Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

W poniedziałek pojadą jednak busy na trasie Świecie-Chełmno. Burmistrzowie się dogadali. Co na to radni?

Busy nadal będą jeździć między Świeciem a Chełmnem. Przynajmniej przez jakiś czas.

Udostępnij
radni-2-i-kamera

REKLAMA

W czwartek informowaliśmy, że firma Es-Bus, obsługująca połączenia między obydwoma miastami, zamierza 20 listopada zawiesić kursy. Oznaczałoby to, że na tej trasie nie będzie kursować żadna zbiorowa komunikacja pasażerska, po tym, jak wycofał się również PKS.

- Musiałem podjąć taką decyzję, bo z powodu pandemii zmalał ruch pasażerski. W dodatku po wprowadzeniu nauki zdalnej, przestali jeździć uczniowie. To przedsięwzięcie prywatne. Nie korzystam z żadnego dofinansowania. Nie mogę miesiącami dokładać do interesu – argumentuje Sebastian Eichler, właściciel Es-Busa.

Reklama
Reklama

W piątek rozmawiali w tej sprawie burmistrzowie Świecia i Chełmna. Chcą ratować połączenie. Podjęli decyzję o podpisaniu porozumienia między gminami.
REKLAMA

- Gminy mogą organizować transport zbiorowy tylko na swoim terenie. Takie porozumienie pozwala na to, aby odbywał się on na obszarze dwóch sąsiadujących ze sobą samorządów – wyjaśnia Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Burmistrz przyznaje, że wszystko odbywa się w pośpiechu, bo nie wiedział o zamiarach przewoźnika dotyczących zawiedzenia kursów. Projekt uchwały w sprawie porozumienia z Chełmnem trafi pod obrady Rady Miejskiej w Świeciu 26 listopada.

Reklama
Reklama

- Nie zachowujemy tu określonych przepisami terminów, ale sytuacja jest dość szczególna. Myślę, że nasi radni bardziej niż na kwestie formalne, zwrócą uwagę na dobro mieszkańców i przyjmą uchwałę – ma nadzieję Kułakowski.
REKLAMA

Chełmno bierze na siebie koszty. Do końca roku wyniosą one 13 tys. zł brutto. Jednocześnie obydwa miasta będą lobbowały w urzędzie marszałkowskim, aby wnioskował u wojewody o dofinansowanie dla linii Świecie-Chełmno w przyszłym roku.

Właściciel Es-Busa mówi, że te pieniądze pozwolą mu na pokrycie do końca roku kosztów związanych z pensjami kierowców, kupnem paliwa i amortyzacją busów.

Reklama
Reklama

- Nie ma tu nawet mowy o moim zysku. Ale wystarczy mi, ze nie będę musiał dokładać. Od poniedziałku jeździmy więc normalnie według dotychczasowego rozkładu. Kursy nie będą zawieszone - zapowiada Sebastian Eichler. - Cieszę się, że burmistrzowie tak szybko zadziałali.
REKLAMA

Na wiadomo, co się stanie, jeśli świeccy radni na czwartkowej sesji jednak nie przyjmą uchwały. Oznaczałoby to, że Chełmno będzie mogło pokryć tylko kursy do mostu na Wiśle. Z 13 tys. zrobi się więc tylko 6,5 tys. zł.

Właściciel Es-Busa nie chce na razie wdawać się w dyskusję na ten temat.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
26 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Witam gdzie są maseczki gdzie

Witam gdzie są maseczki gdzie jest policja. A zwykłych ludzi mandaty wlepiają. 

13 tys, panowie burmistrzowie

13 tys, panowie burmistrzowie proszę ogłosić przetarg a na pewno nie jedna firma się zgłosi i to taniej 

Tak  jak  pisze  BYŁY 

Tak  jak  pisze  BYŁY  PRZEWOŹNIK  ,  ZGADZAM się  z  nim  również  pracowałem  niedawno  w  firmie  trudniącej  się  przewozem  osób.  Te  koszty  nie  są  wygórowane.  Ktoś  kto  myśli  że  na  miesiąc  starczy  8  tyś  to  kompletnie  nie  zna  realiów.  A  robić  kursy po  to  żeby  wyjść  na  zero  to  bez  sensu.  Dlaczego  gminy  nie  uruchamiają  własnej  komunikacji?  Bo  to  się  wcale  nie  opłaca.  Zainteresowani  niech  zapytają  przewoźników o  koszta   utrzymania  linii  .  W  Świeciu  są  4  firmy  Chełmno  dwa  . Koszt  utrzymania  samych  pojazdów  jest  bardzo  duży. A  reszta?  Opłaty  za  przystanki,  Viatoll,  paliwo,  serwis  kas  fiskalnych  itd . Dochodzą  koszty  dezynfekcji  itp.  Jeżeli ktoś  twierdzi  że  można  taniej  to  wystarczy  kupić  busa,  samemu  wsiąść  i  zobaczyć  jakie  koszty  będą.  

Bardzo ucieszyłem się

Bardzo ucieszyłem się porozumieniem Panów Burmistrzów w kwestii przywrócenia połączenia pomiędzy Świeceim i Chełmnem. Mam nadzieję,że Radni siedzący obojętnie po której stronie w czasie obrad nie będą chcieli utrudnić życia mieszkańcom i jednogłośnie podejmą stosowną uchwałę. Wczytując się w komentarze odnoszę pewien niesmak-licytacja na temat przewoźnika,czepianie się jego postępowania,to jest przykre w czasie gdy powinniśmy starać się wspierać siebie w czasie pandemii. Wystarczy złości którą raczy nas „wasiawka”. Będąc przy temacie komunikacji,wczytałem się w artykuł o dworcu w Laskowicach, a w tym artykule zwrócił moją uwagę wpis Dariusza Woźniaka. Czyżby wystraszył się,że plany PKP dotyczące remontu dworców kolejowych są tak odległe i nie będzie mógł spełnić kolejowych obietnic wyborczych,że zajął się organizowaniem parkingów w Świeciu i deptaku nad Wdą? Odnoszę wrażenie,że znowu podczepił się pod czyjś pomysł-to w jego stylu,zresztą poczekam na oficjalną informację o wnioskach złożonych do budżetu na 2021r.

Reklama

Ja  czegoś  tu nie  rozumiem.

Ja  czegoś  tu nie  rozumiem. Jest  hejt  na  przewoźnika , ale  nie  wiem  czy  ktokolwiek  pamięta  historię  kursów. Był  monopol  jeździła Arriva  (Nie  pamiętam  jaka  była  cena  Ale  wyższa  niż  miał  es  bus  po  wejściu). Pojawił  się  Es-Bus  i  od  razu  Arriva  zmniejszyła  ceny.  Potem  zaczęła  ograniczać  kursy  by  w końcu  zniknąć.  Jeżeli  tak  duża  firma  , mająca  możliwości  wykoszenia  malutkiej  firmy,  rezygnuje  z  podobno  TAK  DOCHODOWEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA to  znaczy  że  jednak  nie  jest  tak  miodzio. Wiadomo  że  to  prywatna  inicjatywa  i  każdy  chce  coś  zarobić.  Wątpię  żeby  ktoś  chciał  dla  idei    prowadzić  firmę  i  wychodzić  na  zero. Zwłaszcza  że  między  miastami  jeździ  określona  liczba  osób  i to nie  Warszawa  żeby  jeździło  mnóstwo  osób. Korzystam  z usług tego  przewoźnika  i  widzę  ile  osób  jeździ. Co  zrobią  przetarg  i  myślicie  że  inne  firmy  zejdą  poniżej  kosztów? Powinniśmy  się  cieszyć  że  nawet  w tym  trudnym  czasie  ktoś  jeździ. PKS  Bydgoszcz  wycieła  większość  kursów  po  to  by  podobne  wygrać  w  powiatowych  przetargach  gdzie  dostają  pieniądze  nawet  za  puste  kursy.  Nikt  już  nie  chce  dopłacać  do  interesu.

Nie opłacało się, więc chciał

Nie opłacało się, więc chciał zamknąć kurs, a że burmistrzowi zalezy by ludzie mięli jak dojeżdżać do pracy to wsparł przedsiębiorcę. Nie rozumiem tej dyskusji i zawiści.

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Policja przekazała informację o śmierci kierowcy skody, 33-letniego mieszkańca Nowego.

Wiadomości

Świeccy policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności tragicznego w skutkach wypadku z udziałem rowerzysty, do którego doszło w Łążku koło Osia.

Wiadomości

Karolina pojechała ze swoim bratem na dożynki w Pruszczu w powiecie świeckim. Nigdy już nie wróciła do domu. Jej rozkładające się ciało znaleziono kilkanaście...

Wiadomości

Zakończyła się adaptacja budynku w Laskowicach na posterunek policji. Niebawem otwarcie.

Wiadomości

Jedna osoba trafiła do szpitala w wyniku zderzenia we wtorek po południu dwóch samochodów na skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Ciepłej w Świeciu.

Wiadomości

Wraz z zakończeniem remontu drogi krajowej nr 91 wróciło pytanie co z prawoskrętem w ulicę Chełmińską? Na razie przejazdu w kierunku Świecia bronią podwójne...

Reklama
Reklama

Co jest grane?

Oryginalny burger, belgijskie frytki, a może danie z dalekiej Tajlandii? W najbliższy weekend na Dużym Rynku w Świeciu będzie można zjeść potrawy z różnych...

Wiadomości

Powiatowy Zarządu Dróg w Świeciu ogłosił przetarg na sprzedaż samochodu marki Opel Astra III.

Extra Nowe

Wracamy do piątkowego wypadku na drodze krajowej nr 91, gdzie zderzyły się skoda i bmw.

Wiadomości

Policjanci zatrzymali kierowcę, który chciał uniknąć odpowiedzialności i uciekł z miejsca kolizji drogowej w Bukowcu, którą sam spowodował.

Wiadomości

Dziś o godz. 9.00 egzaminem pisemnym z języka polskiego rozpoczął się egzamin ósmoklasisty. Trwa on trzy dni. Każdego dnia będzie sprawdza wiedza z innego...

Wiadomości

Niestety, remont drogi powiatowej przez Terespol musiał się rozpocząć mimo wciąż zamkniętego wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240. Jakie są tego efekty, nietrudno się...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne