Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Emil, Karolina, Maria
 • bezchmurnie
  Dzisiaj:
  23°C / 16°C
 • bezchmurnie
  Jutro:
  26°C / 13°C
 • rozproszone chmury
  Pojutrze:
  28°C / 16°C

Świecie ma być o połowę większe. O ile zgodzą się na to mieszkańcy

Andrzej Pudrzyński
31 lipca, 18:04

O 6 km kw. miałby zwiększyć się obszar miasta kosztem sąsiednich wsi. Tak chciałyby władze i radni. W tej sprawie muszą się jednak wypowiedzieć jeszcze mieszkańcy.

Po korekcie granic obszar miasta zwiększyłby się z 12 do 18 km kw.
Fot. Sebastian Glaziński

REKLAMA

O planach poszerzenia granic miasta pisaliśmy kilkakrotnie. Projekt uchwały trafił miesiąc temu pod obrady rady miejskiej, ale radni chcieli zgłosić własne propozycje do wersji zaproponowanej przez burmistrza i przełożono głosowanie na koniec lipca.

Istnieją trzy główne powody poszerzenia granic miasta. Pierwszy to uporządkowanie spraw lokalizacyjno-adresowych. Dla przykładu, nowy żłobek i część niedawno pobudowanych bloków na górnych Mariankach znajduje się już w Sulnówku, a nie w Świeciu.

Drugi powód, to spełnienie próśb firm, które są położone na wsi, ale „na styku” z miastem, co powoduje zamieszanie przy dostarczaniu towaru, bo kierowcy szukają ich przy tej samej ulicy w mieście, a nie na wsi.
REKLAMA

Po trzecie, magistrat i właściwie wszyscy radni, mimo pewnych zastrzeżeń, uważają, że powiększenie obszaru miasta pozwoli na lepsze planowanie jego rozwoju.

Nie ma obaw, że mieszkańcy wsi, których nieruchomości znajdą się  w granicach miasta, będą płacić wyższe podatki lokalne, bo w całej gminie są one takie same.

W pierwotnej wersji miasto miało się powiększyć o 3 km kw. Po uwzględnieniu propozycji radnych, rozrosłoby się jednak aż o 6 km kw., a więc o połowę – z 12 do 18 km kw. Świeciu nie przybyłoby jednak wielu mieszkańców, bo większość tych terenów jest albo słabo, albo w ogóle niezamieszkana. Urząd szacuje, że byłoby to około 300-400 osób więcej.
REKLAMA

Przyjęta jednogłośnie przez radnych na czwartkowej sesji uchwała zakłada przyłączenie do Świecia 58 ha terenu w Wielkim Konopacie, gdzie znajduje się Mondi Corrugated. Z kolei z Kołowa, w sąsiedztwie ul. Sportowej, zostałoby wykrojonych około 50 ha z myślą o budowie w tym miejscu osiedla mieszkaniowego.

- Chcielibyśmy również przyłączyć część Sulnówka, tak aby żłobek, już istniejące bloki i kolejne, które powstaną na górnych Mariankach, były w Świeciu. Teraz część jest w mieście, a część w Sulnówku. To samo dotyczy terenu po drugiej stronie obwodnicy w Sulnówku. W przyszłości mógłby tam powstać węzeł drogowy, który w przyszłości zapewni dodatkowy wjazd i zjazd z obwodnicy – wyjaśnia Wiesław Ratkowski,  kierownik wydziału budownictwa, architektury i planowania przestrzennego Urzędu Miejskiego w Świeciu.

W granice miasta zostałyby również włączone niewielki fragment wsi Dziki z kilkoma domami oraz część Sulnowa: teren między ul. Laskowicką a Jesionową oraz przy ul. Długiej, Domaradzkiego i Cisowej.
REKLAMA

Zrezygnowano z wydzielenia blisko 70 ha terenów z Kozłowa za obwodnicą. Na czwartkową sesję przyszła grupa mieszkańców i przedsiębiorców z tej wsi, którzy obawiali się, że włączenie do miasta wpłynie negatywnie na ich działalność. Dotyczy to m.in. dwóch stadnin koni i firm transportowych.

Ostatnim nabytkiem miałby być obszar w Morsku od Nowego Szpitala do miejsca, gdzie znajdują się McDonald’s, KFC i stacja Orlenu.
REKLAMA

- Po przyjęciu uchwały przez radnych, kolejnym etapem będą konsultacje społeczne. Początkowo miały one objąć tylko mieszkańców Świecia i wsi, które zostałyby objęte zmianami administracyjnymi. Uznano jednak, że w konsultacjach powinni uczestniczyć mieszkańcy całej gminy. Zamierzamy je przeprowadzić jesienią – zapowiada Wiesław Ratkowski.

Mieszkańcy będą mieli okazję wyrazić opinię czy akceptują zmiany zawarte w uchwale. Mogą też zaproponować własne rozwiązania.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (21)

A Terespol?? Bardzo ładna wieś, normalnie prawie jak miasto 

Odpowiedzi: 1

Terespol to wiocha i wiochą bedzie

Odpowiedzi: 0

a jakie zdanie na ten temat ma pan radny Woźniak?

Odpowiedzi: 0

Mieszkańcy Kozłowa mówią zdecydowanie NIE!!!

Odpowiedzi: 1

Jeżeli będzie konieczność nikt nikogo nie będzie się pytał o pozwolenie

Odpowiedzi: 1

Oczywiście, wiemy i tym doskonale, ale swoją opinię możemy wyrazić. Tyle w temacie.

Odpowiedzi: 0

ZDECYDOWANE NIE OD SULNOWA 

Odpowiedzi: 1

Zdecydowanie "tak" od Sulnowa!

Odpowiedzi: 0

Oby to przeszło. Jestem za.

Odpowiedzi: 0

Jedynka stoi

Odpowiedzi: 0

Oby nie Sulnowo

Odpowiedzi: 0

Wystarczy, że w nazwie miejscowości połknięto literę „z”  i z miejscowości Kozłowo, zrobiono Kołowo. Ludzie z Kozłowa, nie dajcie się wykołować.

Odpowiedzi: 0

Swiecie musi być większe w obecnej wielkości miasta jest problem z peronem dla przyszłej koleji. Ponieważ jak pociąg ruszy z terespola i osiągnie prędkośc 200 km gdzies w okolicach basenu. To jak zacznie hamować na przechowie to w pi sgdu zatrzyma sie dopiero w Wiągu. I cały plan w pizgdu szlak trafi z tą koleją w świeciu

Odpowiedzi: 1

Dobrze prawisz.

Odpowiedzi: 0

A nikt nie pomyślał o podatkach? Co z tego że Świecie będzie większe jak Ci ludzie będą musieli więcej płacić i jeszcze im bloki kolo domów będą budować.

Odpowiedzi: 1

W całej gminie są takie same podatki

Odpowiedzi: 1

Mieszkając w Sulnowie i dojeżdzając do pracy w Świeciu mam większą ulgę na dojazdy, jak włączą nas do Świecia droga do pracy się nie zmieni a ulga będzie niższa, o podatkach za psa nie wspomnę itp

Odpowiedzi: 1

Podatku od psa nie ma od 10 lat. 

Odpowiedzi: 0

Ludzie którzy protestują nie mają pojęcia, że docelowo na włączeniu do miasta mogą zyskac nawt po kilkaset procent na wzroście cen nieruchomości. 

Odpowiedzi: 1

Zobacz teraz ceny działek i domów w Sulnowie. Jak w mieście. 

Odpowiedzi: 0

Sulnowo mówi dzecydowanie NIE

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz