Wielka Sobota to dla chrześcijan czas oczekiwania na ponowne nadejście Jezusa Chrystusa. Tego dnia katolicy przychodzą do kościoła, aby kapłan pobłogosławił pokarmy na stół wielkanocny.
Niedzielnego śniadania bez święconki nie wyobrażają sobie nawet ci, którzy rzadko pokazują się w kościele. Jednak, jak podkreślają duchowni, zwyczaj błogosławienia pokarmów jest drugorzędnym obrzędem. Znacznie ważniejsza jest obecność w kościele i udział w nabożeństwach.
Święcenie pokarmów ma swoją tradycję w Polsce od kilku wieków. Jednak w zachodnich regionach Polski święconka była praktycznie nieznana mieszkańcom aż do 1945 r.
Aż trudno w to uwierzyć, ale na Śląsku zwyczaj święcenia pokarmów pojawił się dopiero pół wieku temu.
a.bartniak@extraswiecie.pl
Miło, że rodziny z dziećmi
Miło, że rodziny z dziećmi mogą dziś już śmiało chodzić do kościoła. Przez ostatnie lata krępowania wolność wiary, ale mam nadzieję, że odeszło to już w niepamięć, w przeszłość, w niebyt.
Serce rośnie, gdy widzi się pełen kościół, pełen ufnych ludzi. Co nam jakiś wirus jeśli jest nadzieja na życie wieczne, po cóż wtedy szczepionki? Żeby przedłużyć marny i tak żywot na tym łez padole? Niech się święci.
Wspaniała tradycja, chwalebny czas. Zazdroszczą nam go Kaszubi i wszyscy z Mazowsza… Taka prawda
Katolicy naród
Katolicy naród uprzywilejowany. A ateiści w Polsce niedługo nie będą mogli skrytykowac księży pedofili bo Ziobro chce przepchnąć durne przepisy
Większość dzieci biedne
Większość dzieci biedne rzeczy mało firmowych tak rodzice kasę tracą na własne potrzeby 500 plus biorą ale dzieci ubierają w jakiś biedackich hm czy pepco… słabo naprawdę.
Nie lubie katolikow.idą do
Nie lubie katolikow.idą do kościoła.modlą się.a jak wychodzą z kościoła to w domu piją.obgadują innych.nie są życzliwi.i myślą ze się pomodlą .wyspowiadaja.i już wszystko załatwione.fałszywi ludzie i tyle.dawno odszedłem od tej wiary baranów.lepszy jest buddyzm
katolicy powinni decydować o
katolicy powinni decydować o nas wszystkich.
Ale ciemnogrod.
Ale ciemnogrod.
O narodzie, jego odrębności
O narodzie, jego odrębności stanowi nie tylko język i historia ale b. Ważna jest tradycja. Proszę zauważcie, że naród może nie mieć państwa bo mu go inni zawlaszczą ale język i tradycja jeśli przetrwa to i państwo można odbudować. Życzę wszystkim tolerancji i szacunku do bliźniego. Pozdrawiam