Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Aleksander, Arkadiusz, Mirosław

Jak Tleń pokochał len. Sposób na ekologiczny interes

Marek Wojciekiewicz
27 maja, 14:38
Andrzej Kulesza z Topolinka koło Świecia niestrudzenie promuje wyroby z lnu. Sam sprowadza surowiec z Białorusi, prowadzi warsztat krawiecki, w którym wyrabia lnianą odzież i sprzedaje ją na targach z ekologią w tle. Z tego żyje.
Andrzej Kulesza przekonuje klientów do wyrobów z lnu podczas Zielonego Targu w Tleniu
Fot. Marek Wojciekiewicz

We wszystkim aktywnie wspiera go Monika, towarzyszka życia, matka jego dwóch synów.

- Len produkowany w wielkich zakładach produkcyjnych tylko w niewielkim stopniu przypomina ten, który powstaje w małych manufakturach, gdzie wciąż tka się ręcznie, tak jak przed wiekami. Dzięki temu w materiale pozostaje to, co w nim najcenniejsze, czyli olej lniany - tłumaczy Andrzej Kulesza.
REKLAMA

Len to nie tylko źródło dochodów. To sposób na życie i wielka pasja Kuleszy. Autor tekstu przekonał się o tym osobiście w trakcie wspólnej podróży na Zielony Targ w Tleniu. Podczas jazdy dostawczym samochodem wyładowanym koszulami, bluzkami i spodniami oraz workami na chleb i zioła, Kulesza opowiada niestrudzenie o walorach lnianych tkanin.

Stawianie namiotu, wyładunek towaru, komponowanie ekspozycji to początek. Później handel i kilkadziesiąt mini wykładów skierowanych do każdego klienta, który wykazał choć minimalne zainteresowanie wystawionym towarem. Zachęca też do odwiedzenia swojej strony internetowej www.lnianadolina.pl.

- Fakt, w tej sprawie działam jak katarynka, jednak tylko w ten sposób mogę dotrzeć do świadomości moich potencjalnych odbiorców – śmieje się przedsiębiorca-ekolog.
REKLAMA

Dużo uwagi poświęca starszym osobom, które jak mantrę powtarzają słowa: len pamiętam, ciężko się pierze, a jeszcze trudniej prasuje.

- Tak, to prawda, ale dotyczy to materiału, który ma w sobie tylko kilkanaście procent lnu - ripostuje. - Mój ma w sobie wszystko to, co w lnie najważniejsze. Dzięki temu pierze się go, tak jak przed wiekami, w zimnej wodzie z szarym mydłem, na drugi dzień, bez prasowania jest jak nowy.

Takie podejście do klienta przynosi efekt. Znajdują się pierwsi chętni na koszule i dodatki, wpłacane są zaliczki na szycie takiej odzieży w rozmiarach nietypowych.

Na zakończenie pobytu w Tleniu przy stoisku pojawiają się dwie osoby. Pierwsza to przedstawicielka organizatora Zielonego Targu. Po wysłuchaniu wyjaśnień Kuleszy, zachęca go, by jak najczęściej gościł w tym miejscu.
REKLAMA
Drugi gość, to poddenerwowany mężczyzna z bloczkiem biletów w ręku. Okazuje się, że uczestnicy tej imprezy, którzy sprzedają towar niebędący dziełem własnych rąk, muszą uiścić opłatę targową.

- A wasz towar to produkt przemysłowy - oświadcza tonem nieznoszącym sprzeciwu.

Wybuch śmiechu zbija go z tropu, a Andrzej Kulesza włącza swoją taśmę z wykładem o tym, czym prawdziwy len jest. Mężczyzna odchodzi niepocieszony. - Niezła puenta naszej wyprawy - śmieje się wytwórca z Topolinka.

redakcjaatextraswiecie [dot] pl

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
    Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz