Akcja "RAW – Rail Action Week" trwała od 6 do 8 listopada. Wzięli w niej udział policjanci ruchu drogowego świeckiej komendy i Straż Ochrony Kolei.
Celem działań była przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa na obszarach kolejowych i w pociągach - wyjaśnia mł. asp. Damian Ejankowski z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu.
Przejazdy to miejsce, gdzie należy zachować szczególną ostrożność. Policjanci zwracali uwagę na osoby przemieszczające się w obszarze kolejowym, reagując na wszelkie niewłaściwe zachowania kierujących i pieszych.
Dodatkowo funkcjonariusze nadzorowali rejon stacji kolejowych oraz zachowania przebywających tam osób.
Z uwagi na fakt, że wypadki drogowe na przejazdach kolejowych charakteryzują się tragicznymi skutkami, bezpieczeństwo w ich rejonach w dalszym ciągu będzie pozostawać pod nadzorem policji i SOK - zapowiada Damian Ejankowski.
Niestety, w powiecie świeckim niemal co roku dochodzi do śmiertelnych wypadków na przejazdach kolejowych.
W lutym 2022 r. na przejeździe kolejowym na ul. Bąkowskiej w Warlubiu zderzyły się pociąg pospieszny i autobus szkolny. Zginął 71-letni kierowca autobusu. Przeżyła 46-letnia opiekunka dzieci dojeżdżających do szkoły, która zdążyła opuścić autobus. W pojeździe nie było w tym czasie uczniów.
Kwiecień 2023 r. był tragicznym miesiącem na przejeździe kolejowym na ul. Wyzwolenia w Lnianie. Najpierw prowadzący toyotę 74-latek wjechał pod drezynę, a nieco ponad dwa tygodnie później 47-letni kierowca forda zderzył się z pociągiem towarowym. Obydwaj mężczyźni zmarli w szpitalu.
To tylko część tragicznych wypadków na przejazdach kolejowych w naszym powiecie. Jak podaje policja, ich najczęstszą przyczyną jest brak ostrożności ze strony kierowców.
Przejazd w lnianie to jakaś kpina niby jest sygnalizacja ale wiecznie nie działającą
Nie można po polsku? Tydzień działań kolejowych?
To jest spłycenie problemu, z jednej strony słynny,,brak ostrożności” z drugiej nie eliminuje się przejazdów kolejowych gdzie jest duży ruch i występują zdarzenia i tragedie. Trzeba budować wiadukty czy tunele a będzie problem rozwiązany. Obserwacja czy karanie niczego tu nie zmienia, prędkość pociągów jest coraz większa, urządzenia sterujące na przejazdach to tylko urządzenia no i aspekt ludzki, tu potrzeba inwestycji i tyle.
Była by kasa na wiadukty z UE ale oczywiście trzeba przelać pieniądze na zamordyzm kowidowy komunistyczno zielony ład oraz sodomickie lqbt
Nareszcie dron w Laskowicach. Brakuje informacji ilu kierowców ukarano. Czyżby kierowcy zorientowali się,że policja patrzy?
Policjant powinien 10x zrobić drążek, 10 podnieść swoją wagę na ławce płaskiej.
Inne przypadki to jest wstyd. Mam nadzieję, że to się zmieni bo ma być respekto!
W Laskowicach na tym przejeździe to jak pamiętam było jakieś zdarzenie w latach 80-tych i to tylko nachlany koleś syrenką rozwalił rogatki,tak ogólnie to wiadukt mieli tam wybudować już za Gierka,ale do dziś jest jak jest. 🙂
No w Laskowicach błysnęli z kontrolowaniem. Kilka razy pewnie bateria w dronie padła zanim rogatki uniesiono.