Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Ukrainki szukają pracy. Z myślą o nich powstanie specjalna baza ofert

Trudności z zapewnieniem opieki nad dziećmi, bariera językowa i problem z dojazdem, to trzy główne przeszkody w znalezieniu pracy przez uchodźców. Wiele Ukrainek przebywających w gminie Świecie deklaruje jednak chęć podjęcia jakiegokolwiek zatrudnienia.   

Udostępnij
prac-ukraina

REKLAMA

Z ankiety przeprowadzonej przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Świeciu wynika, że pracą zainteresowanych jest około 50 ukraińskich kobiet przebywających na terenie gminy Świecie.

Nie wszystkie chciałyby zatrudnienia na cały etat. Większa część wolałaby umowę-zlecenie lub też pracę sezonową albo dorywczą. Wynika to przede wszystkim z sytuacji rodzinnej. W najgorszym położeniu są matki małych dzieci, które mają trudności z zapewnieniem im opieki.

We wtorek w Cechu Rzemieślniczym i Przemysłowo-Handlowym przy ul. Słowackiego w Świeciu odbyło się spotkanie, którego inicjatorami byli starsza Cechu Iwona Banaś i radny miejski Bogdan Tarach. Zaprosili na nie przedstawiciela pomocy społecznej oraz przebywające u nas Ukrainki.

Jednym z celów, jaki sobie postawili organizatorzy debaty, było zapoznanie się z oczekiwaniami Ukrainek odnośnie pracy i poznanie powodów, dla których do tej pory tak niewiele z nich podjęło zatrudnienie.

Sprawa jest o tyle pilna, że niebawem parasol ochronny nad pierwszą falą uchodźców wojennych może się zamknąć. Na razie rząd nie wypowiedział się w tej kwestii, ale jest to kwestia tygodni, może miesięcy. Wiele osób może znaleźć się w trudnej sytuacji, jeśli stracą darmowy dach nad głową. Wszelkie zasiłki i świadczenia mogą nie wystarczyć na wynajęcie mieszkania. Dlatego tak ważne jest, aby Ukrainki zaczęły odnajdywać się na rynku pracy. Niestety, nie jest to proste.

- Największy problem to co zrobić z dziećmi, jeśli matka pójdzie do pracy? - mówi Julia, która na spotkaniu reprezentowała grupę Ukraińców zakwaterowanych w hotelu Vistula w Świeciu. - Jest też problem z językiem i dojazdem poza Świecie.

Są też pierwsze niedobre doświadczenia. Jeden z pracodawców, do którego trafili Ukraińcy za pośrednictwem urzędu pracy, oświadczył, że będą pracować nie 8 godzin jak jest w umowie, tylko 10. Oczywiście za stawkę ośmiogodzinną.

- I zgodzili się, bo wielu Ukraińców przyzwyczajonych jest do tego, że są wykorzystywani - mówi Julia, Ukrainka mieszkająca w Świeciu od kilku lat. - Na Ukrainie bardzo wielu pracuje na czarno i nie dziwią się, że nikt nie szanuje ich praw. Myślą, że w Polsce jest tak samo. Nie protestują, bo nie chcą stracić pracy.

Przebywający u nas Ukraińcy na razie nie korzystają z pomocy społecznej, choć w niektórych przypadkach byłaby ona już teraz uzasadniona.

- Zwyczajnie krępują się poprosić o dodatkową pomoc - zauważa Olga Libicka z Ośrodka Pomocy Społecznej w Świeciu.  

Niewątpliwie dodatkową rozterkę stanowi niepewna sytuacja. Wielu uchodźców miało nadzieję, że za miesiąc, dwa wrócą do swoich domów. Niestety, jest inaczej. Nic nie zapowiada rychłego końca wojny. Dlatego zmuszeni są podjąć decyzję, do dalej? Wracać mimo wszystko, czy może spróbować ułożyć sobie przyszłość w Polsce?

Z myślą o tych, którzy chcieliby podjąć pracę uruchomiono numer telefonu i adres, gdzie można będzie zgłaszać oferty pracy dla Ukraińców. W ogromnej większości są to kobiety.

  • Firmy mogą się kontaktować z Cechem Rzemieślniczym i Przemysłowo-Handlowym w Świeciu od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00 lub telefonicznie pod numerem 52 33 33 275.
  • Z kolei radny Bogdan Tarach w godz. 16.00-19.00 pod numerem tel. 785 058 065 będzie przyjmował zgłoszenia od osób prywatnych dotyczące m.in. prac domowych, ogrodowych i innych dorywczych zajęć. Zebrane w ten sposób oferty będą przekazywane zainteresowanym.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (31)

  1. ***** ***

    21 czerwca 2022 13:38

    Ale się rozczulacie.Kużwa o

    Ale się rozczulacie.Kużwa o swoich pomyślcie. Ale nie o swoich tylko o ludziach .

    • Obywatel

      21 czerwca 2022 14:23

      Jak nie masz nic mądrego do

      Jak nie masz nic mądrego do powiedzenia to lepiej zamilcz. Widać że jesteś sympatykiem PO

      • Zdziwiony

        21 czerwca 2022 19:00

        Po czym wnosisz, na odległość

        Po czym wnosisz, na odległość czuć prawicowca-komunistę

    • Wincyj11

      21 czerwca 2022 15:11

      Wincyj benefitów, wincyj

      Wincyj benefitów, wincyj pieniedzy za nicnierobienie i produkowanie dzieciakow! 

  2. Olo

    21 czerwca 2022 13:45

    Ciekawe kiedy nad Polakami

    Ciekawe kiedy nad Polakami biednymi parasol ochronny rozłożycie!

    • J

      21 czerwca 2022 14:00

      Czegoś nie wiem… Czy u nas

      Czegoś nie wiem… Czy u nas jest wojna?

      • Olo

        21 czerwca 2022 14:10

        A musi być wojna żeby bieda i

        A musi być wojna żeby bieda i ubustwi było?? Dlaczego dla ludzi z Polski nie zrobicie takich spotkań,?? Może to by pomogło zdobyć pracę niektorym

        • J

          21 czerwca 2022 15:16

          Pewnie dlatego, że ludzie z

          Pewnie dlatego, że ludzie z Polski chcący pracować, obecnie tę pracę zawsze znajdą.

          • Prezes Frazes

            21 czerwca 2022 15:20

            Oczywiscie. I Ci sami, chętni

            Oczywiscie. I Ci sami, chętni do pomocy Ukraińcom przedsiębiorcy, z ustami pełnymi pięknych słów, zaproponują Polakom najniższą krajową za ciężka fizyczna orkę. A jak się nie podoba to przyjdzie następny. Albo jakiegos stażystę sie weźmie.

          • J

            21 czerwca 2022 19:42

            Myślę, że dla naprawdę

            Myślę, że dla naprawdę ubogich każda płaca jest wsparciem. Chyba, że myślisz o tych, co chcieliby za ciężką fizyczną orkę kokosy. Pozdrawiam

        • Да

          22 czerwca 2022 01:55

          Jeżeli ktoś chce to pracuje,

          Jeżeli ktoś chce to pracuje, a co za tym idzie nie potrzebuje tego typu spotkań, jeżeli mu się nie chce bierze zasiłki i przyjmuje pomoc rzeczową z Opieki, chyba proste nie.

        • Tola

          22 czerwca 2022 05:35

          @Olo. Trwając w swoim

          @Olo. Trwając w swoim ubÓstwie, daleko nie zajdziesz. 

    • Stopidiotom22

      21 czerwca 2022 15:09

      Skonczcie pierdolic takie

      Skonczcie pierdolic takie farmazony! parasol ochronny nad Polakami  jest roztoczony od dawna, panstwo opiekuncze w pelni, benefity lecą, że ludziom się nie chce pracować. Brakuje okolo milion pracowników, czego jeszcze chcecie za darmo? moze dochodu gwarantowanego? wezcie sie do roboty !

      • Marek 63

        21 czerwca 2022 19:02

        Dużo w tym prawdy

        Dużo w tym prawdy

  3. Mieszkaniec

    21 czerwca 2022 14:15

    Radny PiS buduję bazę danych

    Radny PiS buduję bazę danych o pracy? Serio? 

  4. Martaa

    21 czerwca 2022 16:01

    Wszyscy którzy nie pracują w

    Wszyscy którzy nie pracują w kominowie sa szczęśliwi w swieciu. 

  5. Tytus

    21 czerwca 2022 16:50

    Czytam z artykułu że Opieka

    Czytam z artykułu że Opieka Społeczna pomaga. Ha ha ha. Te wszystkie kobiety z opieki zwolnić i do ciężkich robót fizycznych zatrudnić. Jedna wielka mafia pomagają swoim. A do Ukrainek jedna rada, nie liczcie na nich. 

    • Prawda

      23 czerwca 2022 17:37

      Niestety, ale zgadzam się,

      Niestety, ale zgadzam się, stare baby wyjeżdżające na zarobek do Niemiec korzystają z opieki ile wlezie, bo zadłużone, bo potrzeba telewizora większego niż sasiedzi mają, a co tam do opieki też się pójdzie, znajome, albo z rodziny to dadzą… Powinno się je zmieniać co jakiś czas 

  6. Patola

    21 czerwca 2022 18:17

    Wstyd,dla Polek nie macie,a

    Wstyd,dla Polek nie macie,a obcym szukacie

  7. pawel

    21 czerwca 2022 18:50

    a Kto pomysli o Polkach

    a Kto pomysli o Polkach placacych co miesiac wyzsze raty kredytowe, paliwo , oplaty czy drogie ogrzewanie?.Czy to jest jescze Polska?

  8. Jaszczomb

    21 czerwca 2022 19:09

    A kto kazał brać kredyt?

    A kto kazał brać kredyt? Bardzo dobrze skoro ktoś jest tak nieudolny ze musi brać kredyty to niech buli nawet 3x tyle. 

    Wioska bierze kredyty aby sobie kupić w górnych Mariankach prestiżowe mieszkanie a potem płacz 

    • Anonim

      21 czerwca 2022 19:30

      Ty jaszczomb chyba za wysoko

      Ty jaszczomb chyba za wysoko w tę niedzielę latałeś… jakie prestiżowe mieszkania na górnych mariankach? Hehe… Szok

      • Да

        22 czerwca 2022 01:47

        No jak, to Ty nie wiesz? Toż

        No jak, to Ty nie wiesz? Toż w blokach na górnych Mariankach żyją ludzie jak to siebie określają lepszego sortu hehe. Elyty z blokowiska hehe

  9. Gość

    21 czerwca 2022 19:24

    Proszę podać firmę, która

    Proszę podać firmę, która wykorzystuje po 10h pracy a płaci za 8h od tego trzeba zrobić porządek i nie wysyłać tam nikogo. Publicznie opisać i do inspekcji pracy żeby inne osoby nie trafiły na tą firmę. 

    • Ciotka Klotka

      21 czerwca 2022 20:45

      Popieram Cię Gościu!!!

      Popieram Cię Gościu!!!

  10. Czesiu

    21 czerwca 2022 21:27

    Wszystkie te negatywne

    Wszystkie te negatywne komentarze muszą pisać albo osoby na zasiłkach co im się nie chce pracować albo sfrustrowani pracownicy januszexów. Z tego co widze ogłoszeń o pracę u nas nie brakuje. Ale przecież nikt już nie chce ciężko i uczciwie pracować tylko kombinować jak zarobić ale się nie narobić. A to kogo chce zatrudnić prywatny pracodawca to wyłącznie jego sprawa. Nikt wam nie broni założyć firmy i zatrudnić takich ludzi jacy wam się podobają. Robi nam się kraj krokodyli, duża gęba do gadania, małe rączki do roboty

  11. Kira

    22 czerwca 2022 00:32

    Większość wypowiedzi jest

    Większość wypowiedzi jest nacechowana ujemnie.Zazwyczaj piszący mają pretensje do całego świata.Najpierw radzę zastanowić się nad sobą, nad własnym postępowaniem.Odpowiedziec na pytanie: Gdybym to ja musiała/ł pozostawić swoje ukochane miejsce, ukochane osoby, przyjaciół.Aż trudno uwierzyć, że człowiek ma w sobie tyle nienawiści, zazdrości i żalu do ofiar wojny i nie tylko.Sądzę, że ludzie piszący z taką nienawiścią sami nie mogą dać rady z własną osobowością.Wstyd mi za te komentarze.

    • odp

      22 czerwca 2022 18:52

      Ci ludzie to napewno nie z

      Ci ludzie to napewno nie z Dombasu,ani z terenów gdzie jest wojna.

    • Jacuś

      22 czerwca 2022 18:54

      Ten wstyd to masz chyba

      Ten wstyd to masz chyba zakryty co?

  12. Ina

    22 czerwca 2022 04:42

    To są kpiny z Polaków.Wielu

    To są kpiny z Polaków.Wielu musiało wyjechać do innych miast, by mieć pracę, a wy wchodzicie  bez mydła Ukraińcom.Brak słów co się wyprawia.To jawna dyskryminacja własnych obywateli.

  13. Waldi

    22 czerwca 2022 21:55

    Niech ten pan z pisu utworzy

    Niech ten pan z pisu utworzy Up w Kozłowie,bo przechodzi już siebie samego ,jak ci wszyscy pisiory.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Policja sprawdza okoliczności nocnego pożaru volkswagena przy ulicy Żwirki i Wigury w Świeciu. Wiele wskazuje na to, że mogło to być podpalenie.

Wiadomości

Jeśli uchwała zostanie przyjęta, to w żadnym sklepie w gminie Świecie nie będzie można kupić alkoholu po godz. 22.00. O ograniczenie wnioskowali mieszkańcy.

Wiadomości

We wtorek jedna z firm wypożyczających w Świeciu elektryczne hulajnogi poprosiła straż miejską o pomoc przy wydobyciu jej ze Struchawy. To nie pierwszy podobny...

Wiadomości

Tuż przed godz. 13.00 na drodze nr 240 koło Świecia doszło do zderzenia samochodu osobowego z dźwigiem. Dwie poszkodowane osoby zostały zabrane do szpitala.