Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Zaczęło się. Rząd wprowadza obostrzenia w związku z koronawirusem

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji przedstawił ograniczenia, z którymi już od środy będą musieli się liczyć Polacy. Dotyczą one nie tylko podróży, ale też obłożenia w lokalach gastronomicznych, instytucjach kultury czy kościołach.

Udostępnij
kosciol_pusty_epidemia

REKLAMA

Reklama
Reklama

Nowym powodem do niepokoju jest zmutowana wersja COVID-19 o nazwie Omikron. Na razie nie wiadomo czy stosowane do tej pory szczepionki zapewniają ochronę przed tym wirusem.  

- Jesteśmy w apogeum czwartej fali pandemii - powiedział dziś Adam Niedzielski, minister zdrowia. - Obserwujemy zmniejszającą się dynamikę zachorowań. Do tej pory byliśmy w stanie zarządzać walką z pandemią w sposób przewidywalny. W ostatnich dniach pojawiła się jednak nowa mutacja koronawirus nazwana przez WHO Omikronem. Generuje ona ryzyko przyspieszenia procesów pandemicznych, co zmienia nasze podejście do walki z pandemią.
REKLAMA

Reklama
Reklama

I właśnie dlatego został wydany zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich: RPA, Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Nambii, Zimbabwe. Ponadto osoby wracające z tych krajów będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni. 

Przyjeżdżający do Polski z krajów spoza grupy Schengen również muszą się liczyć z dwutygodniową kwarantanną. Zwolnienie z niej może nastąpić od ósmego dnia po wykonaniu testu PCR.

We wszystkich przypadkach, w których mamy do czynienia z powrotem z krajów ryzyka, ma być przeprowadzony bardzo szczegółowy wywiad epidemiologiczny z listą kontaktów.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Z pewnością jednak dla przeciętnego Polaka istotniejsze są obostrzenia związane z limitem osób w obiektach zamkniętych. Limit w wysokości 75 proc. zmienia się na 50 proc.  i dotyczy m.in. instytucji kultury, kościołów, hoteli i lokali gastronomicznych.

Na zgromadzeniach i uroczystościach może być maksymalnie 100 osób. Na razie nie mówi się nic o supermarketach i galeriach handlowych.

Reklama
Reklama

Nowe zasady będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia. Potem mogą być zniesione lub jeszcze bardziej zaostrzone. Wszystko zależy od sytuacji epidemiologicznej.

redakcja@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (35)

 1. omikron

  29 listopada 2021 16:28

  Muszą zniszczyć wszystko,

  Muszą zniszczyć wszystko, wtedy może spasują.

  • Anonim

   29 listopada 2021 17:05

   Kiedyś dobrze się rządziło

   Kiedyś dobrze się rządziło pijanym narodem. Dzisiaj wystarczy zastraszyć straszną chorobą, (przed którą o dziwo zamkli się lekarze), i wprowadzić segregację szczepionkową, resztę stado zrobi samo.

   • minona

    30 listopada 2021 09:05

    Napiszę krótko. y*bnij się

    Napiszę krótko. y*bnij się swój pusty dzban i dołącz do niekumatej trzody chlewnej.

  • Hp

   29 listopada 2021 20:07

   Jacy oni??? Co chcą zniszczyć

   Jacy oni??? Co chcą zniszczyć?

   • xxx

    29 listopada 2021 21:05

    Dowiedz się sam(a)!

    Dowiedz się sam(a)!

 2. Łucja

  29 listopada 2021 16:50

  Też mi obostrzenia…a

  Też mi obostrzenia…a zaszczepieni dalej nie testowani i nie podlegający kwarantannie. Za taką kasę Panie Niedzielski powinno się myśleć logicznie.Czas na Pana.

  • Ciekawy

   29 listopada 2021 17:01

   Paradoks polega na tym że

   Paradoks polega na tym że zaszczepiony chory ma izolację a zaszczepiony współdomownik śmiało porusza się po wszystkich obiektach. Ciekawe czy taki roznosi czy nie? 

 3. Podpisz sie

  29 listopada 2021 17:00

  Ale w sklepach może być 200

  Ale w sklepach może być 200 ludzi tam wirusa nie ma ? Na imprezach polityków też nie ma ? W dupe niech sobie wsadzą szczepionki i obostrzenia. Tak nalegali na szczepienia że takie potrzebne a potem się okazało że gówno potrzebne bo nie działają..

  • Świecianka

   30 listopada 2021 15:55

   Ale dzięki nim żyjesz i żyją

   Ale dzięki nim żyjesz i żyją twoi najbliżsi.Przejdziesz łagodniej.Są potrzebne,działają.Trochę opamiętania.

 4. lucyfer

  29 listopada 2021 18:10

  nie rozumiem pewnej grupy

  nie rozumiem pewnej grupy zaszczepionych… sterują wami tak żebyście czuli się tymi lepszymi, sami chcecie surowych restrykcji, bo myślicie, że będziecie mieć w 100% wolności haha, posegregowani z dodatkowi przywilejami „wolności”…, a kod QR czy paszport będzie przepustką do wypicia kawy na mieście haha, fajna wolność, nie ma to jak samemu pozwalać sobie odbierać wolność żeby zaszkodzić tym niezaszczepionym haha. a co was obchodzi czy ktoś zaszczepiony czy nie? zaszczepiony też roznosi wirusa. Po prostu podobno ma mniejsze objawy choroby. Będziemy dostawać tą igłą co pół roku. Jesteś zaszczepiony? świetnie! podobno jesteś bezpieczny, ciesz się i od”SZ”czep się od innych. Przykład skoczków narciarskich, wszyscy zaszczepieni, a i tak muszą się non stop testować, a jak wykryją covida tak jak u Murańki czy tego japończyka, nawet bezobjawowego to kwarantanna

  • Ani anty ani za1

   29 listopada 2021 18:17

   myślę, że przeciętnego Polaka

   myślę, że przeciętnego Polaka nie obchodzi to, czy osoba niezaszczepiona sama sobie robi krzywdę, chodzi o to, że taka osoba naraża służbę zdrowia na niepotrzebne koszta i działania, tak jak z antyszczepionkowcem z Austrii, któemu chcieli pomóc, a ten pił wybielacz i tak się wybielil, ze zmarl. Dobre chociaz to, ze zmarl jak chcial, ale przedtem go długo hospitalizowano na koszt podatnikow

   • omikron

    29 listopada 2021 19:24

    Co to ma być? Jesteś

    Co to ma być? Jesteś człowiekiem czy durniem? Tak samo możnaby powiedziec o tych co zmarli po szczypawie, a jest ich sporo , tylko nie wolno o tym mówić. Niestety byli zbyt ufni wobec tych, którym nie należy nigdy ufać i zawsze patrzeć na ręce, bo nas sprzedali. Wszyscy jedziemy na tym samym wózku! Dopóki ludzie tego nie zrozumieją mogą nami manipulowć i nas zastraszać.

    • Lord

     30 listopada 2021 10:46

     Jaka „szczypawa”? 

     Jaka „szczypawa”? 

     • eeeee

      30 listopada 2021 12:40

      Preparat genowy o nie do

      Preparat genowy o nie do końca poznanym składzie inaczej szpryca, bo szczepionka to nie jest. Nie spełnia kryteriów takowej.

 5. Gandalf

  29 listopada 2021 18:17

  Pamiętajmy jeśli pracodawca

  Pamiętajmy jeśli pracodawca cię przymusza do szczepienia a ty dostaniesz reakcji niepożądanych masz prawo sądzić firmę o odszkodowanie. Odszkodowania w milionach złotych.

  • Anonim

   29 listopada 2021 18:29

   Firmy są tak sprytne że na

   Firmy są tak sprytne że na papier nic nie dadzą a strach przed pośradniakiem spowoduje że i 5 razy jeden z drugim się kujnie.

  • Proceder

   30 listopada 2021 16:29

   Jeśli szybciej Cię nie

   Jeśli szybciej Cię nie zakopią. Sprawy w sądach i innych instytucjach wiemy jak wyglądają, tylko na cmentarz bez problemu dzisiaj zmarł jutro może być chowany.

 6. dka

  29 listopada 2021 20:12

  Irlandia, GB, Izrael i masa

  Irlandia, GB, Izrael i masa innych wyszczepipnych krajow ma teraz najwieksze problemy. Owce sie poszczepily i teraz padaja jak muchy. Teraz te same owce daly sobie wmowic ze potrzebna im kolejna dawka co 5 miesiecy…Jak mozna byc tak tempym i nie zauwazyc ze ta szczepionka bardziej szkodzi niz pomaga. 

 7. AK

  29 listopada 2021 21:03

  Przypominam lokalnym władzom,

  Przypominam lokalnym władzom, że te działania są niezgodne z prawem, a wprowadzanie ich to współudział w przestępstwie.

 8. ***** ***

  29 listopada 2021 22:00

  Objawy to: zmęczenie, ból

  Objawy to: zmęczenie, ból głowy, ból ciała, drapanie w gardle… serio? Ciekawe co dalej wymyślą 

  • akssk

   30 listopada 2021 07:47

   Kiedys to sie grypa nazywalo

   Kiedys to sie grypa nazywalo ale janusza jak slysza omikron to czuja strach i leca po igle. Mam znajomych po szczepieniu czesc po covidzie w szpitalu czesc z sercem zaczela miec problemy a czesci nic sie nie dzieje. Podobnie jak u tych ktorzy sie nie szczepili. A jak nie widac roznicy to po co sie szczepic. Oczywiscie nie ma co patrzyc na te zaklamane statystyki ktore robia pod to aby zarobic.

 9. A

  29 listopada 2021 22:26

  Podstawa prawna na Twitterze

  Podstawa prawna na Twitterze czy na prezentacji w PowerPoint? Bo od tych wałów to już się pogubiłem 

 10. Ciekawe

  29 listopada 2021 22:35

  Nigdy Rząd nie martwił się o

  Nigdy Rząd nie martwił się o Wasze zdrowie a teraz myślicie, że nagle znalazł pieniądze i do tego w pezencie martwi się o to zdrowie – no na serio dobre! Gratulacje za wybór – życzę zdrowia.

 11. Świeciak

  29 listopada 2021 23:54

  Dziwne to wszystko,od ponad

  Dziwne to wszystko,od ponad roku nikt nie pyta co z wirusem w kraju z którego pochodzi.

  Nikogo to nie dziwi że Chińczycy już dawno powrócili do normalności i ich gospodarka pędzi do przodu.

  A ta zjebana unia europejska sra po nogach i wmawia ludziom ciemnotę.

 12. MaxiKazik

  30 listopada 2021 09:15

  Jestem tak oburzony tym, że

  Jestem tak oburzony tym, że aż popuściłem! Jeżeli rząd zmusi mnie do szczepienia to zapowiadam, że dokonam samospalenia na rynku w Świeciu albo na Mariankach bo bliżej. Dokonam tego już wkrótce przed południem albo lepiej po południu bo na rano do roboty do kombinatu. Ale zobaczycie! Nie dajmy się zaszczepić, z tego są tylko różne choroby i śmierć. Wczoraj mój kolega zginął bo oglądał film o szczepieniach i załapał tego covida! Szok! I najlepszy przykład! Lewandowski się zaszczepił i co??? Nie wygrał złotej piłki!!!

  • Anonim

   30 listopada 2021 13:30

   To choć coś pozytywnego w

   To choć coś pozytywnego w życiu zrobisz :-))

 13. Junior

  30 listopada 2021 10:56

  No wreszcie! Dobre i to a i

  No wreszcie! Dobre i to a i tak trzeba było czekać długo na takie decyzje w tym kraju. 500 ludzi dziennie na to umiera

  • senior

   30 listopada 2021 12:34

   Dla równowagi sprawdź ilu

   Dla równowagi sprawdź ilu ludzi umiera na raka i choroby sercowo- naczyniowe czy ginie w wypadkach samochodowych. Polecam GUS i danie z MZ.

   • Junior

    30 listopada 2021 14:18

    Wiem ile ludzi umiera w

    Wiem ile ludzi umiera w Polsce na inne choroby. Piszę tylko ze 500 dziennie umiera niepotrzebnie na tą konkretną chorobę i gdyby udało się ją opanować wcześniej, to by prawdopodobnie dalej żyli. 

 14. lea

  30 listopada 2021 13:10

  Sami profesorowie medycyny

  Sami profesorowie medycyny się tu wypowiadają. Pewnie po  studiach w internecie……….

  • Anonim

   30 listopada 2021 15:21

   ci sami prawdziwi

   ci sami prawdziwi profesorowie w TV typu TVN, tvp, polsat co chwile zmieniają zdanie na temat covida.. na youtube są komplikacje ich wypowiedzi.. jak zaprzeczają sami sobie lub jeden profesor robi test maseczki psikająć z dezodorantu z odległości 30 cm od maseczki… „widzą państwo? ta maseczka bez certyfikatu przepuszcza”

   • aksd

    30 listopada 2021 15:29

    A wyznawcy pis grazyny i

    A wyznawcy pis grazyny i janusze i tak to lykaja jak pelikany ryby. Ludzie naprawde robia sie coraz glupsi.

  • xxx

   30 listopada 2021 19:11

   Bo z internetu trzeba

   Bo z internetu trzeba korzystać umiejętnie.

 15. Marek 63

  1 grudnia 2021 15:00

  Tak czytam te komentarze i

  Tak czytam te komentarze i sami znawcy. Lekarze nie potrzebni. Każdy ma swój rozum i tyle. Tylko w tych swych mądrościach trzeba być konsekwentnym do końca, nawet ostatecznego

  • ccc

   2 grudnia 2021 00:10

   Zgadzam się, szczególnie ci,

   Zgadzam się, szczególnie ci, którzy przyjmują telefonicznie i każdy musi się ratować po swojemu.

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W sobotę zaginął 15-letni Szymon Włoch ze Świecia. Na szczęście mamy dobrą wiadomość.

Wiadomości

Trzy jednostki OSP gasiły pożar budynku gospodarczego w Milewku (gmina Nowe).

Wiadomości

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Świeciu radni podejmą decyzję w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi świeckiemu. Dotyczy ona modernizacji drogi w Terespolu Pomorskim.

Wiadomości

Blisko 3 promile alkoholu w organizmie miał kierowca traktora zatrzymany przez policję.

Wiadomości

Zdaniem prezesa Wisły Gruczno Mariusza Przesmyckiego, Wda Świecie jest faworyzowana przy podziale dotacji na kluby sportowe. Nie zgadza się z tym Krzysztof Kosecki, prezes...

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W sobotę zaginął 15-letni Szymon Włoch ze Świecia. Na szczęście mamy dobrą wiadomość.

Wiadomości

Na pocztę elektroniczną komendanta powiatowego policji w Świeciu wpłynął niecodzienny e-mail.

Wiadomości

Trzy jednostki OSP gasiły pożar budynku gospodarczego w Milewku (gmina Nowe).

Wiadomości

Dzień Myśli Braterskiej to święto jedności i przyjaźni. Harcerze z pięciu gmin powiatu, zarówno ci najmłodsi, jak i seniorzy, świętowali w sobotę podczas spotkania...

Wiadomości

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Świeciu radni podejmą decyzję w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi świeckiemu. Dotyczy ona modernizacji drogi w Terespolu Pomorskim.

Wiadomości

Blisko 3 promile alkoholu w organizmie miał kierowca traktora zatrzymany przez policję.

Wiadomości

Czy Sebastian Krupa będzie poważnym konkurentem dla Marka Topolińskiego, obecnego wójta gminy Świekatowo? Przekonamy się o tym podczas wyborów samorządowych 7 kwietnia.

Styl życia

W piątek wręczono nagrody w drugiej edycji konkursu "Drzewo Roku Ziemi Świeckiej 2023". Główną nagrodę otrzymała Kaja Silarska, która zgłosiła do konkursu dąb Graf...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama