Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

W świeckiej bibliotece dzieło Mickiewicza czytało prawie 30 osób [zdjęcia]

W tym roku lekturą ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie były "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, przełomowy zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. W świeckiej bibliotece dzieło wieszcza prezentowało blisko 30 osób.

Udostępnij
czytanioe-czolo-2

W Świeciu gospodarzem ogólnopolskiej akcji zapoczątkowanej przez parę prezydencką była Miejska Biblioteka Publiczna. Jak zawsze, do czytania wybranego dzieła zaproszono kilkadziesiąt osób reprezentujących różne zawody i zajęcia. Tradycyjnie już, dość liczną reprezentację miała młodzież szkolna.

Zanim Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia, przeczytał w sobotę pierwszy fragment "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza, Beata Szymańska, dyrektor biblioteki, odczytała list wystosowany na tę okazję przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą – napisał w liście prezydent RP Andrzej Duda.

Poniżej galeria zdjęć.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (0)

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Policja sprawdza okoliczności nocnego pożaru volkswagena przy ulicy Żwirki i Wigury w Świeciu. Wiele wskazuje na to, że mogło to być podpalenie.

Wiadomości

Jeśli uchwała zostanie przyjęta, to w żadnym sklepie w gminie Świecie nie będzie można kupić alkoholu po godz. 22.00. O ograniczenie wnioskowali mieszkańcy.

Wiadomości

Tuż przed godz. 13.00 na drodze nr 240 koło Świecia doszło do zderzenia samochodu osobowego z dźwigiem. Dwie poszkodowane osoby zostały zabrane do szpitala.

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Reklama