Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Waldemar Wenta, proboszcz parafii w Przechowie: Poczucie humoru pomaga w relacjach z parafianami

- Humor jest niezwykle ważny, ale musi się mieścić w pewnych ramach - mówi ksiądz Waldemar Wenta, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Przechowie.

Udostępnij
wenta-2

- Otwarty, życzliwy, zaangażowany w życie parafii, osoba, której nie można nie lubić - tak o swoim proboszczu mówią parafianie. I wszyscy zgodnie dodają: - A do tego obdarzony ogromnym poczuciem humoru.

- Dusza człowiek - dopowiadają policjanci.

Dlaczego właśnie oni? Nie wszyscy wiedzą, że ksiądz Waldemar Wenta jest również kapelanem Komendy Powiatowej Policji w Świeciu.

25 lipca, w Dzień Bezpiecznego Kierowcy i zarazem w Dzień św. Krzysztofa, patrona kierowców, uczestniczył razem z policjantami w działaniach prewencyjnych w Laskowicach.

Funkcjonariusze przypominali kierowcom i rowerzystom o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, a ksiądz Wenta wręczał im obrazki z wizerunkiem św. Krzysztofa (o akcji pisaliśmy w Extra Świecie, więcej w artykule poniżej).

Ksiądz Waldemar Wenta (rocznik 1966) został proboszczem parafii pw. Chrystusa Króla w Przechowie w 2011 r. Parafia licząca 2,3 tys. wiernych obejmuje nie tylko Przechowo, ale też okoliczne wsie: Głogówko Królewskie, Wielki Konopat, Kozłowo, Niedźwiedź, Terespol Pomorski i część Dworzyska.

Ksiądz Waldemar Wenta podczas wspólnej akcji z policjantami w Dniu św. Krzysztofa / Fot. KPP w Świeciu

Swoje rządy rozpoczął od zapowiedzi, że konieczny jest remont kościoła.

- Czy to się komuś podoba, czy nie, pełniąc tę funkcję trzeba być trochę budowlańcem - mówi. - A gdy jeszcze jest się wyczulonym na estetykę, to zawsze jest coś do zrobienia. W ładnych wnętrzach czujemy się lepiej. Wcale nie jestem zwolennikiem kościołów ociekających złotem. Ale powinno być schludnie i czysto, jak na Dom Boży przystało.

Nie jest tajemnicą, że ksiądz Waldemar Wenta szybko zjednał sobie sojuszników. Niemałą zasługę w tym miało jego poczucie humoru. Uważa, że jest ono bardzo ważne w pracy duszpasterza.

Jak z niego korzysta, można było się przekonać choćby w jedną z Wielkanocy, gdy urządził obecnym na mszy solidny śmigus-dyngus. A że lojalnie uprzedził o tym, co dla nich szykuje, kilka osób było przygotowanych na to, by odpowiedzieć na "atak".

- Humor jest niezwykle ważny, ale musi się mieścić w pewnych ramach - wyjaśnia. - Nie można prowokować sytuacji, w których wierni poczują się w jakiś sposób zażenowani zachowaniem swojego proboszcza. Poza tym trzeba znać umiar. Zaczynanie albo kończenie każdego kazania dowcipem mija się z celem. To nie może być rutyna. Ksiądz nie jest od tego, by opowiadać kawały, co nie znaczy, że nie może tego robić, gdy nadarzy się stosowna okazja.

Proboszcz z Przechowa pytany o to, jak spędza wolny czas, bez namysłu odpowiada:

 - Jeśli nie czytam, to jeżdżę rowerem. W zasadzie czytam wszystko, co wpadnie mi w ręce - przyznaje. - Żeby rozumieć współczesny świat, trzeba sięgać po różne treści. Także te dostępne w internecie.

Jest jeszcze jedna rzecz, do której się przyznaje.

- Bywają takie momenty, że po prostu siadam i nic nie robię. Nie myślę o niczym poważnym, taki krótkotrwały bezruch też potrafi cudownie relaksować - śmieje się.

Czy na początku XXI wieku trudniej być księdzem niż 30 lat temu, zanim Polska otworzyła się na Zachód?

- Myślę, że nie - ocenia Waldemar Wenta. - Przynajmniej w moim odczuciu. Może dlatego, że zawsze dobrze czułem się w kapłaństwie. Sądzę, że ci, których Bóg obdarzył powołaniem, odnajdą się w każdych czasach.

redakcja@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (16)

 1. duszpasterz

  30 lipca 2022 21:12

  AMEN

  AMEN

 2. Przechowo

  31 lipca 2022 00:23

  Niech się pochwali swoją

  Niech się pochwali swoją maszyna i za co ja kupił:)

  • Okolica

   31 lipca 2022 08:10

   Co komu do domu jak chałupa

   Co komu do domu jak chałupa nie jego??

   Najlepiej jak każdy będzie siedział w swoim portfelu. Ksiądz też czlowiek, nie może niczego kupić dla siebie? 

  • Podpisany

   31 lipca 2022 10:08

   A co ma według Ciebie na ośle

   A co ma według Ciebie na ośle jeździć? 

   Pieniądze które zarabia  swoją pracą przeznacza tylko na siebie więc jak Go stać to i Ferrari niech w garażu trzyma. Ciebie co powstrzymuje by kupić sobie super auto ? Też sobie takie spraw. Tylko nie drzyj japy jak ktoś będzie dociekał skąd miałeś pieniążki. 

   Może  plusiki i inne socjaliki na które zapewne publicznie plujesz A po cichu na konto bierzesz ? 🙂

   Każdy powinien dziub w swój portfel chować. 

   • Jan

    31 lipca 2022 18:05

    Może na ośle to nie.

    Może na ośle to nie. Natomiast trochę skromności to wszystkim Księżom by się przydało. Jezusa też nie noszono w lektyce. Dodatkowo jak mówi Pismo, „pozostaw wszystko i chodź za mną”. Czy obecni kapłani są w stanie zrezygnować z wygody w imię Chrystusa, niech sobie każdy sam odpowie.

    • Orzeł

     1 sierpnia 2022 13:00

     Orzeł po prostu orzeł, ale

     Orzeł po prostu orzeł, ale taki jak Ludowe Wojsko miało na czapkach czyli „kurica” czrwony palancie!

     • Anonim

      1 sierpnia 2022 13:39

      Co za smród, czyżby bąkiewicz

      Co za smród, czyżby bąkiewicz puścił bąka?

     • Jan

      1 sierpnia 2022 14:31

      Z szacunku dla Księdza,

      Z szacunku dla Księdza, którego dotyczy artykuł, Powstańców Warszawy ale i tych, którzy polegli pod Lenino, nie mam zamiaru polemizować dziś z Tobą czy białe jest białe a czarne jest czarne. Kwestie Twojego wychowania pozostawiam społeczeństwu i Księdzu Waldkowi.

  • Anonim

   31 lipca 2022 15:26

   pochwal się czym ty jeździsz.

   pochwal się czym ty jeździsz.. pewnie mało zarabiasz, ledwie wystarcza do wypłaty to trzeba zazdrościć innym.. typowa mentalność.. skoro ja mam gorzej to nikt inny nie może miec lepiej

  • Ehh

   31 lipca 2022 23:08

   Fakt, tylko nie zapomnij

   Fakt, tylko nie zapomnij człowieku ile zrobił dla parafii i dla parafian….

 3. xyz

  31 lipca 2022 12:50

  Świetny czlowiek i kaplan

  Świetny czlowiek i kaplan

 4. Zakonnik

  31 lipca 2022 17:33

  Siema Waldek !!!

  Siema Waldek !!!

  • Waldas

   31 lipca 2022 19:02

   A siemanko zakonnik kopę lat

   A siemanko zakonnik kopę lat .

 5. Jaaaa

  31 lipca 2022 17:34

  Życiowy ksiądz. Bardzo dobry

  Życiowy ksiądz. Bardzo dobry człowiek tak dalej

 6. Katarzyna

  31 lipca 2022 21:45

  Wspanialy ksiadz.Taki z

  Wspanialy ksiadz.Taki z powołania 

 7. On

  1 sierpnia 2022 09:01

  Za takiego księdza ludzie

  Za takiego księdza ludzie powinni codziennie dziękować Bogu super ksiądz super podejście do mieszkańców w dzień kolędy człowiek czeka by przyjąć kapłana w swoje progi jeszcze raz dziękuję księdzu za jego podejście do nas do mieszkańców dziękuję pozdrawiam. 

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Wiadomości

Świecie zajęło pierwszą pozycję wśród najzamożniejszych miast powiatowych w województwie kujawsko-pomorskim i wysoką lokatę w skali całego kraju.

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

W sobotę po raz trzynasty odbył się Kociewski Rajd Enduro. Wystartowało w nim 136 uczestników z całej Polski, w tym również zawodnicy z powiatu...

Reklama