Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Zaczęło się od dramatycznego wpisu. Radny uruchomił zbiórkę, a mieszkańcy natychmiast ruszyli z pomocą

W niecałą godzinę od niepokojącego wpisu na Facebooku ruszyła zbiórka na utrzymanie działalności sklepu charytatywnego Studio 27 w Świeciu, prowadzonego przez Fundację Makowo. Organizacja ma poważne problemy finansowe zagrażające jej istnieniu.

Udostępnij
makowo-siedziba

REKLAMA

W środę po południu na facebookowej stronie Fundacji Makowo ze Świecia pojawił się dramatyczny wpis. Rosnące koszty czynszu i ogrzewania zmusiły jej zarząd do zamknięcia sklepu charytatywnego Studio 27 przy ul. Mickiewicza w Świeciu.

Reklama
Reklama

Mieszkańcy przynosili do sklepu elementy wyposażenia mieszkań, meble, książki, zabawki. Zyski z ich sprzedaży fundacja przeznaczała na sfinansowanie remontów pokojów dzieci z ubogich rodzin.

- Rocznie na utrzymanie sklepu, będącego jednocześnie naszą siedzibą, wydajemy około 19 tys. zł - mówi Anita Koprowska, prezes Fundacji Makowo. - Szkoda, że pieniędzy, które idą na rachunki, nie możemy przeznaczyć na pomoc naszym podopiecznym - ubolewa.

Po kilku minutach na wpis na Facebooku zareagował Ariel Stawski, radny miejski i kierownik Parku Wodnego w Świeciu.
REKLAMA

Reklama
Reklama

- Spytałem Anitę o realne, roczne koszty i od razu postanowiłem założyć internetową zbiórkę – mówi Ariel Stawski. - Makowo przez cały rok w różnoraki sposób pomaga potrzebującym. Naprawdę, nie sposób nie zauważyć ich prężnej działalności. Sklep to niewątpliwy zastrzyk dla fundacyjnego konta, więc po prostu musi działać dalej.

Stawski uruchomił zbiórkę na portalu zrzutka.pl. Na reakcję internautów nie trzeba było długo czekać. W środę krótko przed godz. 20.00 na koncie było już ponad 1,5 tys. zł. W chwili publikacji tego artykułu uzbierano już ponad 3,6 tys. zł.

Reklama
Reklama

- Zatem prawie trzy miesiące mamy już uratowane – cieszy się Koprowska.

Kamienica, w której mieści się sklep charytatywny Studio 27 należy do Skarbu Państwa. W imieniu wojewody majątkiem zarządza starostwo. I tu pojawia się pytanie: czy starostwo nie mogłoby obniżyć wysokości czynszu?
REKLAMA


- W tej chwili Makowo płaci najniższą z możliwych stawek - podkreśla Zbigniew Kiełpiński, zastępca kierownika Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Świeciu. - Być może ze względu na charakter organizacji mogłaby być ona jeszcze obniżona, ale do tego potrzebna byłaby zgoda zarządu powiatu. By jednak móc o tym dyskutować, musiałby wpłynąć odpowiedni wniosek z fundacji.

Reklama
Reklama

Obok czynszu, czynnikiem wpływającym na wysokość rachunków są wysokie opłaty za prąd. Ostatni wyniósł 750 zł.

- Pomieszczenia ogrzewane są elektrycznymi dmuchawami, które niestety w użytkowaniu są bardzo drogie - wyjaśnia Anita Koprowska. - Taniej byłoby grzać piecykiem gazowym, ale tego nie kupiliśmy, bo w momencie, gdy trzeba było rozwiązać problem ogrzewania, Studio 27 zajmowało się szyciem. Spaliny bardzo niekorzystnie wpływałyby na zapach materiałów, nie mówiąc już o bezpieczeństwie.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Pojawiły się głosy, że w tej sytuacji wsparcia powinno udzielić miasto. Problem w tym, że nie ma podstaw prawnych, które dawałyby taką możliwość.

Do wojewody trafił wniosek w sprawie przekazania nieruchomości przy ul. Mickiewicza 27 na rzecz gminy Świecie.

- Na razie nie wiadomo, kiedy zostanie on rozpatrzony przez wojewodę - studzi nastroje Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. - Byłoby nierozsądnie cokolwiek obiecywać w momencie, gdy nie wiemy, kiedy kamienica przejdzie na naszą własność i czy w ogóle do tego dojdzie. Jeśli tak się stanie, na pewno rozważymy pomoc - deklaruje burmistrz. 

Reklama
Reklama

Na razie więc jedynym ratunkiem dla sklepu jest zbiórka na portalu zrzutka.pl.

redakcja@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
33 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

A ja, emeryt , nie mam na

A ja, emeryt , nie mam na węgiel, na prąd….Może dla mnie tez jakas zbiorka

Po co obniżać czynsz jak

Po co obniżać czynsz jak głupi ludzie dadzą.

Mija 40-ta rocznica

Mija 40-ta rocznica wprowadzenia stanu wojennego, tragedii Narodu, a w naszym mieście i mediach sterowanych przez UM ni śladu o tej rocznicy. Czyżby w Świeciu nie było stanu wojennego? Gdzie Kamuh, Izba Regionalna, Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej?

A P. Ariel poza kliknieciem

A P. Ariel poza kliknieciem myszka ile wplacil ?

Reklama

A pan skarbnik i radny

A pan skarbnik i radny Woźniak co to był na otwarciu sklepu i tak sie kręcił jak mu to było potrzebne w kampanii wyborczej pare lat temu nie moze pomóc? Przecież budynek jest starostwa. Teraz siedzi cicho? jak by to było gminy to by sie darł na całe miasto jaka to krzywda się dzieje.

Budynek przy ul.Mickiewicza

Budynek przy ul.Mickiewicza należy do bliżej nie ustalonych spadkobierców po przedwojennych mieszkańcach Świecia pochodzenia żydowskiego.Skarb państwa tylko sprawuje nad n pieczę na wypadek zgłoszenia się spadkobierców.Nikt nawet nie ruszy palcem żeby się nie narazić Izraelowi więc może zamiast mądrzyć oddać jakiś lokal w zasobach miasta?

Fundacja Makowo chyba była w

Fundacja Makowo chyba była w budynku gminnym ale przeniosła się do obecnego lokalu bo to miało być lepsze miejsce a teraz jest problem. Ich siedziba wczesniej była chyba w jednym z lokali po  bibliotece przy Woj.Polskiego a tam stowarzyszenia nie płacą czynszu tylko płaci za nich gmina. Jeśli się mylę to mnie poprawcie. Nie mniej jednak życzę powodzenia Fundacji bo robi dobra robotę. 

To po co zrzuta na sklep może

To po co zrzuta na sklep może odrazu zrobić przelew na dzieci a nie utrzymywać jakieś panie????  Proste

Reklama

I oto dochodzimy do punktu że

I oto dochodzimy do punktu że zamiast pomagać dzieciom ,pomagamy fundacji. Fundacja na swoje działanie potrzebuje więcej środków jak na pomoc swoim podopiecznym . Przecież to absurd,  

już lepiej byłoby

już lepiej byłoby bezpośrednio wpłacać na cele charytatywne niż zbierać pieniądze na koszty utrzymania. Załużmy, że ktoś chce wpłacić 500 zł.. ale te 500 zł zamiast na pomoc pójdzie na rachunek za prąd dla organizacji, która i tak nie pomoże dziecku, bo kase wydaje na utrzymanie…

Czyli nikt nawet nie

Czyli nikt nawet nie rozmawiał ze starostą na temat obniżenia czynszu, ale od ludzi pieniądze na zrzutkę mają iść. Słabo to wygląda.

Przy całym szcunku dla

Przy całym szcunku dla działających w Fundacji osób dziwi mnie, że raptem stały się niezaradne, straciły zdrowy rozsądek. Czy nie potrfią udać się do właściwych osób które są władne im pomóc, czy w Starostwie lub Urzędzie Miasta nie wyudziałów do których Fundacja mogłaby zwrócić się o pomoc? Wygląda na to, że działające w Fundacji osoby zmęczyły się pracą społeczną i nie mają zmiany. Podobno są różne programy wspierające różne fundacje, czy gdziekolwiek zostały skierowane pisma, prośby o pomoc. Z komentarzy wynika jasno i być może prawdziwie, że był tańszy lokal z zasobów gminy… . Pytań w tej sprawie jest mnóstwo, a najważniejsze brzmi : CZY FUNDACJA CHCE DZIAŁAĆ DALEJ?

Reklama

Tak to u nas w Świeciu działa

Tak to u nas w Świeciu działa nigdzie nie pracujesz kończysz studia i instalują cię na kierownika jak masz znajomości w urzędzie miejskim. Tak rządzi nasz OPS 

Myślę, że Panie z Makowa

Myślę, że Panie z Makowa publikując taki post nie były z tego powodu szczęśliwe. Poświęcają swój czas i energię niosą pomoc innym. Zapewne decyzja o zamknięciu sklepu była trudna i poprzedzona odpowiednimi działaniami mającymi na celu obniżenie kosztów m.in.czynszu. Robiłam zakupy w sklepie kilka razy, spotkałam się tam z miłą atmosferą i dobrym sercem. Zamiast wyliczać komuś błędy, ograniczać się do pustych komentarzy może lepiej wybrać się do sklepu Makowa? Wesprzeć ich działania drobnym zakupem? Jeśli nie chcesz pomagać, to tego nie rób i nie komentuj bez sensu.

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W ubiegłą sobotę doszło do tragicznego wypadku w zakładzie produkującym wyroby mleczarskie.

Wiadomości

Do dramatycznego zdarzenia doszło podczas dzisiejszych zawodów na stadionie Wdy Świecie.

Wiadomości

We wtorek po południu doszło do wypadku pod Świeciem. Poszkodowane jest 10-letnie dziecko.

Wiadomości

Czy w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli w końcu korzystać z nowego budynku z barem, salą na 80 osób i tarasem w Decznie? Dziś...

Wiadomości

Wyobraźcie sobie - przejeżdżacie przez przejazd w Laskowicach sprawnie i bez stresu, że spóźnicie się do pracy lub do lekarza. Marzenie? Na razie tak,...

Wiadomości

We wtorek późnym popołudniem doszło do wypadku na ul. Sportowej w Świeciu. Kierowca volkswagena potrącił rowerzystę i uciekł, zostawiając samochód.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Styl życia

Prawie 400 dorosłych i dzieci wzięło udział w niedzielę w pierwszej edycji biegu "Świecki szturm".

Wiadomości

Jechał traktorem całą szerokością jezdni i ledwie trzymał się w fotelu. Świadek powiadomił policję, podejrzewając, że mężczyzna jest pijany.

Wiadomości

Kościół katolicki świętuje dziś uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie nazywaną Bożym Ciałem. W Świeciu największa procesja przeszła ulicami osiedla Marianki.

Wiadomości

W czwartkowe popołudnie nad naszym regionem przeszły gwałtowne opady deszczu i gradu.

Wiadomości

We wtorek w Czaplach poszkodowany został 10-latek. Policja podaje okoliczności zdarzenia.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W ubiegłą sobotę doszło do tragicznego wypadku w zakładzie produkującym wyroby mleczarskie.

Wiadomości

Do dramatycznego zdarzenia doszło podczas dzisiejszych zawodów na stadionie Wdy Świecie.

Wiadomości

We wtorek po południu doszło do wypadku pod Świeciem. Poszkodowane jest 10-letnie dziecko.

Wiadomości

Wyobraźcie sobie - przejeżdżacie przez przejazd w Laskowicach sprawnie i bez stresu, że spóźnicie się do pracy lub do lekarza. Marzenie? Na razie tak,...

Wiadomości

We wtorek późnym popołudniem doszło do wypadku na ul. Sportowej w Świeciu. Kierowca volkswagena potrącił rowerzystę i uciekł, zostawiając samochód.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo