Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Alfred, Elżbieta, Maksymilian
 • pochmurno z przejaśnieniami
  Dzisiaj:
  28°C / 16°C
 • bezchmurnie
  Jutro:
  27°C / 16°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  26°C / 15°C

Przed 60 laty zdecydowano o losach Świecia. Wyobrażacie sobie, jakby wyglądało miasto, gdyby podjęto inną decyzję?

Andrzej Bartniak, Andrzej Pudrzyński
11 lipca, 12:21

Na początku lat 60. XX wieku w sennym miasteczku pojawiły się dziesiątki buldożerów, koparek i ciężarówek. Ruszyła wielka budowa. Wówczas mało kto zdawał sobie sprawę z tego, co ona przyniesie.

Karczowanie lasu w Przechowie pod budowę Zakładów Celulozy i Papieru
Fot. archiwum

REKLAMA

Wszystko zaczęło się 60 lat temu. W 1960 r., kiedy komisja planowania przy Radzie Ministrów podjęła decyzję o budowie gigantycznego kombinatu celulozowo-papierniczego. Za optymalną lokalizację uznano okolice Świecia.

Zadecydowały o tym m.in. bliskość Wisły, dużych obszarów leśnych oraz węzła kolejowego. Przez kilkadziesiąt lat transport drewna do zakładu i gotowych wyrobów z fabryki odbywał się głównie za pośrednictwem kolei.

W maju 1961 r. ruszyło, prowadzone na ogromną skalę, karczowanie lasu w Przechowie. Temu, co się działo w niedalekiej okolicy Świecia, towarzyszyło żywe zaciekawienie mieszkańców.
REKLAMA

Wielu przeczuwało, że dzieje się coś ważnego, co w niedalekiej przyszłości może przynieść poważne zmiany, jednak mało kto zdawał sobie sprawę z tego, jak wielka będzie ich skala. Z zainteresowaniem przyglądali się zwłaszcza młodzi ludzie, upatrujący szansę na pracę, za którą do tej pory wyjeżdżali do Bydgoszczy czy Gdańska.

Pierwszym etapem budowy była linia do produkcji celulozy wiskozowej - surowca dla przemysłu tekstylnego. Jako jedno z bardziej liczących się przedsięwzięć dekady w kraju, budowa zadziwiała zarówno rozmachem, jak i szybkością, z jaką wyrastały kolejne obiekty.

W 1962 r. plac budowy rozpościerał się na 100 hektarach. Systematycznie powstawały kolejne konstrukcje, budynki produkcyjne i magazynowe. W tym roku przypada też kolejny jubileusz – 50 lat temu, w kwietniu 1970 r., uruchomiono maszyną papierniczą nr 1 do produkcji papieru workowego.
REKLAMA

Obecne Mondi Świecie to jeden z największych w Europie producentów papieru do wytwarzania tektury falistej. Zakład przeszedł drogę od kombinatu państwowego zatrudniającego ponad 4 tys. ludzi do spółki prywatnej, w której pracuje tysiąc osób, a w innych spółkach powstałych w dawnej Celulozie i w firmach kooperujących jeszcze więcej.

Wyobrażacie sobie Świecie bez zakładów papierniczych? Jak, waszym zdaniem, wyglądałoby dziś miasto, gdyby 60 lat temu nie zdecydowano o lokalizacji kombinatu właśnie u nas? Zyskałoby na tym czy straciło? Czekamy na Wasze komentarze.   

redakcjaatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (11)

Wyglądałoby jak Nowe ,bez rozwoju.Jest dobrze chodź myślę że można jeszcze lepiej wykorzystać potencjał, więcej odwagi

Odpowiedzi: 1

Tak Nowe to wioska bez perspektyw władza nic nie robi, urzedasy mają się dobrze po co zmieniać 

Odpowiedzi: 0

Przede wszystkim nie ściągnęto by do Świecia rozmaitych szumo....in z całej Polski i spokojnie by się w nim żyło. A swoją drogą, to ile chorób i w następstwie zgonów było dzięki wyziewom z Celulozy.

Odpowiedzi: 1

Jakie konkretnie wyziewy masz na myśli? 

Odpowiedzi: 1

Chyba nigdy nie przejezdzłeś koło Celulozy?!

Odpowiedzi: 0

Dajcie spokój z tym trucicielem.Tylko kwestia czasu kiedy nastąpi poważna awaria.Ciekawe ilu mieszkańców zdąży się wtedy ewakuować .No a na codzień smród nie do zniesienia.

Odpowiedzi: 0

Dzięki celuozie mamy ten wspaniały układ samorządiwy skad wywodzi się ówcześny burmistrz 

Odpowiedzi: 1

Ustalone na posiedzeniu POP?

Odpowiedzi: 0

Oczywiście wszystkie decyzję mają swoje wady i zalety, ale w tamtych czasach nie było pracy i.. mieszkań. Dla pracowników było budowane osiedla, które były od ręki a nie po 30 latach. To tak jak z koronawirus są tacy co są przerażeni chorobą, ale większość nie chce przez niego stracić źródła dochodu nawet ryzykiem zachorowania. 

Odpowiedzi: 0

Podziękujcie Edwardowi Giekowi, Gierek budował, a banda czworga wszystko zniszczyła i nas zadłużyła. 

Odpowiedzi: 1

Zdaję się, że budowę rozpoczęto za Gomułki. 

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz