Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Tadeusz, Cyryl, Wioletta
 • zachmurzenie umiarkowane
  Dzisiaj:
  16°C / 10°C
 • pochmurnie
  Jutro:
  15°C / 7°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  14°C / 6°C

Nowe awansowało w rankingu miast, które najwięcej przeznaczają na inwestycje

Andrzej Pudrzyński
12 października, 18:16
Czasopismo samorządu terytorialnego „Wspólnota” opublikowało po raz kolejny ranking miejskich i gminnych inwestycji. Nowe awansowało w nim aż o 200 miejsc.
Budowa przedszkola była największą inwestycją w Nowem. Największy zakres prac przypadł na 2020 r.
Fot. Jan Plit

W rankingu wzięto pod uwagę środki przeznaczone na inwestycje przez miasta i gminy w całym kraju w latach 2018-2020. W kategorii małych miast i gmin miejsko-wiejskich Nowe znalazło się na 321 miejscu na 610 ujętych w rankingu.

Przedszkole za 11 milionów

Nowe wydało 796 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. To skok aż o 200 miejsc w porównnaiu z zestawieniem z poprzedniego roku obejmującego lata 2017-2019. Dla przykładu, znajdujacy się w tej samej kategorii, niedaleki Gniew przeznaczył w tym samym czasie 701 zł na mieszkańca.

- Oprócz modernizacji ulic i dróg, kluczowym i największym przedsięwzięciem realizowanym w 2020 r. była budowa przedszkola. Razem z zagospodarowaniem terenu i parkingiem kosztowało nas ono 11 mln zł. W ubiegłym roku rozpoczęliśmy też remont zamku. Byłoby zapewne jeszcze lepiej, gdyby nie to, że często byliśmy pomijani przy rozdzielaniu funduszy z budżetu państwa. Mimo to, realizujemy kolejne inwestycje, finansowane z budżetu gminy oraz ze źródeł zewnętrznych - podkreśla Czesław Woliński, burmistrz Nowego.

Ambitne plany

Wśród tegorocznych dużych inwestycji burmistrz wymienia zakończenie przebudowy zamku, co pochłonęło w sumie 2 mln zł i remont domu kultury w Rycławie za 1,2 mln zł. Wkrótce gmina rozpocznie też modernizację trasy pieszo-rowerowej między Nowem a Twardą Górą kosztem 1,8 mln zł i przebudowę starej siedziby przedszkola na pierwszy w mieście żłobek.

Nowe ubiega się też o blisko 10,5 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład.

- Złożyliśmy wnioski na trzy inwestycje: modernizację gminnej oczyszczalni ścieków w Trylu, remonty ulic Nowej, Dworcowej i Sportowej oraz przebudowę schodów i chodnika łączącego ul. Wiślaną z ul. Spacerową wraz z budową kanalizacji deszczowej - wylicza Czesław Woliński.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl