Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Alfred, Elżbieta, Maksymilian
 • pochmurno z przejaśnieniami
  Dzisiaj:
  28°C / 16°C
 • bezchmurnie
  Jutro:
  27°C / 16°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  26°C / 15°C

Co troje Kolumbijczyków i Hiszpan budują w Chrystkowie koło Świecia? [zdjęcia]

Marek Wojciekiewicz
18 sierpnia, 10:07

Troje studentów z Kolumbii i architekt z Hiszpanii przebywają w Grucznie od kilku miesięcy. Przybyli na zaproszenie Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą.

Budowa potrwa co najmniej do końca września
Fot. Marek Wojciekiewicz

REKLAMA

Studenci architektury odbywają tu praktyki, a ich opiekun jest w tej akcji wolontariuszem. Goście pozostawią po sobie trwały ślad w zagrodzie olęderskiej w Chrystkowie - dwie budowle wykonane z materiałów ekologicznych i surowców pochodzących z recyklingu.

Kamienie, druciana siatka, glina, wapno, bale słomy i zużyte opony samochodowe, to podstawowe materiały. W ubiegłym roku podobne budowle powstały w hiszpańskim mieście Granada.
REKLAMA
Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

- To nie jest jakaś tradycyjna metoda budowania, to nowy koncept tak zwanego biobudownictwa - tłumaczy hiszpański architekt Bernardo Sanchez. - Pierwszy mały budynek już powstał w Chrystkowie. Ma kształt śliwki. Ten, który teraz stawiamy ma przypominać przekrój jabłka. Będzie służył do przechowywania płodów rolnych i jako magazyn na narzędzia rolnicze.

W sobotę 17 sierpnia budowniczy z Kolumbii zaprosili do Chrystkowa wszystkich zainteresowanych takim sposobem budowania. Bernardo Sanchez postawił na naukę poprzez praktyczne działanie.
REKLAMA
Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

Bariera językowa nie była dużą przeszkodą. Każdy chętny otrzymał konkretne zadanie do wykonania. Nic tak nie zbliża, jak wspólne budowanie. Przekonali się o tym ci, którzy w sobotę pojawili się w Chrystkowie. Budowa tej biokonstrukcji potrwa co najmniej do końca września. Goście Z Kolumbii i Hiszpanii zapraszają do udziału w niej wszystkich zainteresowanych ekologią.

- Aby te konstrukcje mogły powstać, musieliśmy uzyskać wszelkie pozwolenia wymagane prawem budowlanym - mówi nie bez rozbawienia Jarosław Pająkowski, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą.

redakcjaatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (9)

Naprrawdę takie szkaradztwo powstaje koło tej przepięknej chaty??? Przerażające!

Odpowiedzi: 0

Cóż, czekamy na kolejny wysyp "genialnych pomysłów" naszej lokalnej gwiazdy - Mr. Pająkowskiego :):):) Może czas teraz na blok mieszkalny z kolb kukurydzy i butelek PET?

Odpowiedzi: 1

Nieeee, lepiej siedzieć dupą w kanapie przed TV i hejtować lokalnych działaczy.

Odpowiedzi: 1

To nie TV, tylko internet. To tak gwoli ścisłości :)

Odpowiedzi: 1

@piroman zapomniał dodać, że chodzi o reżimową TVPiS.

Odpowiedzi: 0

Jeżeli składowisko starych opon jest ekologiczne, a jedzenie mięsa nie ekologiczne to komuś się całkiem pod deklem pomieszało. Dlaczego nie podano kosztów tego idiotyzmu i kto za to płaci? Już mieliśmy w Świeciu cudowny i bardzo drogi projekt Arka. Trzeba jeszcze doliczyć koszty utylizacji tych opon.

Odpowiedzi: 0

Jakiś koszmar!!!!

Odpowiedzi: 0

Ludzie co Wam nie pasuje, to przecież to mieszkania+ przez pis rekomendowane.

Odpowiedzi: 0

Dla mnie opony to nie ekologia !

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz