Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Iwona, Sabina, Szymon

Chcecie, aby Świecie było o połowę większe? Wyraźcie swoją opinię!

Andrzej Pudrzyński
16 października, 08:19

Aż o 6 km kw. miałby zwiększyć się obszar miasta kosztem sąsiednich wsi. To propozycja władz i radnych. Ostatni głos należy jednak do mieszkańców.

Poszerzenie granic, ma zapewnić miastu lepsze pespektywy rozwoju
Fot. Sebastian Glaziński

REKLAMA

Przez miesiąc potrwają konsultacje społeczne z mieszkańcami gminy Świecie w sprawie zmiany granic administracyjnych miasta.

- Cała procedura ruszy w środę 21 października. Tego dnia odbędzie się pierwsze z całego cyklu otwartych spotkań – zapowiada Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia.

Istnieją trzy główne powody poszerzenia granic. Pierwszy to uporządkowanie spraw lokalizacyjno-adresowych (np. nowy żłobek i część niedawno pobudowanych bloków na górnych Mariankach znajduje się już w Sulnówku, a nie w Świeciu).
REKLAMA

Drugi powód, to spełnienie próśb firm, które są położone na wsi, ale „na styku” z miastem, co powoduje zamieszanie przy dostarczaniu towaru.

Po trzecie, powiększenie obszaru miasta pozwoli na lepsze planowanie jego rozwoju, m.in. pod budownictwo mieszkaniowe czy działalność gospodarczą.

Świecie rozrosłoby się aż o 6 km kw., a więc o połowę – z 12 do 18 km kw. Miastu nie przybyłoby jednak wielu mieszkańców, bo większość tych terenów jest albo słabo, albo w ogóle niezamieszkana. Urząd szacuje, że byłoby to około 300-400 osób więcej.
REKLAMA

Przeprowadzenie konsultacji to jeden z podstawowych warunków, by Świecie w ogóle mogło poważnie myśleć o powiększeniu miasta. Każdy będzie miał możliwość oddać głos „za”, „przeciw” lub „wstrzymujący”.

Specjalny, interaktywny formularz do głosowania uruchomiony zostanie na stronie internetowej gminy swiecie.eu, dostępna będzie również jego tradycyjna, papierowa wersja.

– Zależy nam jednak nie tylko na suchych wynikach głosowania, ale przede wszystkim na pogłębionej dyskusji z mieszkańcami – zaznacza Paweł Knapik. - Podczas spotkań konsultacyjnych będzie czas na pogłębioną analizę sytuacji dotyczącej konkretnych obszarów czy działek. Z tej części konsultacji powstanie również szczegółowy raport, który posłuży radnym do podjęcia ostatecznej decyzji.
REKLAMA

Z uwagi na pandemię koronawirusa każde z takich spotkań będzie miało formułę hybrydową powalającą zainteresowanym również na zdalny udział i przesłanie swoich pytań.

W prowadzeniu konsultacji z mieszkańcami urzędników wspiera toruńska Fundacja Stabilo, która jest jedną z najprężniej działających w Polsce organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką partycypacji społecznej.

- To ludzie z ogromnym doświadczeniem, którzy zagwarantują naszym mieszkańcom skuteczne, profesjonalne i bezstronne przeprowadzenie całego procesu – zapewnia wiceburmistrz.
REKLAMA

Terminy spotkań konsultacyjnych:

 • środa 21 października w godz. 17.00 -19.00, Urząd Miejski w Świeciu, sala nr 32 – spotkanie wprowadzające, dotyczące całości proponowanych zmian;
 • środa 4 listopada w godz. 16.00-18.00, świetlica wiejska w Sulnowie – spotkanie dla mieszkańców sołectwa Sulnowo;
 • środa 4 listopada w godz.19.00-21.00, świetlica wiejska w Sulnówku – spotkanie dla mieszkańców sołectwa Sulnówko;
 • sobota 7 listopada w godz. 10.00-12.00, świetlica wiejska w Wiągu – spotkanie dla mieszkańców sołectwa Wiąg;
 • sobota 7 listopada w godz. 13.00-15.00, świetlica wiejska w Terespolu – spotkanie dedykowane mieszkańcom sołectw Dworzysko, Polski Konopat i Kozłowo.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (13)

O jakie tereny miałoby się zwiększyć Świecie?

Odpowiedzi: 1

O cały rejon Polski.... Co za głupie pytanie,w artykule jest napisane że sulnowko i odmienne wiochy. 

Odpowiedzi: 1

Co za głupi komentarz, byle na przekór. Z tego co pamiętam to chodzi również o części Kozłowa, Wlk i Polskiego Konopatu, Sulnowa, Sulnowa ni i może tych odmiennych wiosek

Odpowiedzi: 1

Kozlowo odpada bo są tam 2stadniny koni i interesy nie pozwalają żeby były w mieście. 

Odpowiedzi: 0

A wystarczyło dołączyć mapkę ze wskazaniem nowych granic...  

Odpowiedzi: 0

Jestem za a nawet przeciw.. 

Odpowiedzi: 0

Za

Jku

Odpowiedzi: 0

NIEEEE

Odpowiedzi: 0

ciekawe komu działki podrożeją ?    kto na tym zarobi najwięcej ?   czyje interesy  najwięcej zyskają ?  ile straci mieszkaniec wsi np w podatkach ?      NIE DLA ROZSZERZANIA GRANIC 

Odpowiedzi: 1

Mieszkaniec wsi zapłaci taki sam podatek i działki będą w tej samej cenie bo deweloperzy już buduja Na wsi 

Odpowiedzi: 0

Zyska kto sprzedaje bloki bo będą w mieście a nie na wiosce ten kto jest posiadaczem działek w okolicy,stracą mieszkańcy miasta bo trzeba będzie zrównać poziom z miastem kanaliza chodniki itp ,Świeciu rosną zadłużenia trzeba się ratować hala basen milonowe długi nie licząc reszty dziwnie wydanych pieniędzy na "niezbędne rzeczy" wiocha za to zapłaci wchłoniemy ją :)

Odpowiedzi: 0

niech mieszkańcy dostaną calkowity zwrot za wymianę dokumentów a nie jak było przy nadawaniu ulicy Sobieskiego w Sulnówko

Odpowiedzi: 0

NIEEEE! Dziki, Konopat?! To śmieszne! Budowali się na wsi chyba świadomie?! Jak teraz dla prestiżu chcą mieszkać w Świeciu to nie kosztem mieszkańców miasta. Od lat widzimy, że pieniędze na drogi w mieście wypływają do Sulnowa, a teraz jeszcze mają okoliczne wioski odebrać całą resztę budżetu drogowego? STANOWCZE NIEEE!!!

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz