Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Umowa na przebudowę zamku podpisana. Jaki będzie koszt i kiedy rozpoczną się prace?

W poniedziałek w Urzędzie Miejskim w Świeciu podpisano umowę z firmą, która wykona pierwszy etap przebudowy i rozbudowy średniowiecznej warowni.

Udostępnij
umowa-zamek-portal-1

REKLAMA


- To jedna z największych inwestycji, pod jaką składam podpis, odkąd objąłem ten urząd – mówi Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. – Za kilka lat mieszkańcy i turyści będą mogli korzystać nie tylko z bardziej funkcjonalnego obiektu, ale też z zagospodarowanego terenu wokół.

Reklama
Reklama

Do przetargu przystąpiło sześć firm. Ich oferty wahały się od ponad 6,7 mln do ponad 8,6 mln zł. Dużego pola manewru miasto nie miało, bo w budżecie zarezerwowano na ten cel 7 mln zł.
REKLAMA

Wybrano spółkę Kontbud z Bydgoszczy, która zaproponowała najmniej - 6 mln 741 tys. zł.

- Dzięki temu, że dostaliśmy 2,5 mln zł unijnego dofinansowania, udział własny miasta będzie znacznie mniejszy –zaznacza burmistrz.

Reklama
Reklama

Realizacja pierwszego etapu przebudowy zamku zakłada remont piwnic skrzydła wschodniego i północnego. Na wieżę dostaniemy się kręconymi schodami, po wejściu przez drzwi znajdujące się u jej podstawy.
REKLAMA

Zostaną też odtworzone gwiaździste sklepienia nad kaplicą i kapitularzem oraz odbudowana ściana między nimi. Będą w nich się mieściły sale wystawowe Izby Regionalnej Ziemi Świeckiej, która przeniesie się z ul. Kopernika.

Wykonane zostaną fundamenty szybu windowego, ale sama winda, podobnie jak remont dachu, który ma być dwuspadowy i pokryty dachówkami, to już zadanie na drugi etap, który zostanie ogłoszony w późniejszym terminie. Prace potrwają do końca maja 2021 r.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Oprócz tego, w ramach innego przetargu, wokół zamku powstanie rozległy teren rekreacyjny z placem zabaw, alejkami, ławkami, ścieżkami rowerowymi i wyposażeniem do obsługi imprez plenerowych.

Gmina przekaże plac budowy Kontbudowi na początku przyszłego tygodnia.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (5)

 1. historyk

  25 marca 2020 12:40

  winda w średniowiecznym zamku

  winda w średniowiecznym zamku? najpierw potop szwedzki, a teraz winda.., a za kilk lat winda prowadząca na wieże. Mam nadzieję, że tylko żle przeczytałem ze zrozumieniem

  • Ekspedyt

   25 marca 2020 13:35

   Co czytałeś bez zrozumienia

   Co czytałeś bez zrozumienia to jest nie istotne, ważne by myśleć przyszłościowo nie wszyscy są sprawni fizycznie i taż chcą zobaczyć zamek od wewnątrz, dla tego jest potrzebna winda. No chyba iż będziesz zatrudniony jako noszący osobny które mają problemy z poruszaniem. 

 2. Luk81

  25 marca 2020 18:07

  Winda w 14wiecznym zamku, a

  Winda w 14wiecznym zamku, a to dobre 

 3. Lol :)

  25 marca 2020 20:48

  Prośba do naszego ulubionego

  Prośba do naszego ulubionego skarbnika z fb pana Darka: proszę przygotować środki i opracować plan tunelu który łączył by Świecie z Chełmnem pod korytem Wisły. Oczywiście tunel nie taki jak z tych bajek w naszym mieście tylko taki jak pod kanałem La Manche dla pociągów w obie strony. U nas stacja Zamek a nasi sąsiedzi z Chełmna też znajdą godne miejsce na swoją stacje 🙂

  • Ekspedyt

   26 marca 2020 09:20

   Nie wiem co bierzesz ale z

   Nie wiem co bierzesz ale z tego co napisałeś to już to odstaw. 

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Radni przyjęli nowe stawki podatku od nieruchomości, które zaczną obowiązywać w 2024 r.

Wiadomości

Na ul. Tucholskiej w Świeciu samochód dostawczy uderzył w latarnię. Kiedy na miejsce przyjechali policjanci, szybko wyszło na jaw, co było powodem braku koncentracji...

Wiadomości

Właściciele i szefowie firm będą biznesowymi doradcami gminy Świecie. Właśnie zainicjowano czteroletnią kadencję Społecznej Rady Gospodarczej. Czym się będzie zajmowała?

Wiadomości

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu złożono podziękowania i gratulacje posłance Iwonie Karolewskiej, która do niedawna była sekretarzem powiatu i radną gminy.

Wiadomości

Za czyją sprawą woda w strumieniu przepływającym przez Warlubie przybrała mleczną barwę? Miejscowa firma mleczarska zapewnia, że nie ma z tym nic wspólnego.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

- Dotarliśmy do punktu krytycznego – mówi z goryczą Eugeniusz Kłopotek, wójt gminy Warlubie.

Wiadomości

We wtorek po południu doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Głogówku Królewskim.

Wiadomości

Przejezdność dróg powiatowych będzie zabezpieczać 12 pługo-piaskarek. Jeśli zima będzie śnieżna, dołączą kolejne dwie. To wszystko ma swoją cenę. Liczoną w milionach.

Wiadomości

Jak już informowaliśmy, Świecie ma dostać w ciągu trzech lat około 28 mln zł dofinansowania na kilkanaście inwestycji. Jedną z nich jest zagospodarowanie terenu...

Wiadomości

Zapadła decyzja w sprawie świątecznego drzewka, które stanie się główną ozdobą świąteczną Dużego Rynku w Świeciu. Ta informacja z pewnością wielu przypadnie do gustu.

Wiadomości

Policjanci z posterunku w Bukowcu zatrzymali 37-letniego kierowcę volkswagena, który spowodował kolizję, mając w organizmie ponad 2,6 promila alkoholu. Chcąc uniknąć odpowiedzialności, obiecał mundurowym...

Wiadomości

Na sesji w czwartek 30 listopada radni gminy zdecydują, czyje imię będzie nosił stadion Klubu Sportowego Wda Świecie. Sprawa wydaje się raczej przesądzona.

Wiadomości

Nieoczekiwany finał miało poszukiwanie zabytkowych przedmiotów na terenie gminy Dragacz.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama