Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Arnold, Adriana, Elżbieta
 • umiarkowane opady deszczu
  Dzisiaj:
  18°C / 12°C
 • słabe opady deszczu
  Jutro:
  21°C / 10°C
 • umiarkowane opady deszczu
  Pojutrze:
  24°C / 14°C

Zapomniany ośrodek nad Decznem dostał drugie życie. Zobaczcie Kociewską Polanę [zdjęcia]

Andrzej Bartniak
8 sierpnia, 15:53
Wszystko wskazuje na to, że dawny ośrodek wypoczynkowy nad jeziorem Deczno, najpierw wojskowy, a później harcerski, nie podzieli smutnego losu wielu podobnych miejsc. Kociewska Polana ma szansę stać się popularnym miejscem wypoczynku oraz wszelkiego rodzaju imprez rodzinnych i firmowych. Jak do tego doszło?
Kociewska Polana została zrewitalizowana dzięki środkom z PROW
Fot. Andrzej Bartniak

Smutkiem może napawać widok podupadających nieruchomości, zwłaszcza tych, z którymi wiążą się dobre wspomnienia. Tak było z Elżbietą Głowalą-Rosinke i dawnym ośrodkiem wojskowym.

- Jako dziecko, a później nastolatka bywałam tam wielokrotnie - wspomina. - Teraz mieszkam po drugiej stronie jeziora i z nostalgią przyglądałam się, jak to wszytko stopniowo popada w ruinę. A przecież mogłoby być tak pięknie, myślałam.

Fachowe wsparcie

I pewnie na tym by się skończyło, gdyby nie dwa wydarzenia. Pierwszym był przetarg na dzierżawę ośrodka. Drugim przyznanie dotacji z Lokalnej Grupy Działania Gminy Powiatu Świeckiego na rozwój działalności poprzez rewitalizację ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego

- Miałam świadomość, że sama będę miała poważny problem, aby udźwignąć ciężar wydatków związanych z przywróceniem temu miejscu odpowiedniego standardu - tłumaczy Elżbieta Głowala-Rosinke. - Gruntownego remontu wymagały zarówno domki letniskowe, jak i całe zaplecze. Wiedziałam, że muszę poszukać jakiegoś solidnego wsparcia.

Pomoc przyszła ze strony Lokalnej Grupy Działania, która w ramach realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju wspiera też rozwój przedsiębiorczości m.in. ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Szczególnie promowane są działania przedsiębiorców w zakresie rozwoju usług turystycznych czy produktów lokalnych w oparciu o lokalne zasoby dziedzictwa kulturowego, np. Kociewia czy menonitów. Ponad połowa środków z PROW jest przeznaczona na podejmowanie i rozwój firm.

Ośrodek czeka na gości

Właścicielka Kociewskiej Polany podkreśla, że dostała nie tylko wsparcie finansowe, ale także pomoc merytoryczną na etapie przygotowywania wniosku.

- W zasadzie mogłam zadzwonić o każdej porze dnia i poprosić o poradę - zaznacza Elżbieta Głowala-Rosinke. - To było dla mnie bardzo istotne, bo przebrnięcie przez całą dokumentację nie jest łatwą rzeczą i bez pomocy fachowców trudno się obejść. W świeckim LGD mamy naprawdę doskonale wyszkoloną kadrę i co równie ważne, bardzo życzliwą - chwali.

Wprawdzie jeszcze nie wszystko udało się zrobić, kilka domków czeka na nowe wyposażenie, ale ośrodek jest już czynny. Motywem przewodnim jest Kociewie. Nawiązuje do niego nie tylko nazwa, ale też inne elementy, m.in. kuchnia, która ma być serwowana gościom.

Strona Kociewskiej Polany na Facebooku - zobacz.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl

   

Komentarze (28)

Przydałoby się przede wszystkim wyczyścić z tych ohydnych glonów i zarośli chociażby do 2m głębokości wejście do wody. 

Odpowiedzi: 1

To jest park ("jakiś tam") i nie wolno usuwać glonów, trzcin itd.

Odpowiedzi: 0

Rewelacja. Całe dzieciństwo soedzilam w tym ośrodku. Nam mnóstwo pięknych wspomnień. Bardzo się cieszę że znowu tam można wrócić. 

Odpowiedzi: 0

Bylam z dziećmi . fajnie można spędzić czas. Cisza spokój smaczne jedzonko. Tylko woda z glonami jest nieprzyjemna mam nadzieję że właściciele zostanie lepiej oczyszone to miejsce

Odpowiedzi: 0

Brawo za podjęty trud. Ośrodek wygląda ciekawie. Od razu przypominają się dawne czasy i wczasy z rodzinami, na których nikt nie gonił , gdzie panowała radość, spokój i brak jakiej kolwiek zawiści, która dziś w życiu jest tak widoczna.

Odpowiedzi: 0

Glony wyczyszcza ludzie :-D:-P

Odpowiedzi: 0

W czasach komuny organizacja osrodka przebiegała bez kosztów. Wystarczyło zmobilizować rezerwistów do karczowania lasu i gotowe. Na początku lat 80. wraz z innymi komunistycznymi niewolnikami brałem w tym udział. 

Odpowiedzi: 0

Jak miło. To chyba pierwszy artykuł, gdzie w komentarzach nie ma hejtu :) Tak trzymajmy! A Kociewska Polana niech się rozwija :) 

Odpowiedzi: 1

jak ktoś ma inne zdanie to już jest hejt?

Odpowiedzi: 0

Fajne wspomnienia przychodzą z wakacji ale trzeba to napisać glony, cena za domek (PRAWIE JAK TAŃSZE NAD MORZEM) oraz drogi wstęp ( dzieci 5 zł to trochę przesada zwłaszcza w wakacje) a tak to reszta super życzę powodzenia i te glooooooony.

Odpowiedzi: 1

Nie oczekujmy cudów jak ośrodek ruszył w połowie sezonu, ale zauważyłem że dość często jest czyszczone jezioro z glonów i na tą chwilę wygląda to dość dobrze. Podejrzewam że w przyszłym sezonie na pewno coś z tym zrobią.

Gdzie słyszałeś że dziecko 5pln? My jesteśmy kilka razy w tygodniu z dziećmi w ośrodku i nigdy nie płacilismy tyle, tylko 3pln co jestesmy w stanie zapłacić. 

Odpowiedzi: 1

A ja 5 zł..I nawet jak chce się wypożyczyć rower to wstęp 5 zł i tak trzeba zapłacić..W pizdu  z takim czymś..więcej nie jadę i te glonyyyy

Odpowiedzi: 0

Deczno wojskowe znam od dziecka. Jako dziecko i jako pracownik wojskowy przezylem Wojskowe Deczno. Rzad w CSW i sprzedawczyki sprzedali teren. Raz komus z Chełmna raz niby ZHP..

Byłem tam 2 lata temu i się rozplakalem....

Odpowiedzi: 1

"Rząd z CSW" nie sprzedał. To była własność AMW, Mikley ogarnij się zanim coś napiszesz.

Odpowiedzi: 0

Czy jest wstęp na plażę dla dzieci 5 zł?? A dorośli  to ja już nie jadę jak to prawda z trójką dzieci i ja mam płacić 20 zł żeby na plażę i to w tygodniu ?? Rozumiem w wekennd ale też  nie 5 zł

Odpowiedzi: 1

A na co otrzymujesz 500+  To podobno między innymi na lepszy wypoczynek   dzieci

Odpowiedzi: 2

Chyba Cię  posrało  żeby  na wejście traciła..wolę do deczna normalnie jechać ja zapłacę A dzieci mają za Free...kuzwa na lody mam cymbale

Odpowiedzi: 0

To jak się ma  500 + baranie to myślisz że każdy szasta  kasą jak jakaś  Dżesika  z polnej na wina itd ??  Za ten wstęp mogą dzieci zjeść  ,lody nawet kebaba  A zawsze na wojskową było darmowe wejście A teraz nawet dzieci..przegięcie 

Odpowiedzi: 1

Pomyśl, z czego to się ma utrzymywać? Z Twojego pobytu i przyniesionych kanapek w plecaku? Czy z Twojego pobytu i zapłacenia za wejście 5zł... Szok 

Odpowiedzi: 1

Cała torba bułek i Ciul wie czego jeszcze.....5 zł śmiechu  warte i tyle ...5 zł jest  na zwykłej plaży  w decznie i wszystkiego tam więcej...A 5 ziko to jest za dorosłego w wekennd A dzieci mają codziennie za darmo  ...I ni ciula  nie dam na wojskowej tyle i mało kto da ooo

Odpowiedzi: 1

Ale patola MASAKRA. 5zl szkoda? 20zl przy rodzinie to duzo? Zrobilo sie roszczeniowe pokolenie ktorym "wszystko za darmo sie nalezy".

Odpowiedzi: 1

Patola to Ty...jak ktoś jeździ codziennie  to tak szkoda dac 20 zł i nie sap głąbie..nie masz pewnie dzieci dlatego nie wiesz jak to jest ..Żegnam 

Odpowiedzi: 0

Piwo do dupy, ryby nie biora

Odpowiedzi: 0

Po co placic na plaze mozna wejsc za darmo nikt nie ma prawa zagrodzic dostepu do wody mowi o tym prawo wodne. Place za karte wedkarska i nie mam zamiaru placic za wstep plaza jest dla kazdego 10 m od lini wody !!!

Odpowiedzi: 2

Ooo to ciekawe 

Odpowiedzi: 0

Fakt faktem, wędkarze mają w całej Polsce przerąbane, bo samowolne grodzenie drutem kolczastym aż do brzegu jeziora (innego cieku) to plaga! Gwoli prawdy, także pomosty (nawet te lewe) to w świetle prawa - przedłużenie lini brzegowej, o czym nie każdy wie...

Odpowiedzi: 0

ja tam mam swoja łódka i mam to w dupie, na wiśle nikt mi nie podskoczy deczno już mi się znudziło ile można tam jeździć. Kocham łowić ryby, wypuszczam wszystkie na kłusoli dzwonie na żandarmerie. 

ostatnio kupiłem sobie kołowrotek DAIWA za 2500zł ze szpulą do dalekich rzutów i też mi to zwisa - kasa jest to i warunki połowowe lepsze. 

Na plaży byłem raz, ale pewnie wrócę jeszcze ( swoją drogą bardzo ładna Pani tam jest )

Odpowiedzi: 1

Typowa kura

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz