Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Wolelibyście, żeby w miejscu kina powstał market?

Wyobrażacie sobie sytuację, że zamiast na najnowszy film, wchodzicie do budynku OKSiR-u od strony ul. Sienkiewicza i w miejscu, gdzie jest hol oraz sala kinowa, wędrujecie między regałami, żeby kupić dżem i majonez?

Udostępnij
nowe-horyzonty-2-s

Nie, to wcale nie żart. Kilkanaście lat temu jeden z radnych chciał, żeby w miejsce kina Wrzos powstał market, bo wtedy przynajmniej byłyby zyski z najmu. Na szczęście pomysłu nie zrealizowano i dziś mamy w Świeciu nowoczesne kino cyfrowe. Co więcej, kino do którego chodzi coraz więcej widzów.

W latach 90. nastąpił prawdziwy pogrom kin w małych miejscowościach. Przyczyna? Kasety wideo, kablówki, coraz ciekawsze propozycje filmowe telewizji publicznej i stacji prywatnych, potem internet.

REKLAMA
Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

Reklama
Reklama

Kolejnym powodem były koszty utrzymania. Samorządy na pierwszym miejscu stawiały budowę dróg i kanalizacji oraz finansowanie szkół i ośrodków pomocy społecznej. Kiedy więc szukano oszczędności, zaczynano od zamykania kin.

Nawet, jeśli pojawiał się prywatny inwestor, to nie mógł sobie poradzić z wysokimi wydatkami na modernizację, bo miał za małe wpływy z biletów. W taki sposób padły m.in. kina w Chełmnie i Brodnicy. A technika szła do przodu – pojawiła się technologia cyfrowa i lepsza jakość dźwięku. Do tego dołączyły multipleksy, należące do wielkich koncernów.

Po co nam to kino?

Reklama
Reklama

Kino Wrzos w Świeciu parokrotnie było na zakręcie, z którego mogło wypaść i podzielić los innych placówek w regionie. Piętnaście lat temu niemal wszystko przemawiało na jego niekorzyść: mało widzów, przestarzały sprzęt oraz konkurencyjne formy oglądania filmów.

Nie brakowało głosów, że najtańszym rozwiązaniem byłaby likwidacja kina. Przebąkiwali o tym nie tylko „zwykli” mieszkańcy. Zupełnie poważnie mówił o tym także jeden z radnych. Przecież są kina w  Bydgoszczy, więc po co nam w Świeciu? Lepiej wynająć je na market, przynajmniej będzie kasa – argumentował.

OKSiR stanął przed dylematem. Albo poddać się i faktycznie dać sobie spokój, albo zabrać się za modernizację. Wybrano tą drugą opcję.

Reklama
Reklama

Cyfra albo śmierć

Zainwestowano także w nowy projektor i dźwięk. Wszystko to razem wzięte spowodowało, że powoli, ale systematycznie do kina zaczęli wracać widzowie. Po niespełna dziesięciu latach znowu jednak trzeba było podjąć decyzję, która miała stanowić o jego być, albo nie być.

W 2013 r. ośrodek kultury w Świeciu kupił za prawie 330 tys. zł sprzęt do wyświetlania filmów w jakości cyfrowej. Połowa tej sumy pochodziła z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a reszta z budżetu gminy.

Reklama
Reklama

REKLAMA
Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieJubiler Corleone

- To był ostatni dzwonek, bo dystrybutorzy wycofywali się z taśm analogowych i przechodzili masowo na nośniki cyfrowe – podkreśla Marcin Traczyk, kierownik Wrzosu. - Gdybyśmy przespali ten moment, moglibyśmy albo zamknąć kino, albo działać w bardzo szczątkowej formie. Krótko mówiąc, mieliśmy do wyboru - albo cyfra, albo śmierć. 

Po cyfryzacji, ilość widzów w świeckim kinie zwiększyła się trzykrotnie - do około 1,5 tys. tygodniowo, nie tylko ze Świecia i powiatu, ale także z sąsiedniego Chełmna.

Reklama
Reklama

Świecka perełka

Kiedy świecianie nacieszyli się już cyfrową jakością filmów, w tym także tych w 3D oraz tym, ze mogą oglądać premiery w tym samym czasie, co widzowie w całym kraju, zaczęli się dopominać o nowe fotele. Dotychczasowe miały ponad dziesięć lat. Były już mocno wysłużone, ciasne, a część siedzisk opadała w dół, co powodowało, że trzeba było co chwilę wygodniej się usadawiać.

- Wymiana siedzisk była naszym priorytetem numer dwa. Zdawaliśmy sobie jednak sprawę, ze sami nie udźwigniemy tego finansowo. Po raz kolejny złożyliśmy więc wniosek do PISF-u. I udało się – nie kryje zadowolenia Marcin Traczyk.

Reklama
Reklama

REKLAMA
Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieBenefit

W lutym 2015 roku przyznano ośrodkowi kultury 150 tys. zł dotacji. Cała modernizacja  kosztowała ponad 450 tys. Resztę potrzebnych pieniędzy wyłożyła gmina.

Nowe fotele są szersze i głębsze. Oprócz tego odmalowano ściany, wymieniono wykładzinę i drzwi. Wydatek się opłacił, bo frekwencja we Wrzosie sięga 10 tys. widzów miesięcznie.

- Kiedyś usłyszałem od jednego z dystrybutorów, że jest pod wrażeniem tego, jak prężnie działamy. Twierdził, że niewiele jest kin w małych miejscowościach w północnej Polsce, które tak dobrze sobie radzą. Miło słuchać takich komplementów – śmieje się Marcin Traczyk.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Fajnie jakby powstał markiet

Fajnie jakby powstał markiet !. Napiszcie od kiedy?

Coś mi się wydaje, że jesteś

Coś mi się wydaje, że jesteś blisko związany z niepoczytalnym radnym, który z kina Wrzos chciał uczynić markiet wrzos. A swoją drogą warto, by redkcja opublikowała dane, tego niedorosłego, wówczas rajcy.

Trochę nie ładnie to napisane

Trochę nie ładnie to napisane.Dlaczego Autor pomija rolę pana Dworakowskiego,bez którego kreatywności mogło by byc zupełnie inaczej z tym kinem.

Reklama

Teraz każdy mądry, ho ho ho..

Teraz każdy mądry, ho ho ho….

Tez uwazam ze to zasluga Pana

Tez uwazam ze to zasluga Pana Dworakowskiego zostawil nowej Pani Dyrektor kure znoszaca zlote jajka swoja droga to Pani dyrektor moglaby sie wkoncu czyms wykazac bo slabo to wyglada jak narazie brak jakis wlasnych inicjatyw 

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Styl życia

W sobotę na Festiwalu Smaku w Grucznie było znacznie mniej wystawców i gości. Zmiana terminu, niezależna od organizatorów i kiepska pogoda odbiły się na...

Wiadomości

W piątek w południe samochód osobowy staranował dwa ogrodzenia w Głogówku Królewskim koło Świecia. To kolejny wypadek na tej drodze w ciągu kilku dni.

Styl życia

Od piątku do niedzieli trwa druga edycja Świeckiego Festiwalu Piwa w Hali Widowiskowo-Sportowej w Świeciu. Najwięcej atrakcji zaplanowano w sobotę.

Wiadomości

Dawno już nie było w ciągu jednego weekendu aż tylu dużych festiwali poświęconych przyjemnościom podniebienia. Pozostaje mieć nadzieję, że aura nie okaże się tak...

Styl życia

Od piątku do niedzieli trwa druga edycja Świeckiego Festiwalu Piwa w Hali Widowiskowo-Sportowej. W sobotę wieczorem festiwal zamienił się w wesołą biesiadę.

Wiadomości

Bliscy i policja poszukiwali zaginionej 16-letniej Julii ze Świecia. Nastolatka ostatni raz była widziana w miniony poniedziałek. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Kryminalni z komendy w Świeciu zatrzymali 26-latka za posiadanie narkotyków. Zabronione substancje policjanci znaleźli podczas przeszukania mieszkania podejrzewanego.

Styl życia

Mimo deszczowej i wietrznej pogody na Janiogórskim Festiwalu Chleba było tłumnie i wesoło.

Wiadomości

Komenda policji w Świeciu zakończyła poszukiwania 48-letniego mieszkańca Czapel.

Wiadomości

W środę w nocy wybuchł pożar budynków gospodarczych i garaży w gminie Świekatowo. Zagrożony był też budynek mieszkalny i las. Strażacy walczyli z ogniem...

Wiadomości

W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu zorganizowano odprawę, która dotyczyła powodzi na południu Polski oraz sytuacji meteorologicznej w naszym regionie.

Wiadomości

Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej i organizacje z powiatu świeckiego włączyły się do akcji pomocy mieszkańcom południowo - zachodniej Polski dotkniętej powodzią.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Bliscy i policja poszukiwali zaginionej 16-letniej Julii ze Świecia. Nastolatka ostatni raz była widziana w miniony poniedziałek. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło.

Wiadomości

W środę w nocy wybuchł pożar budynków gospodarczych i garaży w gminie Świekatowo. Zagrożony był też budynek mieszkalny i las. Strażacy walczyli z ogniem...

Wiadomości

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świeciu analizuje funkcjonowanie kanalizacji deszczowej w mieście. Mieszkańcy mogą wyrazić swoją opinię na ten temat w ankiecie.

Wiadomości

W niedzielę warto zostawić auto w garażu. 22 września przypada Dzień bez Samochodu.

Wiadomości

W sąsiedztwie Szkoły Podstawowej w Drzycimiu wyrośnie nowoczesna hala widowiskowo-sportowa. Kiedy możemy spodziewać się zakończenia inwestycji?

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo