Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Filip, Loda, Marek
 • lekkie zachmurzenie
  Dzisiaj:
  19°C / 11°C
 • pochmurno z przejaśnieniami
  Jutro:
  15°C / 9°C
 • rozproszone chmury
  Pojutrze:
  19°C / 10°C

To jedyny biznes, w którym im mniej, tym lepiej. Anna Raywer postawiła na zrzucanie kilogramów

red, as
24 maja, 19:56
Anna Raywer od kilku miesięcy prowadzi w Świeciu gabinet dietetyka klinicznego. Nie tylko pomaga pacjentom zrzucić zbędne kilogramy, ale też zachęca do zmiany trybu życia i nawyków żywieniowych.
Anna Raywer: Drugi raz również weszłabym do tej samej rzeki i podjęła decyzję o własnej firmie
Fot. Andrzej Bartniak

Profesja, którą wybrała, nie jest przypadkowa. Jako nastolatka sama borykała się z nadwagą i zaburzeniami odżywiania. Studiowała zdrowie publiczne, a konkretnie elektroradiologię. Czuła jednak, że to nie to.

- Postanowiłam pójść za ciosem. Przekształciłam swoje problemy w największą pasję i wykonywany zawód – mówi Anna Raywer.

Ciemna strona marzeń

Szybko udało jej się znaleźć pracę w poradnictwie dietetycznym. I nagle okazało się, że spełnianie marzeń może mieć ciemną stronę.

- Czułam, że zaczęłam się wypalać. Dwa lata pracy w zawodzie, cały czas na „śmieciówce”. Wynagrodzenie prowizyjne było tak niskie, że najniższa krajowa przy tym wydawała mi się bogactwem. Na dodatek czułam, że w firmie nie liczy się dobro pacjenta, a generowanie jak największego zysku – opowiada.
REKLAMA

Gdy świeżo upieczona magister dietetyki klinicznej dostała dyplom i przestała otrzymywać stypendium naukowe (większe od wypłaty), przyszedł czas na życiową decyzję, czyli otwarcie własnego biznesu. Wizyta w urzędzie pracy, pozytywnie rozpatrzony wniosek o dofinansowanie i wszystko powoli zaczęło się układać.

- Dużo dało mi też wsparcie bliskich. Bez niego nic by się nie udało – podkreśla. - Oczywiście, na początku było dużo stresu i trudności. Na szczęście obowiązki które wykonuję na swoim nie różnią się niczym od poprzedniej działalności. Najważniejsze jest to, że pracuję na własny rachunek i zgodnie z własnym sumieniem – przyznaje.

Dziesięc kilogramów w dwa tygodnie

Dużym plusem i łatwością dla świeżo upieczonej bizneswoman był fakt znajomości lokalnego rynku. Dodatkowo, postawiła na działania marketingowe. - Bardzo pomogło mi nawiązanie współpracy z Parkiem Wodnym. Jestem aktywna w mediach społecznościowych, na mojej stronie internetowej prowadzę też bloga – wymienia Anna Raywer.

To wszystko sprawia, że biznes coraz bardziej się rozkręca, a pacjenci zachęcają swoich znajomych do wizyty w gabinecie. Osoby chcące rozpocząć swoją przygodę z odchudzaniem, zwykle nie sprawdzają kwalifikacji swojego przyszłego dietetyka.

- Nie ma niestety regulacji dotyczącej tego zawodu. Tak naprawdę, osoba nawet bez przygotowania, może otworzyć swój gabinet. Ja zalecam współpracę z kompetentnym specjalistą, któremu przecież oddajemy w ręce nasze zdrowie – mówi Raywer.
REKLAMA

Swój kontakt z pacjentem zaczyna od godzinnej konsultacji. Szczegółowy wywiad zdrowotno-żywieniowy, analiza badań lekarskich i analiza składu ciała – to elementy, na które trzeba się przygotować. Oczywiście, wiele osób oczekuje natychmiastowych efektów.

- Najchętniej 10 kilogramów w dwa tygodnie. To najlepsza droga do efektu jojo – śmieje się dietetyczka. - Pamiętajmy, że nie istnieje żadna dieta cud ani magiczne suplementy. Nikt z nas nie jest czarodziejem. Proces odchudzania wymaga cierpliwości, czasu i zmiany dotychczasowych nawyków. Jest jedna, prosta zasada: nie przytyłeś dzisiaj, nie schudniesz jutro – wyjaśnia.

Nie ma to, jak na swoim

Kiedy zatem można spodziewać się wymarzonych efektów? Tutaj wszystko zależy od konkretnego organizmu. Przy stosowaniu zaleceń, już po kilku dniach można zaobserwować lepsze samopoczucie. Natomiast pierwsze, namacalne efekty pojawiają się zazwyczaj po tygodniu lub dwóch. Oczywiście, pojawiają się też przeciwskazania do rozpoczęcia diety.

- Jeśli przychodzi osoba, u której widzę zdiagnozowanych dużo jednostek chorobowych, to przede wszystkim zaczynamy od pracy nad zdrowiem. Z medycznego punktu widzenia przeciwskazaniem mogą być na przykład choroby prowadzące do samoistnej utraty masy ciała, niedobory pokarmowe czy rekonwalescencja po zabiegach i operacjach. Typowej diety redukcyjnej nie przeprowadza się chociażby u kobiet w ciąży czy u dzieci i młodzieży w okresie dojrzewania – wymienia.
REKLAMA
Co ciekawe, słynny efekt jojo nie jest wcale standardem. Pojawia się on najczęściej u osób, które odchudzają się w niewłaściwy sposób.

- Ryzyko jego wystąpienia można ograniczyć do minimum. Trzeba się tylko oddać w ręce specjalisty – przekonuje Anna Raywer.

Dietetyczka po kilku miesiącach wie jedno.

- Zdecydowanie, drugi raz weszłabym do tej samej rzeki i podjęła decyzję o własnej firmie. Jeśli jesteście niezadowoleni ze swojej obecnej pracy, a macie możliwość otworzenia działalności, szczerze do tego zachęcam – podkreśla.

redakcjaatextraswiecie [dot] pl

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz