Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Trujące zagrożenie. Rozkaz: ewakuować ludność, nie otwierać okien, nie wychodzić na dwór!

To był najgroźniejszy wypadek kolejowy w powiecie świeckim. I niewiele brakowało, żeby stał się najtragiczniejszy. Nie dlatego, że wagony przewoziły tak wielu pasażerów, bo był to pociąg towarowy. Jechali nim tylko maszyniści. Wieźli jednak jednego, szczególnie groźnego pasażera o trudnej do wymówienia nazwie: epichlorohydryna.

Udostępnij
16081083_sh_-_kopia

Mroźne popołudnie 2 listopada 1998 r. Na dworze było już ciemno. Tuż przed godz. 17.00 strażacy w całym powiecie zostali postawieni na nogi. Na stacji w Twardej Górze koło Nowego wykoleił się, rozszczelnił i zapalił wagon z silnie trującą substancją.
REKLAMA


Epichlorohydryna, organiczny związek chemiczny, to niewinnie wyglądająca bezbarwna ciecz, stosowana w przemyśle chemicznym, papierniczym i włókienniczym. Ma jednak jedną paskudną cechę: jest łatwo palna i tworzy wybuchowe mieszaniny z powietrzem. Epichlorohydryna i ogień to sąsiedztwo najgorsze z możliwych, a tymczasem w Twardej Górze palił się wagon, który ją przewoził.

Przy wdychaniu powietrza, „wzbogaconego” taką toksyczną mieszanką pojawiają się mdłości, wymioty, duszności, obrzęk dróg oddechowych, ból i łzawienie oczu. Katastrofalne skutki może przynieść przedostanie się substancji do wód, ścieków i gleby.

W akcji gaszenia i utylizowania wyciekającej z rozszczelnionego wagonu epichlorohydryny brały udział 22 zastępy państwowej i ochotniczej straży pożarnej oraz służba ratownictwa chemicznego z Organiki-Zachem w Bydgoszczy.
REKLAMA

Reklama
Reklama

- Trzeba było ewakuować ludność z pobliskich domów, a przez cały wieczór po okolicy, w tym także w Nowem, jeździły samochody nadające komunikat o zagrożeniu, nakazujące, by nie wychodzić na dwór i nie otwierać okien aż do odwołania – wspominają tamte wydarzenia strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowem.

Akcja gaśnicza trwała przez kilkanaście godzin. Po pobraniu próbek, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy ustalił, że płonąca epichlorohydryna zanieczyściła głównie powietrze oraz okoliczne wody powierzchniowe. Część zawartości cysterny przedostała się do gruntu, doprowadzając do skażenia.
REKLAMA

Otworzy się w nowym oknie

Jak doszło do wypadku?

Reklama
Reklama

Pociąg towarowy relacji Wodzisław Śląski-Gdynia Port został przyjęty na stację Twarda Góra, na tor zajęty już przez 12 innych wagonów towarowych. Przy prędkości 28 km/h najechał na stojące wagony. Lokomotywa i 3 wagony wykoleiły się, w tym cysterna z epichlorohydryną. Nikt nie ucierpiał.

Jak wynika z raportu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w składzie pociągu znajdowały się jeszcze dwie cysterny z tą trującą substancją. Strach pomyśleć, co by się stało, gdyby i one się wykoleiły i wyciekła ona ze wszystkich trzech cystern…
REKLAMA

Niemal dokładnie sześć lat później, 14 listopada 2004 r., w Twardej Górze doszło do kolejnego wypadku pociągu towarowego. Jednak nie tak groźnego, jak poprzedni. Wykoleiły się cztery wagony. Jeden z nich wiózł 50 ton kwasu siarkowego. Od południa do następnego dnia rano wypompowywano kwas z cysterny. Na szczęście tym razem nie doszło do skażenia okolicy.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl


Przy pisaniu tekstu korzystałem z materiałów Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowem, za co składam wielkie podziękowania. Ta jednostka również uczestniczyła w akcji w Twardej Górze. Wielki szacunek za to, co robicie!

O największych katastrofach pociągów pasażerskich w powiecie świeckim pisaliśmy 14 kwietnia (patrz poniżej).
REKLAMA
Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

Udostępnij
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Oj działo się wtedy. Jak

Oj działo się wtedy. Jak dobrze pamiętam dwóch czy trzech strażaków było rannych w tym pożarze 

Mój dziadek był jednym z

Mój dziadek był jednym z strażaków którzy pojechali do tego jaki pierwsi. Opowiadał mi jak po wszystkim kaszlał krwią

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Grupa Saica osiągnęła porozumienie z Schumacher Packaging w sprawie nabycia jej polskiej spółki zależnej. Porozumienie obejmuje całą działalność niemieckiej firmy w Polsce, w tym...

Wiadomości

W czwartek po południu doszło do wypadku na drodze ekspresowej S5 koło Świecia.

Wiadomości

W piątek po południu doszło do groźnie wyglądającej kolizji na trasie S5 koło Świecia.

Styl życia

Historia zatoczyła koło. Po latach Festiwal Mocnych Brzmień im. Ryśka Bieńka znowu powrócił na plażę w Decznie. Gwiazdą tegorocznej edycji był włoski zespół Sadist.

Wiadomości

W nocy w Grucznie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierowcy trafili do szpitala.

Wiadomości

Właśnie ogłoszono konkurs na stanowisko dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu. Jego dotychczasowy szef żegna się z pracą.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Mieszkanka Świecia za namową osób podających się za pracownika banku i prokuratora wypłaciła gotówkę, po czym wpłaciła ją w bankomacie na wskazane rachunki.

Wiadomości

W połowie września odbędzie się druga edycja Świeckiego Festiwalu Piwa. Formuła ma być bardzo podobna do poprzedniej, z tą różnicą, że będzie więcej muzyki...

Wiadomości

W tym tygodniu rozpocznie się monitoring sezonowej linii komunikacji miejskiej na trasie zamek-Deczno. Urząd Miejski w Świeciu zamierza sprawdzić, czy faktycznie jest potrzeba podstawienia...

Wiadomości

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Synoptycy zapowiadają dziś po południu w powiecie świeckim burze, ulewy i silny wiatr.

Wiadomości

Ponad 2,8 promila alkoholu w organizmie miał 46-latek, którego zatrzymali w Świeciu strażnicy miejscy. Kierowca zwrócił na siebie ich uwagę jadąc wieczorem samochodem bez...

Wiadomości

Pod koniec wakacji z posadą sekretarza gminy Świecie pożegna się Leszek Żurek, piastujący to stanowisko od kilkunastu lat. Wiadomo już, kto go zastąpi.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W czwartek po południu doszło do wypadku na drodze ekspresowej S5 koło Świecia.

Wiadomości

W nocy w Grucznie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierowcy trafili do szpitala.

Wiadomości

Pod koniec wakacji z posadą sekretarza gminy Świecie pożegna się Leszek Żurek, piastujący to stanowisko od kilkunastu lat. Wiadomo już, kto go zastąpi.

Wiadomości

Ponad 327 tys. zł wynosi tegoroczne dofinansowanie przekazane przez samorząd województwa na ochronę zabytków w powiecie świeckim. Największe wsparcie trafi do parafii.

Wiadomości

Oddział ginekologiczno-położniczy Nowego Szpitala w Świeciu podsumował pierwsze półrocze 2024 r. W lecznicy przyszło na świat 185 dzieci. Sporo mniej niż rok wcześniej.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo