Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Z honorami żegnano zastępcę komendanta świeckiej straży pożarnej [zdjęcia]

- Czuję, że spełniłem się zawodowo - powiedział w mowie pożegnalnej odchodzący w piątek na emeryturę st. bryg. Andrzej Rafalski. Zastępcę komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu żegnano z honorami. Była orkiestra dęta i tłum gości.

Udostępnij
Od pewnego czasu odchodzący na emeryturę otrzymują od komendanta prezent w postaci karykatury / Fot. Andrzej Bartniak

Zapewne już dawno w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu nie było dnia tak pełnego wzruszeń. W piątek po 35 latach służby żegnano odchodzącego na emeryturę zastępcę komendanta st. bryg. Andrzeja Rafalskiego.

W uroczystości udział wzięli m.in. st. bryg. Sławomir Herbowski, pełniący obowiązki komendanta wojewódzkiego PSP, st. bryg. Jacek Antos, komendant Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy i nadbryg. w stanie spoczynku Janusz Halak, były komendant wojewódzki.

W gronie samorządowców, którzy dziękowali zastępcy komendanta za służbę znaleźli się m.in. starosta Barbara Studzińska, wicestarosta Franciszek Koszowski, burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski oraz wójtowie gmin.

Nie zabrakło też ks. Waldemara Wenty, kapelana powiatowego strażaków i Jarosława Bąka, właściciela firmy Prof-Bud, która budowała nową komendę.

Starszy brygadier Andrzej Rafalski urodził się 30 sierpnia 1969 r. w Inowrocławiu. W 1989 r. rozpoczął studia w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.

Po ukończeniu szkoły oficerskiej został mianowany na stanowisko młodszego oficera w straży pożarnej w Inowrocławiu. Potem pełnił służbę w komendzie wojewódzkiej, a od 1999 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Bydgoszczy, początkowo na stanowisku kierownika sekcji, a następnie naczelnika wydziału organizacyjno-kadrowego. 

W grudniu 2016 r. komendant wojewódzki powołał st. bryg. Andrzeja Rafalskiego na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego w Świeciu.

- Dzisiejszy dzień jest jednym z najważniejszych w moim życiu - mówił wzruszony st. bryg. Andrzej Rafalski. - To dzień wielkich emocji. Jestem dumny i spełniony zawodowo.

W czasie przemowy zastępca komendanta opowiadał o przemianie, jaka dokonała się w ciągu ostatnich trzech dekad.

- Gdy zaczynałem służbę jeździliśmy do akcji w zwykłym moro - wspominał. - Nie dysponowaliśmy specjalną odzieżą, a sprzęt, którego używaliśmy bardzo odbiegał od tego, czym dziś dysponują strażacy.  

Starszego brygadiera Andrzeja Rafalskiego zastąpi na stanowisku bryg. Paweł Puchowski.

Zobacz poniżej galerię zdjęć.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Nie widać Pani Justyny….

Szkoda że nikt nie żegna z honorami piekarzy, dzięki którym mamy co każdego dnia włożyć do ust.

Młody chłop na emeryturę? A zapomniałem bohater

No i Wójcik z urzędu oczywiście Haha ten to już na serio wszędzie musi być maskara

Ojj chyba boli jakis sfrustrowanych Januszy ze Pan Andrzej bedzie miec 2x taka emeryture jak wy wypłate. Zasłużył sobie. Co roku przechodził testy sprawnosciowe na których wy byście dostali zadyszki po 30sek.Skończył ciezką szkołe zdobył wykształcenie. Sam z nim pracowałem. Bardzo spokojny cichy skromny człowiek i niesamowicie kulturalny i serdeczny.

Przykro patrzeć 5 lat młodszy i emerytura. A ja jeszcze 5 lat i mogiła bo nic innego nie może być po 47-tu latach uczciwej pracy mnie nie czeka.Byli, są i będą równi i równiejsi.

Orkiestra to przesada. Ja nie miałem

Ludzie!!! Skąd w Was tyle zawiści?
Kto Wam broni być strażakami i pracować „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”?
Ogarnijcie się, przekwalifikujcie się i… wynoście na rękach ludzi z pożaru, jak Wam tak żal…

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W poniedziałek po południu zgłoszono pożar w stolarni w Osiu. Działania straży pożarnej trwały trzy godziny.

Wiadomości

Kierowcy jadący w kierunku Gdańska i Torunia muszą spodziewać się utrudnień.

Wiadomości

Do nocy ma potrwać niedzielna majówka w parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Stanisława Biskupa. Organizatorzy już teraz mogą mieć powody do zadowolenia.

Wiadomości

Dziś w nocy w Taszewku (gm. Jeżewo) spłonęły doszczętnie dwa volkswageny passaty.

Wiadomości

W piątek zostanie podpisana umowa na przebudowę prawie 3-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 240 na trasie Świecie-Tuchola. Prace ruszą niebawem.

Wiadomości

Siedem zastępów straży gasiło w czwartek pożar budynku, w którym przebywały cztery osoby. Jedna z nich została zabrana do szpitala z poparzeniami.

Wiadomości

Gmina chce poznać opinie mieszkańców na temat zbiornika wodnego przy ul. Kazimierza Wielkiego w Świeciu. Dziś ruszają konsultacje w tej sprawie jego rewitalizacji.

Wiadomości

Policjanci przyglądali się zachowaniu kierowców w rejonie przejazdów kolejowych w powiecie świeckim. To, czy kierowcy jeżdżą zgodnie z przepisami sprawdzali również przy pomocy drona....

Wiadomości

Dzielnicowy ze Świecia zatrzymał do kontroli kierowcę quada, który nie stosował się do przepisów. Okazało się jednak, że lista jego przewinień była dłuższa.

Wiadomości

Bydgoszcz była kolejnym miastem na trasie wyborczej Rafała Trzaskowskiego. Na spotkanie z kandydatem na prezydenta przyjechali też mieszkańcy powiatu świeckiego.

Wiadomości

Podajemy aktualną listę jezior znajdujących się na terenie powiatu świeckiego, na których obowiązuje zakazu używania jednostek pływających o napędzie spalinowym.

Wiadomości

Gmina Świecie rozpoczyna nabór wniosków o najem mieszkań przy ul. Wojsk Łączności. Blok zostanie wybudowany w ramach inwestycji realizowanej przez Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową KZN-Bydgoski.

Reklama

Popularne

Wiadomości

W poniedziałek po południu zgłoszono pożar w stolarni w Osiu. Działania straży pożarnej trwały trzy godziny.

Wiadomości

Do nocy ma potrwać niedzielna majówka w parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Stanisława Biskupa. Organizatorzy już teraz mogą mieć powody do zadowolenia.

Wiadomości

Dziś w nocy w Taszewku (gm. Jeżewo) spłonęły doszczętnie dwa volkswageny passaty.

Wiadomości

Gmina Świecie rozpoczyna nabór wniosków o najem mieszkań przy ul. Wojsk Łączności. Blok zostanie wybudowany w ramach inwestycji realizowanej przez Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową KZN-Bydgoski.

Wiadomości

Na wysokości Bąkowa (gmina Warlubie) doszło do zderzenia dwóch samochodów ciężarowych, co spowodowało oważne utrudnienia w ruchu na autostradzie A1.

Wideo

Wideo

Reprezentacje trzech szkół ponadpodstawowych wzięły udział w etapie rejonowym Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK w świeckiej hali.

Wideo

W miniony piątek z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu żegnali się uczniowie kończący liceum, technikum i studium kształcące w zawodzie opiekun medyczny.

Wideo

Po zimowej przerwie na Duży Rynek w Świeciu powróciły kolorowe parasole.