Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Leon, Leonard, Lesława
REKLAMA

Podróżnicy zjadą do Świecia. Wkrótce festiwal Piąty Ocean

Patronat Extra Świecie
17.11.2022 - 20.11.2022

Od 17 do 20 listopada już po raz szósty zagości w Świeciu Festiwal Podróżników Piąty Ocean. Podobnie jak w poprzednich latach, przygotowano wiele pokazów, prelekcji i warsztatów.

- Co roku staramy się stworzyć wydarzenie dla jak najszerszego grona odbiorców i zawrzeć w nim sporo aspektów rozrywkowych, edukacyjnych i integrujących uczestników wokół rozwijania własnych pasji i zainteresowań. W tym roku dowiemy się m.in o podróżach pieszych, morskich, samochodowych, samolotowych, a nawet hulajnogowych - informuje organizator Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej.

Wyprawa do Gwinei Bissau i Gujany Francuskiej

Piotr Kowalczyk

Tegoroczny Festiwal Podróżników Piąty Ocean rozpocznie się w czwartek 17 listopada warsztatami „Jak zostać podróżnikiem?”. Zajęcia mają na celu inspirowanie do odkrywania świata dla osób w każdym wieku. Uczestnicy dowiedzą się m.in jak zorganizować własną podróż niskim kosztem, bezpiecznie i ciekawie.

Blok czwartkowych prelekcji to wyprawy do mało znanych i rzadko opisywanych krajów. Z Piotrem Kowalczykiem wybierzemy się do Gwinei Bissau w Afryce Zachodniej, a z Tomaszem Owsianym do Gujany Francuskiej w Ameryce Południowej.

Tomasz Owsiany

Hulajnogą po Arabii Saudyjskiej

Drugi dzień festiwalu (piątek 18 listopada) rozpocznie sie od dwóch niezwykłych spotkań z Dominikiem Wieczorkiewiczem, autorem bloga "Hulaj Krysiu" i entuzjastą wypraw hulajnogowych. Uczestnicy zajęć wyruszą w magiczne podróże do Arabii Saudyjskiej oraz na jemeński archipelag Sokotra.

Dominik Wieczorkiewicz

Podczas spotkań będzie można dopasować dla siebie idealny turban, burkę lub hidżab arabski oraz zdobyć praktyczną wiedzę podczas warsztatów wiązania turbanów.

Kolejny punkt festiwalu to spotkanie z pochodzącym ze Świecia Danielem Góreckim, którego plan na rok podróży po Azji przedłużył się w pełen przygód 2,5 roczny pobyt.

Proboszcz na motocyklu, małżeństwo na jachcie i magiczna Argentyna

W tym roku ponownie, dzięki współpracy z Klubem Gier Planszowych GEEKony, zaplanowano zajęcia „Świat Gier Planszowych”, które wypełnią program festiwalu aż do drugiego bloku prelekcji podróżniczych.

Ksiądz Łukasz Jerkiewicz

Na początek spotkamy się z Łukaszem Jerkiewiczem, proboszczem parafii Chrząstowo, wcześniej związanym ze Świeciem, dla którego motocykl jest tą szczególną formą przemieszczania się, dającą największe poczucie wolności. Wspólnie odwiedzimy kilkanaście europejskich krajów i skrajne punkty Starego Kontynentu, do których dotarł ksiądz Jerkiewicz.

Kolejna prelekcja to opowieść Haliny i Andrzeja Górajek, którzy wiele lat temu poznali się na jachcie i... tak już zostało. Są jednym z niewielu małżeństw, które od 40 lat wspólnie pływa, pracuje i jest zakochane w Arktyce. Jacht jest dla nich pierwszym i najważniejszym domem. W Świeciu opowiedzą o swoich najdalszych wyprawach: opłynięciu archipelagu Svalbard i rejsie wzdłuż wybrzeży Grenlandii.

Halina i Andrzej Górajek

Na koniec dnia odwiedzimy dużo cieplejsze zakątki globu. Paulina Lewandowska, latynoamerykanistka i autorka bloga „Z pamiętnika podróżoholika” opowie nam o Argentynie, skupiając się na mieniącej się tysiącem kolorów, magicznej i mało poznanej przez turystów północy tego kraju.

Paulina Lewandowska

Bębny, puzzle i co warto wiedzieć przed podróżą

Trzeci dzień (sobota 19 listopada) rozpocznie spotkanie z dundunami, zachodnioafrykańskimi bębnami basowymi, które odbędzie się w świeckim OKSiR. Będą to pierwsze warsztaty w całości poświęcone temu rodzajowi bębnów. Po dwóch godzinach, w ramach kolejnego warsztatu, poznamy również bębny djembe, które gościły już na festiwalu w poprzednich latach. Warsztaty są bezpłatne, obowiązują zapisy poprzez adres mailowy: kontaktattmzs [dot] org [dot] pl.

Pomiędzy zajęciami bębniarskimi czeka nas turniej układania puzzli podróżniczych na czas, którego zeszłoroczna odsłona cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dla każdej drużyny przewidziano pamiątkowe medale, a najszybsi „układacze” otrzymają statuetkę i tytuł tegorocznych mistrzów Piątego Oceanu.

Kolejny punkt programu to warsztaty taniego podróżowania prowadzone przez Bartłomieja Szaro, znanego z bloga „Paragon z podróży”. Prelekcja będzie zbiorem dobrych praktyk i nowinek dotyczących wyszukiwania tanich połączeń komunikacyjnych, rezerwowania noclegów i atrakcji oraz wykorzystywania nowych technologii do minimalizowania kosztów podróży.

Od polskich misji w Rwandzie po góry Irlandii

O godz. 16.00 rozpocznie się ostatni blok prelekcji podróżniczych, który zainauguruje opowieść Adama Mikulskiego o podróży do polskich misji w Rwandzie.

Niedługo później wspólnie z Marcinem Błońskim, doświadczonym przewodnikiem górskim, wyruszymy w podróż przez najciekawsze pasma górskie i wybrzeża zielonej Irlandii. W jej trakcie dowiemy się m.in., jak trafić do samotnego, pasterskiego schronu z pięknym zachodem słońca nad oceanem, czy w Irlandii rosną palmy oraz gdzie można zdobyć górę, która ma w środku trzy kaskadowe jeziora.

Marcin Błoński

Z mórz i oceanów na ośmiotysięczniki

Przedostatnia festiwalowa prelekcja będzie dotyczyła niezwykłego rejsu dookoła świata na małym jachcie, bez zawijania do portów. Jest to wyzwanie, które zrealizowało dotychczas tylko 10 kobiet na świecie. Wśród nich prelegentka festiwalu, Joanna Pajkowska, która opowie o tym wspaniałym wyczynie, którego dokonała po 216 dniach i pokonaniu 29 tys mil morskich samotnej i niebezpiecznej wyprawy.

Joanna Pajkowska

Trzeci dzień festiwalu zakończy spotkanie z Rafałem Fronią, zdobywcą trzech ośmiotysięczników: Gasherbruma II, Lhotse i Broad Peaka. W Świeciu opowie przede wszystkim o trzech podejściach do zdobycia tego trzeciego szczytu.

Rafał Fronia

Sztuka przetrwania w... lesie nad Wdą

Niedziela (20 listopada) będzie ostatnim dniem tegorocznego Piątego Oceanu, podczas którego uczestnicy wyruszą w podróż śladami Włóczykija, wzdłuż rzeki Wdy, by zmierzyć się z tajnikami przetrwania w lesie i sprawdzić swoje zdolności pracy w zespole.

Podróżnicza Gra Terenowa „Sztuka przetrwania śladami Włóczykija” będzie również znakomitą okazją do spędzenia czasu na świeżym powietrzu w gronie pozytywnie zakręconych ludzi z nutką wiedzy przyrodniczej i zdrowej rywalizacji.

Patronem medialnym Festiwalu Podróżników Piąty Ocean jest portal Extra Świecie.

Poniżej szczegółowy program.