Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Filip, Loda, Marek
 • pochmurno z przejaśnieniami
  Dzisiaj:
  17°C / 12°C
 • całkowite zachmurzenie
  Jutro:
  17°C / 12°C
 • umiarkowane opady deszczu
  Pojutrze:
  15°C / 9°C

Kierowcy, piesi i rowerzyści mają dość tego odcinka. Co z chodnikiem i ścieżką w Głogówku?

Andrzej Pudrzyński
20 września, 19:46

Wzdłuż trasy powiatowej w Głogówku Królewskim i w jej pobliżu z roku na rok przybywa coraz więcej domów. Droga jest wyremontowana. Brakuje jednak chodnika i ścieżki rowerowej.

Projekt ma powstać w ciągu paru miesięcy, a co z budową chodnika i ścieżki rowerowej? Czas pokaże
Fot. Andrzej Pudrzyński

REKLAMA

Utrudnia to życie wszystkim użytkownikom. Pieszym i rowerzystom, którzy muszą uważać na samochody, szczególnie te przekraczające dozwoloną prędkość oraz kierowcom, bo część pieszych i rowerzystów porusza się obok siebie, stwarzając zagrożenie.

Ponad 3-kilometrowy odcinek Świecie-Głogówko został wyremontowany w 2009 r. Drogę poszerzono i położono nową nawierzchnię. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze tylko chodnika i ścieżki rowerowej.

Tym bardziej, że przybywa tam domów, a co za tym idzie mieszkańców, którzy chcieliby wybrać się na spacer, pojeździć rowerem czy pobiegać bez ciągłego oglądania się za siebie, gdy słyszą nadjeżdżający z tyłu samochód.
REKLAMA

- Zaczynamy działać w tym temacie. Z tego co mi wiadomo, zarząd powiatu ma przydzielić jesienią środki na opracowanie projektu budowy pieszojezdni. Mając projekt będzie można myśleć o realizacji inwestycji – mówi Adam Meller, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu.

Czy jest szansa, że nastąpi to w przyszłym roku?

- Trudno powiedzieć. Być może uda się dojść do porozumienia z gminą w sprawie wspólnego finansowania inwestycji. Myślę, że więcej będzie wiadomo za kilka tygodni, gdy będzie przygotowywany budżet na 2021 r. – wyjaśnia dyrektor.

Chodnik i ścieżka rowerowa ciągnęłyby się od ul Farnej (w miejscu, gdzie znajduje się fragment murów obronnych) do drogi krajowej nr 91, po lewej stronie, jadąc od strony Świecia.
REKLAMA

- Zasada jest taka, że buduje się je tam, gdzie jest większa zabudowa, aby uniknąć niepotrzebnego przechodzenia przez jezdnię. Pieszojezdnia ciągnęłaby się przez znajdujące się tam posesje, nie obejdzie się więc bez decyzji ZRID – mówi Adam Meller.

ZRID, czyli Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej, pozwala na budowę nie oglądając się na zgodę właścicieli działek i zanim jeszcze dostaną za nie odszkodowania. W przypadku Głogówka skala ingerencji w położone przy drodze nieruchomości nie byłaby duża, jedynie na szerokość paru metrów.

- Nie chcemy tam wydzielać osobnego pasa dla pieszych i dla rowerzystów, właśnie po to, aby zminimalizować jej szerokość – argumentuje dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (11)

Czyli zrobić kolejny bubel! zminimalizowany na 1 i pół dupy i pół roweru.

Odpowiedzi: 1

Pluto to tylko pies 

Odpowiedzi: 2

Pies Maruda. Ta rasa, już tak ma.

Odpowiedzi: 0

Pluto to może i pies ,ale nikt mu nie będzie ogonem myrdał.  J.K.

Odpowiedzi: 0

Bardzo potrzebna inwestycja sam jeżdżę tam często rowerem i mijam dużo innych rowerzystów.

Odpowiedzi: 0

Popieram inwestycja ta jest konieczna. I to jak najszybciej, chodzi tu o bezpieczeństwo i życie ludzi.

Odpowiedzi: 0

Popieram inwestycja ta jest konieczna. I to jak najszybciej, chodzi tu o bezpieczeństwo i życie ludzi.

Odpowiedzi: 0

Bardzo dobry pomysł. Bardzo niebezpieczna droga, często są wypadki. Strach chodzić po niej i jeździć rowerem. 

Odpowiedzi: 0

Cieszy,że powiat zajął się problemem drogi w Głogówku,mimo ograniczeń prędkości tam ustawionych kierowcy ich nie przestrzegają. Zapraszam Panów z drogówki na krótki patrol w godzinach porannych i popołudniowych by utemperowali zapał rajdowy szaleńców. Problem drogi w Głogówku jest jeszcze jeden,otóż w przypadku blokowania się A-1 z węzła w Marzach kierowcy zjeżdżają do Świecia i tą drogą dojeżdżają do 91. Kolejne wąskie gardło to włączenie się do ruchu na skrzyżowaniu z 91 lub przejechanie przez to skrzyżowanie. Może Pan Dyrektor podpowie rozwiązanie problemy na skrzyżowaniu. Podejżewam,że bez rozmów z GDDKiK się nie obejdzie.

Odpowiedzi: 1

Bardzo dobra uwaga. Samochody i motory jeżdżą tam jak szaleni pomimo ograniczeń do 40 i 70. 

Odpowiedzi: 0

Bardzo potrzebna inwestycja. Dużo rowerzystów i pieszych. Samochody nagminnie przekraczają dozwoloną prędkość i wyprzedzają niezauważając pieszch. 

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz