Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Celina, Urszula, Janusz
 • umiarkowane opady deszczu
  Dzisiaj:
  12°C / 10°C
 • pochmurno z przejaśnieniami
  Jutro:
  17°C / 11°C
 • całkowite zachmurzenie
  Pojutrze:
  17°C / 12°C

Gmina Jeżewo coraz bliżej posterunku policji. Wiadomo, gdzie miałby powstać

Andrzej Pudrzyński
20 września, 09:54

Ogólnopolska reorganizacja posterunków policji przeprowadzona za rządów PO nie przypadła do gustu ani mieszkańcom, ani samorządowcom w powiecie świeckim.

Czy w budynku przedszkola (czerwona cegła, po lewej) ulokuje się posterunek policji?
Fot. Google Street View

REKLAMA

W niektórych rejonach kraju posterunków rzeczywiście było za dużo, niektóre sąsiadowały ze sobą niemal „przez miedzę”. W powiecie świeckim z ich likwidacją jednak nieco przeholowano. Okazało się bowiem, że po reorganizacji, w gminach wiejskich porządku strzegły tylko posterunki w Osiu i Pruszczu.

Wspierały ich komisariat w Nowem i komenda powiatowa w Świeciu, które i tak miały dość roboty u siebie w miastach.

Kiedy do władzy doszedł PiS, zaczął przywracać część zlikwidowanych posterunków. W 2016 r. reaktywowano je w Bukowcu i Dragaczu.
REKLAMA

Niemal od początku swojego urzędowania, o to samo stara się Maciej Rakowicz, wójt gminy Jeżewo. Trudno się dziwić, bo zanim został wójtem w 2017 r., wcześniej przez rok był kierownikiem ponownie otwartego posterunku w Bukowcu.

- Licząca 8 tys. mieszkańców gmina Jeżewo jest jedną z największych w powiecie świeckim – podkreśla Maciej Rakowicz w rozmowie z Extra Świecie. - I choćby z tej racji powinien znajdować się u nas posterunek. Powinniśmy zrobić wszystko co możliwe, aby stało się to możliwie najszybciej.

Przeważa argument, że im bliżej posterunek, tym większe bezpieczeństwo, bo funkcjonariusze, którzy pracują w lokalnym środowisku na co dzień, znają je zdecydowanie lepiej, niż „przyjezdni” ze Świecia (gmina Jeżewo podlega pod świecką komendę powiatową).
REKLAMA

Tym samym „tutejszym” policjantom łatwiej namierzyć sprawców przestępstw czy wykroczeń. Poza tym sam widok radiowozu, częściej niż dotychczas patrolującego okoliczne wsie, działa uspokajająco na mieszkańców - oto policja czuwa.

Posterunek policji mieścił się w centrum Jeżewa do 2013 r. Potem przejął go samorząd i przeniósł tam Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

Niedawno w Radiu PiK wójt Maciej Rakowicz powiedział, że jest po rozmowie z komendantem powiatowym policji w Świeciu, który przychylnie patrzy na reaktywację posterunku w gminie Jeżewo. Wójt liczy, że mając takie „zielone światło” uzyska poparcie rady gminy na odtworzenie możliwie jak najniższym nakładem kosztów posterunku policji.
REKLAMA

Nie miałby on jednak powstać w Jeżewie (ok. 1,9 tys. mieszkańców), ale w większych Laskowicach (ok. 2,6 tys. mieszkańców), w budynku przy ul. Długiej 2. Obecnie znajduje się tam przedszkole, ale w planach jest przeniesienie go do nowej siedziby w dawnym laskowickim gimnazjum (wkrótce napiszemy więcej na ten temat).

Sfinansowanie utworzenia posterunku w większości leży po stronie gminy. Bukowiec i Dragacz pokryły ze swoich budżetów po około 75 proc. kosztów, które w obydwu gminach wyniosły po blisko 200 tys. zł.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (18)

Za to jak pan komendant potraktował obecnego wójta gdy ten wygrał wybory i zaczął mu utrudniać objęcie urzędu to aż cud że wójt wogole chce z nim rozmawiać. Ja to bym komendantowi i komendzie środkowy palec pokazał. Ale niestety jak trwoga to do boga. O pieniążki na posterunek lub radiowóz to nie wstydzą się raczek wyciągać. Jeszcze będą najlepszych kolegów udawać a Maciej to klasa sama w sobie. Cieszę się że mam takiego wójta 

Odpowiedzi: 2

Komendant od tamtych czasów zmieniał się kilka razy. Obecny ma chyba dobre relacje z Wójtem.

Odpowiedzi: 1

Akurat tak się składa że tym który robił najbardziej Podgórne jest obecny zresztą jeśli krążenie między swieciem a Chełmnem nazywasz zmianami to gratulacje 

Odpowiedzi: 0

Hahahaha, klasa....  Chyba, że nazywamy tak, tę Pawią dumę i zarozumialstwo 

Odpowiedzi: 0

Lepiej cos dla dzieciakow co na hulajnogach jezdza zrobic,bo jest ich pelno w laskowicach a nie jakas bude dla nierobow co maja kisiel w gaciach wieczorem.

Odpowiedzi: 2

A co w Laskowicach nie ma chodników. Wiem, niech zbudują tor formuły 1

Odpowiedzi: 0

Jakbyś chodził na zebrania wiejskie to byś wiedział że przeciągu 2-3 lat mają pobudować boisko ala Orlik a obok skatepark

Odpowiedzi: 0

I z Laskowic znowu zrobi sie Las Vegas tzn Las Palmas hahaha

Odpowiedzi: 1

I bardzo dobrze! W końcu coś dla naszych dzieci i policja również się przyda!  Czas aby zrobić coś dla Laskowic! Brawo!!! 

Odpowiedzi: 1

Toć macie dworzec PKP inni nie mają i jeszcze wam mało?

Odpowiedzi: 2

Już nie długo go nie będą miały gdyż Pan  Knapik idiota jebany  przenosi PKP do Świecia na coś trzeba przep*** 300 milionów bagsów 

Odpowiedzi: 0

A Wam ciągle mało??!!!  Teraz na nas przyszedł czas by nasza miejscowość na nowo zaczęła być piękna! 

Odpowiedzi: 0

Wójt też obiecał też rewitalizację Parku Gordona w Laskowicach, narazie to coraz mniej cegieł w murze, i papierzaki na ścieżce,  podpowiadam wójcie ,pisz do Nadleśnictwa niech chociaż utworzą rezerwat przyrody i ścieżkę dydaktyczną,ale Dąbrowa w dupie Laskowice niestety ma,jedyne co robi to drzewo rżnie

Odpowiedzi: 1

Ponoć macie mieć też basen i lotnisko

Odpowiedzi: 1

Zrobią wam w Jeżewie plac przeładunkowy z manną na cały żydowski świat,priorytet Kaczyńskiego to terminal manny w Jeżewie,w końcu to Palestyna

Odpowiedzi: 0

Nie słyszałem o żadnych niebezpieczeństwach w Laskowicach, mieszkam w centrum. Będą chodzić po wsi i wlepiać mandaty. Za wypite piwo i jazdę na rowerze, za brak gaśnicy lub trójkąta. Za brak maseczki w sklepie. Za brak zapiętych pasów bo można się zabić jadąc do Dino na zakupy. Porządek będą robić. Niech spojrzą na siebie i swoich kolegów czy są tacy krystaliczni. Gdy policjant zrobi wykroczenie odstępują od kary. Kto zna dobrze komandanta też nie płaci mandatów. A jak będzie prawdziwa burda to nie będzie nikogo, bo będą w terenie. Lepiej by się do uczciwej pracy wzięli. Tyle w temacie 

Odpowiedzi: 0

Czy policjant, w którym zginął drugi policjant, odpowiedział dyscyplinarnie, a jeżeli tak to w jaki sposób, za przestępstwo w postaci spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym i czy wyrok  się uprawomocnił? Dlaczego osoba, która popełniła przestępstwo, dalej pracuje w policji i może dalej pouczać innych. Dlaczego prawo na to pozwala?

Odpowiedzi: 0

Posterunek w Laskowicach? Po co? We wszystkich innych normalnych gminach powiatu świeckiego jest normalnie i siedziby policji są w miejscowościach gminnych. Brawa za kolejny złoty pomysł żeby się przypodobać tej części gminy, w tamtej raczej poparcie spadło więc tonący.. . Proponuję zawnioskować jeszcze o dostęp do morza z równoczesnym dostępem do gór i lotniska i całe życie niedowartościowani może w końcu będą zadowoleni. Dramat, jedyna siedziba gminy w której dosłownie nie ma nic i nic się nie robi w tym temacie.

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz