Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Grzegorz, Magda, Mariusz

Tak głosowano w Świeciu. Mamy częściowe wyniki! Kto ma szansę zostać posłem?

Andrzej Pudrzyński
14 października, 05:47

Wiemy, jakie poparcie zdobyli w gminie Świecie Tadeusz Pogoda, Tomasz Szamocki i Franciszek Koszowski. To 3 z 10 kandydatów do Sejmu, którzy są mieszkańcami powiatu świeckiego. Na wyniki pozostałych trzeba jeszcze będzie poczekać.

Czy któryś z kandydatów z powiatu świeckiego zdobędzie dość głosów, aby wejść do Sejmu?
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

Jak ustalił portal Extra Świecie, największe poparcie z tej trójki zdobył Tadeusz Pogoda (Koalicja Obywatelska) - 5 045 głosów. Na Tomasza Szamockiego (Prawo i Sprawiedliwość) głosowało 730 osób, a na Franciszka Koszowskiego (Polskie Stronnictwo Ludowe) - 348.

Wśród 3 kandydatów startujących z naszego okręgu do Senatu nie było osób zamieszkałych w naszym powiecie. Wiadomo, że bezkonkurencyjny był Andrzej Kobiak (Tuchola) z Koalicji Obywatelskiej. Poparło go 7 621 mieszkańców gminy Świecie.
REKLAMA

Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

Kobiak wyprzedził Helenę Czakowską (Bydgoszcz) z PiS-u, która dostała w Świeciu 4 905 głosów i Leszka Posłusznego (Bydgoszcz) z Konfederacji - 1 795 głosów.

Nie mamy jeszcze pełnych informacji dotyczących frekwencji i wyników wyborów. Państwowa Komisja Wyborcza zapowiedziała, że informacje o frekwencji poda zapewne razem z informacjami o wyniku wyborów. Stanie się to w poniedziałek wieczorem lub we wtorek rano. Na razie znana jest jedynie frekwencja do godz. 17.00. W powiecie świeckim wyniosła ona prawie 41 proc. (dane dla poszczególnych gmin tutaj).
REKLAMA


Do Sejmu kandydowało 10 mieszkańców powiatu świeckiego. W skład okręgu wyborczego nr 4 wchodzi jednak w sumie 8 powiatów i Bydgoszcz. Przypada na niego 12 mandatów poselskich. „Nasi” kandydaci bazują przede wszystkim na miejscowym elektoracie. Trudno liczyć na to, że zbiorą dużo głosów np. w powiecie inowrocławskim czy żnińskim.

Nie jest tajemnicą, że partie wystawiają osoby znane w swoich okolicach przede wszystkim po to, aby zebrały głosy dla całego ugrupowania. W tej rywalizacji faworytami są „jedynki” na listach wyborczych. To oni mają największe szanse na wejście do Sejmu.
REKLAMA

Nie znaczy to jednak, że bez szans są lokalni kandydaci, zwłaszcza, jeśli pochodzą z tak dużych powiatów, jak blisko 100-tysięczny powiat świecki.

O tym, czy będziemy mieli posła „stąd” przekonamy się prawdopodobnie we wtorek, po ogłoszeniu przez Państwową Komisję Wyborczą pełnych danych.

Kto i z jakich ugrupowań ubiegał się o mandat?

PSL: Franciszek Koszowski z Małociechowa (gmina Pruszcz), rolnik oraz były starosta, a obecnie wicestarosta świecki, Zbigniew Kapusta, rolnik z Tryla (gmina Nowe) i radny powiatowy oraz Łukasz Urbański z Gruczna (gmina Świecie), inżynier zootechniki.
REKLAMA

PiS: Tomasz Szamocki ze Świecia, prawnik i radny miejski oraz Stanisława Kuffel z Przysierska (gmina Bukowiec), dyrektor miejscowej szkoły podstawowej, nauczycielka i radna powiatowa.

Lewica: Wiesław Menard, przedsiębiorca z Wielkiego Komorska (gmina Warlubie).

Konfederacja: Krzysztof Pastuszka, technik rolnik z Bochlina (gmina Nowe) i Agnieszka Bocian, ekonomistka z Czerska Świeckiego (gmina Jeżewo).

Koalicja Obywatelska: Tadeusz Pogoda, przez 28 lat burmistrz Świecia, od roku radny sejmiku województwa i Dariusz Wądołowski, wójt gminy Pruszcz.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA


Czytaj także

Komentarze (37)

Brawo Tadek, po raz któryś z rzędu pokazałeś, gdzie znajduje się miejsce w szeregu, dla Szamockiego. Może gdyby nie te bzdetne ośmieszającego konferencje, nie zostałby, aż tak olany przez świecian.

Odpowiedzi: 1

Czy nie potrafisz niczego innego, tylko kipieć nienawiścią do innych?

Odpowiedzi: 0

Sami lewacy wkoło. 

Odpowiedzi: 1

Swiecie zawsze bylo lewackie brrr

Odpowiedzi: 2

Debili więcej od lewaków (ok. 45% głosujących).

Odpowiedzi: 0

I bardzo dobrze, bo cuchnie tym kaczorem i na szczęście bezwzględnej większości już nie ma. Uffff. 

Odpowiedzi: 0

Niestety....lewactwo w koło dlatego ponownie wybrali sobie lewaka.

Odpowiedzi: 1

Sołtysie, leć na klęczkach do księdza (Może być np. Paetz albo Jędraszewski). Oni czekają na takie owieczki na plebanii.

Odpowiedzi: 0

Brawo Panie Tadeuszu kolejny raz piękny wynik który po podliczeniu innych powiatów może się tylko zwiększyć. Gratuluję i życzę wejścia do sejmu..... no cóż młodzież musi jeszcze popracować i coś pokazać a nie tylko mówić i krytykować a na dodatek mówić o łamaniu demokracji na śmiesznej  konferencji reprezentując ugrupowanie które właśnie to robi.... to do Pana ....Panie Szamocki. 

Odpowiedzi: 1

Na szczęście młodzież szybko się uczy. Z drugiej jednak strony, szkoda byłoby młodego zdolnego samorządowca, którego nasze miasto mogłoby stracić. Uważam, że dużo większy pożytek będziemy mieli z niego na miejscu. Życzę powodzenia i wielu sukcesów Panie Szamocki.

Odpowiedzi: 0

Szczere gratulacje dla Pana Tadeusza. 

Odpowiedzi: 1

Sie k*** nie posraj

Odpowiedzi: 1

Sklej japę, dzbanie.

Odpowiedzi: 0

Pokażcie co pan Pogoda zrobił dla nas w Sejmiku przez ostatni rok? Nic drodzy Państwo. Pilnuje jak chłopca swojego zastępcę Kułakowskiego żeby nie popełniał gaf. A i tak to robi kompromitując się. Dosyć ludzi, którzy są wypaleni i ich czas minął. Nie trudno być burmistrzem z takim budżetem dzięki podatkom Mondi. Ciekawe jak długo byłby pan Pogoda burmistrzem w takim np. Chełmnie? Dajmy szansę ludziom młodym i dobrze wykształconym, którzy pełni są energii i pomysłów. Osobom, które są w stanie coś zrobić dla naszego regionu.

Odpowiedzi: 5

Niestety Swiecie to taki maly Gdansk 

Odpowiedzi: 0

Jak ja sie z toba zgadzam! wszystko wpunkt!

Szamocki, mlody, zdolny, madry, pracowity, ale na swiecian dziala chyba tylko nazwisko :)

Panie Szamocki, wszystkiego dobrego!

Odpowiedzi: 0

A ja widzę chęć władzy i brylowania u Tomasza Sz. Myli mu się rzeczywistość z salą sądową. jedynie co się zgadza to "młody" czy zdolny?... Studia to nie to samo co ekonomia i rządzenie gminą. Chyba, że ma wygrać bo jest z PIS. A gafy też strzela łacznie z tymi prawnymi.... Pokora i spokój jest potrzebny a nie demagogia i populizm...

Odpowiedzi: 1

Brawo!! :) 

Odpowiedzi: 0

Anonim chyba domyślam się kto to pisze już słyszałem te stwierdzenia i znam ten styl wypowiedzi. Szkoda, że odwaga schowała się za nik anonim.... no cóż dlatego przegrywasz bo nie jesteś szczery a wyborcy wyczuwają to na kilometr - Ci mądrzy...

Odpowiedzi: 0

Postawił słupa, to musi go pilnować.

Odpowiedzi: 0

Cała prawda. No szkoda, że młody nie dostał szansy. Jest bardzo ambitny i skuteczny. A teraz MOŻE będziemy mieli posła, który i tak nic nie ugra bo rządzi kto inny. 

Odpowiedzi: 1

Młody i ambitny? Trochę za prędko pcha się tam gdzie Go nie chcą :P cwaniaczek i tyle :/

Odpowiedzi: 0

A mówiłam że PIS wygra bo to jedyna partja co myśli o ludziach żeby im coś dac a nie tylko zabierać podatki. Tearz wezma się za tych z PO i innych cwaniaków co zarabiają wielkie pieniądze na ludzkiej pracy i nie patrzą żeby dać drugiemu tylko żeby sobie kieszenie nabijac u kupować drugie mieszkanie żeby je wyajamować.     

Odpowiedzi: 3

Pani Żaneto, PiS daje... Ale Pani sobie chyba nie zdaje sprawy z tego skąd się biorą te pieniądze.. 

Odpowiedzi: 0

Widze że Pani Żanetka jest bardzo uboga umysłowo. Te 500 zł to teraz ma wartość jakies 300, a za chwilę inflacja pójdzie tak w górę że do tych 500 Pani Żanetka bedzie dopłacać. No ale podobno lokomotywy mają potanieć. Ludzie spójrzcie troche dalej w przyszlość niż do 20-tego jak pincet wpłynie. A póki co to PO i te inne cwaniaki przez 8 lat zarobili dla siebie kroplę tego co PISowcy w 4 lata, ale im się to po prostu należy. A wystarczy podnieść kwotę wolną od podatku, obnizyc koszty zatrudnienia i te 500 nie bedzie potrzebne. No ale patole by musieli iść do pracy, a to im sie nie uśmiecha, lepiej brać mopsy, pincet i inne socjale.

Odpowiedzi: 1

A g..no prawda. Mam trzy koleżanki co mieszkaja w niemczch i żadna nie pracuje i dobrze żyją z całom rodzinom. U nas też tak może byc nie jestesmy głupsi od niemców tylko trzeba pozwolic żadzić mądrym ludziom. Jeszce Polacy będą wrac do Polski z Angli.

Odpowiedzi: 1

Tego się nawet nie da komentować.....

Odpowiedzi: 0

Właśnie takie dzbany jak Pani Żaneta zadecydowały o wygranej PiS-u.
Dno i 5 metrów mułu.

Odpowiedzi: 2

A Wy państwo jesteście tak bystrzy i błyskotliwi, że nawet nie widzicie że Żaneta to troll. Trochę otwórzcie oczy, zanim juz zjecie wszystkich rozumy :) Żaneta wrzuca tutaj tego typu teksty gdzie popadnie.

Odpowiedzi: 1

No właśnie. I kto tu jest "ubogi umysłowo i dzban"? Znim skomentujecie, to najpierw się zastanówcie.

Odpowiedzi: 0

Strony

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
    Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz