownie spada liczba narodzin w gminie Świecie, która tym samym wpisuje się pod tym względem w trend ogólnokrajowy. Między 2016 a 2022 r. odnotowano...

Wiadomości

Kolejne narkotyki zostały ujawnione przez policjantów z komendy w Świeciu. Tym razem funkcjonariusze zabezpieczyli znaczne ilości amfetaminy podczas kontroli drogowej.

Wiadomości

23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. O tym, jak ją rozpoznać, dlaczego nie warto jej lekceważyć i w jaki sposób leczyć, rozmawiamy...

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Osoba, która 21 lutego postanowiła spróbować szczęścia w zdrapce Lotto i odwiedziła kolekturę w powiecie świeckim, długo będzie pamiętać ten dzień.

Wiadomości

Dziś, po blisko trzech latach, zapadł w końcu wyrok w sprawie kasjerek Urzędu Miejskiego w Świeciu. Były oskarżone o przywłaszczenie sobie w ciągu 13...

Wiadomości

Mieszkanka Nowego zaalarmowała służby ratownicze, prosząc o pomoc dla jej miesięcznego dziecka. Niemowlę nagle zrobiło się sine. Na pomoc wezwano śmigłowiec LPR.

Wiadomości

Komendant powiatowy policji i burmistrz Świecia podziękowali Agnieszce Smakulskej i jej 15-letniej córce Zuzannie za pomoc udzieloną mężczyźnie, który chciał targnąć się na życie.

Wiadomości

W środę po południu doszło do potrącenia pieszej na przejściu koło ronda na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza, Kościuszki i Słowackiego w Świeciu. Kobieta trafiła do...

Wiadomości

Na pocztę elektroniczną komendanta powiatowego policji w Świeciu wpłynął niecodzienny e-mail.

Wiadomości

Praca w urzędach w powszechnym mniemaniu uchodzi za atrakcyjną. Na ile mogą liczyć inspektor i referent? I czy prawdą jest, że tak trudno o...

Obraz autorstwa freepik

Wiadomości

Gwałtownie spada liczba narodzin w gminie Świecie, która tym samym wpisuje się pod tym względem w trend ogólnokrajowy. Między 2016 a 2022 r. odnotowano...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama