Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Ulica 10 Lutego w Świeciu nie będzie jednak nazywała się Sybiraków?

9 lutego wejdzie w życie zarządzenie wojewody o zmianach nazw ulic w 13 miejscowościach w województwie, w tym również w Świeciu, Grucznie, Nowem i Warlubiu.

Udostępnij
10-lutego-3

Wojewoda wydał zarządzenie na podstawie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. 26 stycznia ukazało się ono w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W ciągu 14 dni od tej daty wejdzie w życie.

W Świeciu wojewodzie nie spodobała się nazwa ul. 10 Lutego, upamiętniająca wkroczenie do miasta Armii Czerwonej w 1945 roku po wyparciu stąd Niemców. Ma nazywać się ulicą Sybiraków.

REKLAMA

Reklama
Reklama

Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieProf-Bud

Samorządy miały czas do 1 września 2017 roku, aby zmienić nazwy ulic niezgodnych z ustawą. Dlaczego tego nie zrobiono?

Reklama
Reklama

- Do głowy nam nie przyszło, że data 10 Lutego może być uznana za propagowanie komunizmu. Co innego, gdyby ulica miała za patrona jakiegoś komunistycznego dygnitarza. Wtedy już dawno nazywałaby się inaczej. Wszystkie nazwy sławiące dawny system i jego budowniczych zmieniliśmy na początku lat 90. – wyjaśnia Leszek Żurek, sekretarz gminy Świecie.

REKLAMA

Podobnie było z ul. Buczka w Grucznie (teraz ma nosić imię Leonard Gaca, szefa tutejszego posterunku policji, który został uwięziony przez Rosjan i rozstrzelany w 1940 roku w ZSRR). Gmina sprawdzała, czy nadano ją dla upamiętnienia działacza socjalistycznego i komunistycznego, zabitego przez Niemców w 1939 roku, czy też w ten sposób sformalizowano po prostu wcześniejszą zwyczajową nazwę. Podobno od dawna mieszkańcy nazywali tę drogę „koło Buczka” od nazwiska mieszkającej tam rodziny.

Reklama
Reklama

- Zresztą do dziś mieszkają tam Buczkowie – mówi sekretarz.

REKLAMAOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie
Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

Doradcy wojewody ustalili jednak, że w rzeczywistości chodzi nie o Buczka z Gruczna, ale o Buczka - członka przedwojennej partii komunistycznej.

Reklama
Reklama

Co stanie się po 9 lutego, kiedy zarządzenie wojewody wejdzie w życie?

- Będziemy musieli przygotować tabliczki z nowymi nazwami ulic – ucina Leszek Żurek.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, istnieje jednak inny plan. Zmiana ul. 10 Lutego na ul. Sybiraków większości mieszkańców Świecia się nie podoba. Świadczą o tym chociażby komentarze pod naszym poprzednim artykułem, posty na Facebooku i wyniki sondy prowadzonej na portalu. Przede wszystkim dlatego, że trzeba będzie wymienić część dokumentów, gdzie jest podany adres zamieszkania, np. dowód rejestracyjny. Ale nie tylko.

Reklama
Reklama

REKLAMAOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w

- Nie lepiej było nazwać ją od jakiegoś wydarzenia związanego z historią Świecia, np. od wkroczenia armii Hallera 25 stycznia 1920 roku? – to tylko jeden z komentarzy (i dodajmy – jeden z najłagodniejszych).

Reklama
Reklama

Rada miejska może jednak, po wejściu w życie zarządzenia wojewody, nadać ulicy 10 Lutego własną nazwę, bardziej kojarzącą się z lokalną historią czy z ludźmi, działającymi na rzecz miasta. Mogłoby to się stać np. na sesji pod koniec lutego. Jeśli wojewoda nie dopatrzyłby się nieprawidłowości, uchwała zaczęłaby obowiązywać od połowy marca.

Leszek Żurek nie chce komentować tych informacji:

- Nie zaprzeczam, ani nie potwierdzam.

Reklama
Reklama

REKLAMA

Przypomnijmy, że na mocy tego samego zarządzenia zniknie ul. 9 Maja w Nowem (w czasach PRL-u tego dnia obchodzono Dzień Zwycięstwa) i pojawi się ul. Jana Sikorskiego, członka Armii Krajowej, zastrzelonego w 1946 roku przez UB.

Natomiast ul. 18 Lutego w Warlubiu (tego dnia wojska sowieckie wkroczyły do wsi po wyparciu Niemców) zostanie przemianowana na ul. Błogosławionej Siostry Marii Heliodory, rozstrzelanej przez Niemców w 1943 roku.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

A jak Waszym zdaniem powinny nazywać się przemianowane przez wojewodę ulice w Świeciu, Grucznie, Nowem i Warlubiu?

Udostępnij
27 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Bohaterów OPS-u

Bohaterów OPS-u

ul. Kartofla

ul. Kartofla

W Grucznie powinna pozostać

W Grucznie powinna pozostać ul.M. Buczka. To właśnie śp. Marian Buczek bardzo znany i lubiany rolnik z Gruczna w latach 60-tych ubiegłego wieku jako pierwszy wybudował dom na tej właśnie   ulicy. Przed przeprowadzką mieszkał na  ul. Świeckiej.

Reklama

Zeby było łatwiej dla każdego

Zeby było łatwiej dla każdego z 10 lutego na 10 bulego .

a może uhonorować Jarosława K

a może uhonorować Jarosława K i nazwać ulice zamiast 10 lutego to 10 kwietnia? hehehe

Proponuję nazwę ulicy:Sporna

Proponuję nazwę ulicy:Sporna

Reklama

Uważam, że ulica 10 lutego z

Uważam, że ulica 10 lutego z uwagi na instytucje i firmy działające (skarbówka, prokuratura, Andrzej) przy tej ulicy, powinna nosić nazwę np   „Męczeństwa” , „Pochówku”, Donosu” …albo –  już kiedyś była taka w Świeciu, a moze jest -CZRNA DROGA !!!

W świeciu zamiast nazwa ul.10

W świeciu zamiast nazwa ul.10 lutego powinna być ul.skarbowa od urzędu skarbowego

Rocky, dopiero teraz

Rocky, dopiero teraz załapałem masz racje 10 kwietnia. Sie zamaluje lutego i będzie cacy. Jednak poszedłbym jeszcze dalej i nazwał ja poprostu „10 -tego” a i luty sie mieści i kwiecień oraz duzo firm ma w tym dniu wypłaty… No i cacy. Panie Leszku wniosek do wojewódy!!! Nie będzi nam nikt pluł w twarz

Reklama

A może zamiast 10 lutego tak

A może zamiast 10 lutego tak po nowoczesnemu „red light districit”

ul. Alternatywy 

ul. Alternatywy 

……a może nazwać ulicę,

……a może nazwać ulicę, ulicą  „PORUCZNIKA KAZUBKA”…. i to jest jakaś alternatywa.

Reklama

W Grucznie powinni zmienić

W Grucznie powinni zmienić tylko imię  z Mariana na Antoniego Buczka który mieszkał wraz z żoną na tej ulicy i był bardzo lubiany i szanowany . 

Jako że 10 Lutego wychodzi na

Jako że 10 Lutego wychodzi na szpital psychiatryczny, to może ją nazwać ul. Świrniętych Ustawodawców…

NEUTRALNIE BY BYŁO MOŻNA

NEUTRALNIE BY BYŁO MOŻNA NAZWAĆ 10- LUTEGO NA LESZKA BIAŁEGO NIE DALEKO JEST RODZINA ŚWIĘTOPEŁKA. JEGO DZIEJE WIELE RAZY SIĘ POWTARZAŁY W INNYCH POSTACIACH PRZECHODZILI TO SAMO.

a może Leszka i Żurka bo

a może Leszka i Żurka bo pasuje i do sekretarza i do….  coś na podobe Żwirki i Wigury

Jakkolwiek by ją nazwać – dla

Jakkolwiek by ją nazwać – dla mieszkańców Świecia zawsze będzie 10 Lutego.

Ulica Dyskusja

Ulica Dyskusja

Ulica w Grucznie od jakiegoś

Ulica w Grucznie od jakiegoś czasu nazywa się po prostu Buczka, nie Mariana Buczka. Osobiście uważam że jest to głupota zmieniac nazwę ulicy. To tylko nazwa, przez którą będzie trzeba zmienić większość dokumentów.. 

życie pokazuje jakie świry są

życie pokazuje jakie świry są przy władzy, jaki obłęd mają we łbach, czy przejmują się tym co ludzie chcą.

powinni oddać dyplomy, tytuły, oddać to co zarobili za niesłusznych lat,ubrać się w worki i pokazać czego dokonali teraz oprócz negowania i okradania nas z naszej przeszłości.

Proponuje nazwę „Opieszałego

Proponuje nazwę „Opieszałego samorządu”

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Potwierdzają się wcześniejsze informacje portalu Extra Świecie o planowanej sprzedaży zakładu Schumacher Packaging w Polednie koło Bukowca. Wiadomo już, kto chce go kupić.

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Biznes

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Reklama
Reklama

Wiadomości

W mieszkaniu świecianina policjanci znaleźli ponad 200 gramów MDMA i marihuany. Teraz 21-latkowi grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Styl życia

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

W przedostatni weekend sierpnia kolejna edycja Blues na Świecie Festival Kujawy/Pomorze. Ale wakacje pożegnamy nie tylko w rytmach bluesa, bo wystąpią też popularni rockowi...

Wiadomości

W minioną środę po południu doszło do wypadku na drodze między Osiem a Tleniem.

Wiadomości

To była prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Podczas niedzielnego pikniku w Świeciu można było podziwiać 85 aut z różnych epok. Zgodnie z założeniem imprezy,...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Potwierdzają się wcześniejsze informacje portalu Extra Świecie o planowanej sprzedaży zakładu Schumacher Packaging w Polednie koło Bukowca. Wiadomo już, kto chce go kupić.

Wiadomości

W mieszkaniu świecianina policjanci znaleźli ponad 200 gramów MDMA i marihuany. Teraz 21-latkowi grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Wiadomości

W przedostatni weekend sierpnia kolejna edycja Blues na Świecie Festival Kujawy/Pomorze. Ale wakacje pożegnamy nie tylko w rytmach bluesa, bo wystąpią też popularni rockowi...

Wiadomości

Festiwal Mocnych Brzmień im. Ryśka Bieńka w Świeciu to impreza, która na trwałe wpisała się w kalendarz lokalnych wydarzeń kulturalnych. To właśnie festiwalowi i...

Wiadomości

Mieszkańcy Świecia otrzymali pierwszeństwo w zakupie dietetycznej mieszanki chlebowej Panarium.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo