Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

W Nowem panuje głód mieszkaniowy. Nikt nie chce budować bloków

Głód mieszkań w Nowem jest odczuwalny bardziej, niż gdziekolwiek. Dotyczy to nie tylko lokali komunalnych i socjalnych, ale także nowych, których od dawna nikt nie buduje. Stąd pomysł gminy, aby zmotywować któryś z podmiotów do inwestycji na rynku nieruchomości. 

Udostępnij
osiedle-nowe

W rozwiązaniu problemu braku mieszkań, samorządom takim jak Nowe miał przyjść z pomocą rządowy program Mieszkanie Plus. Okazuje się jednak, że to co dobrze prezentuje się podczas konferencji prasowych i w materiałach promocyjnych, w praktyce jest niezwykle trudne w zrealizowaniu.

- Podjęliśmy już kroki w celu skorzystania z tego programu, ale trudno powiedzieć, czy to się uda -  tłumaczy Czesław Woliński, burmistrz Nowego. - Rządowe wsparcie wymaga przejścia przez skomplikowane i czasochłonne procedury. W dodatku nie ma gwarancji sukcesu.
REKLAMA
Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie
Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie
Tymczasem sytuacja jest paląca. Ze zdobyciem dachu nad głową problem mają nawet ci, którzy są gotowi wyłożyć gotówkę lub mogą sobie pozwolić na kredyt.

- Gdy ktoś wywiesi ogłoszenie, że sprzeda mieszkanie, rzadko wisi ono dłużej niż godzinę - zauważa Woliński. - Widzimy, że jest pewna grupa mieszkańców, którzy chętnie kupiliby mieszkanie w bloku, problem w tym, że nikt nie buduje nowych.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Nie jest tajemnicą, że wielu młodych ludzi wyjechało z Nowego. Nie widząc perspektyw na dobrą pracę i własne lokum, postanowili szukać szczęścia gdzie indziej. Jest jednak grupa osób, które pracują za granicą i myślą o powrocie do rodzinnego miasta.

Wśród przyszłych mieszkaniowych inwestorów są również ci, którzy znaleźli posadę w innym mieście, ale nie zamierzają się tam przeprowadzać. Zarobione pieniądze woleliby zainwestować w mieszkanie w Nowem. Popyt jest duży, ale podaż bardzo mała.
REKLAMA
Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

Stąd pomysł gminy, aby zachęcić któryś podmiotów np. przekazując mu działkę.

- Rozważamy kilka wariantów - mówi burmistrz. - Być może budowy podejmie się nasza spółdzielnia mieszkaniowa. Pod uwagę bierzemy też jakąś firmę zewnętrzną. Biorąc pod uwagę, że cena mieszkań używanych wynosi około 3 100 zł za m kw., jestem pewien, że nie zabraknie chętnych na kupno nowego za 3 500 zł. Na razie nie mogę zdradzić wszystkiego na temat tych planów, ale nie zamierzamy siedzieć z założonymi rękami - obiecuje Czesław Woliński.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Burmistrz niech najpierw

Burmistrz niech najpierw zrobi ścieżkę rowerową tak jak obiecał kilka lat temu. A potem kolejne plany obiecuje.

Cóż za zbieg okoliczności.

Cóż za zbieg okoliczności. Idą wybory i nagle burmistrz zauważył, że w Nowem brakuje mieszkań i z tego powodu ludzie uciekają choćby do Grudziądza. Ciekawe ilu da się na to nabrać? Ale, dobra, niech coś próbują robić bo w mieście taki marazm, że aż strach. 

W POPRZEDNICH WYBORACH

W POPRZEDNICH WYBORACH OBIECAŁ NOWE PRZEDSZKOLE TERAZ MIESZKANIA A PO WYBORACH ZNOWU NIC NIE BĘDZIE SIĘ DZIAŁO….ŻALOSNE 

Reklama

Niech zrobią najpierw

Niech zrobią najpierw porządek z lokalami które niszczeja a zdały by na mieszkania. I tak lokale które przyznają sa w oplakalnym stanie i niedostosowane do ludzi którzy mają w nich zamieszkać. Dają lokal na odczepnego by mieć spokój.

Przedszkole miało powstać juz

Przedszkole miało powstać juz kilka lat temu .. . I sprawa ucichła 

znowu kolejna kiełbasa

znowu kolejna kiełbasa wyborcza rzucana głupiemu społeczeństwu co daje się nabrać…najpierw niech spełni te obiecanki co były przed poprzednimni wyborami..gdzie są nowe miejsca pracy? gdzie przedszkole? gdzie droga rowerowa? darmozjad…

Reklama

Czego chcecie od burmistrza.

Czego chcecie od burmistrza. Przecież wyraźnie mówi, że czeka aż pojawi się jakaś firma i wybuduje. Co on za to może, że nikt się nie zgłasza. Tak samo z przedszkolem. Gdyby ktoś chciał budować przedszkole, to on by pozwolił, ale nikt się pojawił to nie ma nowego przedszkola. Nie bądzcie zbyt wymagający. Robi chłop co może. 

Nie wiem czy ktoś uwierzy w

Nie wiem czy ktoś uwierzy w zapewnienia burmistrza. Jeszcze się nie wywiązał z poprzednich obietnic a już rzuca nowymi. Swoja drogą jest on nagorszym burmistrzem od kilkunastu lat, nie zrobił nic lub bardzo mało, mam nadzieję że po następnych wyborach zrobi pod siebie. Jednak znając mieszkańców Nowego może on liczyć na drugą kadencję, bo kto miał choć trochę oleju w głowie dawno wziął nogi za pas z tego miasta.

A co z tymi ktorych nie

A co z tymi ktorych nie bedzie stac na kupno mieszkania, co pare dni ktos wstawia ze by wynajal mieszkanie, tez sa ludzie w potszebie nie tylko na kupno mieszkan ale tagze na wynajem. 

Reklama

Do „Tak to widze” – a, czyli

Do „Tak to widze” – a, czyli to zalezy od firmy, która nagle zechce zbudować przedszkole, bloki lub ściezkę rowerową? Nie sądzę… Gdyby burmistrz spiął dupę, to byłoby wybudowane wszystko co obiecał. Byłoby przedszkole, byłyby bloki, byłby miejsca pracy oraz droga czy ściezka rowerowa. Teraz przed wyborami nagle obwieszcza, ze zdają sobie sprawę z tego i owego? Gdzie są jego obietnice?Zrobili rynek, zrobili knajpę nad jeziorem oraz inne niepotrzebne rzeczy. A gdzie człowiek ma pracować? Ludzie dziwią się, ze młodzi idą w narkotyki, a co mają robić? Gdzie tu iść do pracy? Do Nove? Tyrać jak wół za grosze po 12 h dziennie, gdzie mają człowieka za śmiecia? Przez jeziorko, ryneczki i inne niepotrzebne gówna gmina zadłuzona, a nasz burmistrz kupuje mieszkania dla synków…. Kuźwa coś tu nie gra…. Kilka lat temu oddałem głos na niego z myślą,ze będzie lepiej – do dzisiaj załuję, bo tak jak poprzednik, napycha sobie kieszenie hajsem a miasto schodzi na psy. Tyle ode mnie. 

To jest nieporozumienie że

To jest nieporozumienie że burmistrz takie rzeczy proponuję. Ma do dyspozycji internat i niech nim rozporzadza. 3500 M kwadratowy za 60 metrowe mieszkanie wynosi 210 000. Więc na logikę można się wybudować. Mydli oczy Burmistrz. W Nowem jest wyzysk pracowników. Tania siła robocza.  Mało kto wie, Nowe jest tak zadłużone że raczej nikt Procz obecnego Burmistrza nie będzie chciał kandydować na to stanowisko 🙂 

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Biznes

W tym roku przypada już osiemnasta edycja Festiwalu Smaku w Grucznie koło Świecia. Organizator podał datę festiwalu i cennik stoisk dla wystawców.

Wiadomości

Gratka dla fanów samochodów marki Mercedes i nie tylko. W najbliższą niedzielę warto wybrać się na piknik motoryzacyjny na parkingu przy strzelnicy Forteca Świecie.

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Wiadomości

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Reklama
Reklama

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Sport

Katarzyna Wenerska znalazła się w ścisłej kadrze reprezentacji Polski siatkarek na zbliżający się turniej w ramach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

Pod koniec lipca powinien zakończyć się remont drogi powiatowej w Terespolu (gmina Świecie).

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo