Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Andrzej, Zbysław, Justyna

W poniedziałek pojadą jednak busy na trasie Świecie-Chełmno. Burmistrzowie się dogadali. Co na to radni?

Andrzej Pudrzyński
20 listopada, 14:56

Busy nadal będą jeździć między Świeciem a Chełmnem. Przynajmniej przez jakiś czas.

Czy świeccy radni przyjmą uchwałę o porozumieniu z Chełmnem? Przekonamy się 26 listopada
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

W czwartek informowaliśmy, że firma Es-Bus, obsługująca połączenia między obydwoma miastami, zamierza 20 listopada zawiesić kursy. Oznaczałoby to, że na tej trasie nie będzie kursować żadna zbiorowa komunikacja pasażerska, po tym, jak wycofał się również PKS.

- Musiałem podjąć taką decyzję, bo z powodu pandemii zmalał ruch pasażerski. W dodatku po wprowadzeniu nauki zdalnej, przestali jeździć uczniowie. To przedsięwzięcie prywatne. Nie korzystam z żadnego dofinansowania. Nie mogę miesiącami dokładać do interesu – argumentuje Sebastian Eichler, właściciel Es-Busa.

W piątek rozmawiali w tej sprawie burmistrzowie Świecia i Chełmna. Chcą ratować połączenie. Podjęli decyzję o podpisaniu porozumienia między gminami.
REKLAMA

- Gminy mogą organizować transport zbiorowy tylko na swoim terenie. Takie porozumienie pozwala na to, aby odbywał się on na obszarze dwóch sąsiadujących ze sobą samorządów – wyjaśnia Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Burmistrz przyznaje, że wszystko odbywa się w pośpiechu, bo nie wiedział o zamiarach przewoźnika dotyczących zawiedzenia kursów. Projekt uchwały w sprawie porozumienia z Chełmnem trafi pod obrady Rady Miejskiej w Świeciu 26 listopada.

- Nie zachowujemy tu określonych przepisami terminów, ale sytuacja jest dość szczególna. Myślę, że nasi radni bardziej niż na kwestie formalne, zwrócą uwagę na dobro mieszkańców i przyjmą uchwałę – ma nadzieję Kułakowski.
REKLAMA

Chełmno bierze na siebie koszty. Do końca roku wyniosą one 13 tys. zł brutto. Jednocześnie obydwa miasta będą lobbowały w urzędzie marszałkowskim, aby wnioskował u wojewody o dofinansowanie dla linii Świecie-Chełmno w przyszłym roku.

Właściciel Es-Busa mówi, że te pieniądze pozwolą mu na pokrycie do końca roku kosztów związanych z pensjami kierowców, kupnem paliwa i amortyzacją busów.

- Nie ma tu nawet mowy o moim zysku. Ale wystarczy mi, ze nie będę musiał dokładać. Od poniedziałku jeździmy więc normalnie według dotychczasowego rozkładu. Kursy nie będą zawieszone - zapowiada Sebastian Eichler. - Cieszę się, że burmistrzowie tak szybko zadziałali.
REKLAMA

Na wiadomo, co się stanie, jeśli świeccy radni na czwartkowej sesji jednak nie przyjmą uchwały. Oznaczałoby to, że Chełmno będzie mogło pokryć tylko kursy do mostu na Wiśle. Z 13 tys. zrobi się więc tylko 6,5 tys. zł.

Właściciel Es-Busa nie chce na razie wdawać się w dyskusję na ten temat.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (26)

Witam gdzie są maseczki gdzie jest policja. A zwykłych ludzi mandaty wlepiają. 

Odpowiedzi: 1

Sprecyzuj  gdzie  maseczki?  W busach  u  kierowców?  Wszystkie  autobusy  miejskie  i  busy  w Świeciu  i  Chełmnie  mają  folię  oddzielona kierowcę  od  innych.  Widziałem  u   wszystkich  firm

Odpowiedzi: 0

13 tys, panowie burmistrzowie proszę ogłosić przetarg a na pewno nie jedna firma się zgłosi i to taniej 

Odpowiedzi: 3

I tu się z Panem zgodzę! Ktoś tu liczyć nie potrafi A raczej potrafi tylko na swoją korzyść. Mam nadzieję że koledzy radni dobrze się temu przyją i nie zaakceptują tego. To jest jawne nabijanie komuś portwela publicznymi pieniędzmi. I wy jako podatnicy nie powinniście się na to godzić. 

Odpowiedzi: 2

Po pierwsze Chełmno płaci. Po drugie - znaszkoszty prowadzenia takiej działalnośi? Wiesz wogóle o czym piszesz? Kolej sobie pobuduj będzie taniej :-)

Odpowiedzi: 0

Panie Darku co z koleja w Świeciu???  Wszyscy czekama

Odpowiedzi: 1

Nie będzie. Stwierdziłem, że to kiepski pomysł. Teraz uważam, że Świeciu bardziej potrzebne są podziemne parkingi, parkingi wielopoziomowe, deptak nad Wdą, zmiana granic Świecia o tereny wiejskie. Teraz bardziej tym się zajmuję.

Odpowiedzi: 2

A te parkingi gdzie panie Darku?? Oby pan wygral nastepne wybory!!! 

Odpowiedzi: 0

Pan tak poważnie? Jak dzieciak zmienia pan co chwilę zdanie. Żenada.

Odpowiedzi: 0

Startuj. Kup używanego busa za 100 tysięcy, zapłać za paliwo, przeglądy, wymianę oleju, części, zatrudnij 2 kierowców, daj każdemu po 2,5 tysiąca miesięcznie na rękę (za mniej nikt nie przyjdzie), czyli brutto wyjdzie na obydwu jakieś 8 tysiaków. Kwota 13 tysięcy to jak znam życie kwota brutto czyli 10,5 tys, netto za blisko 1,5 miesiąca. A teraz policz ile ci zostanie :-) Powiem ci - nic :-) Właściciel tej firmyu mówi tu prawdę te 10,5 tys. netto czyli 13 rtys. brutto to na pokrycie kosztów przez 1,5 miesiąca. Kiedyś miałem taką firmę w woj. pomorskim wiec znam realia.

Odpowiedzi: 1

Po pierwsze to on już nie musi kupować busa za 100 tysięcy bo już ma takiego  za 40ści po drugie nie musi zatrudniać dwuch kierowców bo jeździ widzę tam jeden emeryt za którego nawet ZUSu  nie płaci po trzecie zostały mu 23 dni pracujące i te 13tysi podziel przez te dni to Ci wyjdzie stawka dzienna odejmij koszt paliwa pewnie max 130zł  i 200 dla kierowcy reszta zostaje dla niego więc nie pierdziel mi że nic mu nie zostanie , A tak w ogóle to po co taka częstotliwość kursów spokojnie można je by zredukować o 30-40% 

Odpowiedzi: 2

Ty to chyba z konkurencji jesteś, ze wiesz, ze ma busa za 40 tysięcy, że jeździ dziadek itd. hahahaha. Dziwne, bo ostatnio jechał tam chłopak góra 30 lat. No ale może to też emeryt. Wiem, bo jechałem po odbiór samochodu od mechanika. Nie myślałeś, żeby wejść w ten bajecznie dochodowy interes? Taki z cibie księgowy z jak z koziej dupy trąbka jak kwoty brutto od netto nie odrózniasz :-)

Odpowiedzi: 0

Pewnie, ze z konkurencji. Od dawna widzę, ze jak tylko jest jakiś tekst o tej firmie to zaraz widać, ze ta sama osoba nadaje przeciwko. Chłopie ogarnij się. Zazdrościsz? Uruchom tę linię do Chełmna. Będą dwie. Pokaż jak się sprawnie prowadzi linię busów, anie tylko hejtujesz. Nieudacznik. Albo jak tamten się wycofa to ty pojedź, a nie nawijasz ciągle to samo. Wiesz jakimi busami i z aile jeździ, kogo zatrudnia. raczej przecietnym pasazerem nie jesteś :-) Nie lubię takich ludzi.

Odpowiedzi: 1

Obserwator i Anonim nie jestem i tu nie trzeba być z konkurencji żeby to widzieć,  właśnie mam firmę ale o innej działalności i znam realia i nie chcę żeby w ten sposób ktoś pozyskiwał fundusze czyli z publicznych pieniędzy czyli z moich podatków które płacę A płacę wysokie i sam na to zarabiam.  Żeby było jaśniej dam przykład.  W mieście Chełmno mamy jedynego szewca, ale ludzie coraz mniej do niego chodzą i nagle szewc mówi zamykam bo się  nie opłaca.  I co robią ludzie którzy jeszcze korzystali z jego usług? Aaaa dzwonią do P.Burmistrza, i według Ciebie najwyraźniej Pan Burmistrz dzwoni do szewca i mówi: Nie zamyka Pan zakładu ja położę Panu z 5 tysięcy bo ludzie chcą sobie daleki w butach wstawić A jak Pana nie będzie to nie zrobią tego.... czy obserwatorze i anonimie tak ma wyglądać pomóc? Po to jest UM ? Gratuluję myślenia. A to właśnie Wy mi wyglądacie na  takich co mają układ z tym przewoźnikiem. 

Odpowiedzi: 3

Widać że bardzo nie lubisz tego przewoźnika albo bardzo mu zazdrościsz. Pochwal się lepiej - że podatku nie płacisz bo nie masz z czego.. tak jak zauważyli inni tu obecni, za każdym razem hejtujesz tego przewoźnika.  Uważaj aby inne organy nie zainteresowały się Tobą.  

Odpowiedzi: 0

Ewidentnie zajechało prywatą panie księgowy. Widać jak pan nie lubi firmy es-bus. Zazdrość?

Odpowiedzi: 0

To ja ci odpowiem hejterze, bo trudno cię inaczej nazwać. Jeśli ten szewc naprawde będzie dobry i ludziom bedzie zależało, żeby nadal działał i faktycznie apelowali by do burmistrza, żeby on nie zamykał zakładu, to miasto mogłoby mu pomóc np. w czynszu. I nie byłoby w tym nic złego. Bo ważny byłby ionteres publiczny. Tu mamy podobną sytuację. I proszę ni pisz, ze jesteś z innej branży, ale znasz realia. Prowadzisz inny biznes, ale znaszrealia biznesu transportowego? Ciekawe? I wiesz doskonale jaki kierowca tam jeździ, jakie przewoźnik ma busy (skąd wiesz, ze za 40 tys.?), wyliczyłeś mu zyżycie paliwa i inne szczegóły. Albo masz do niego prywatny uraz, albo zwyczajnie zadrościsz. Ale to ludzi g..o obchodzi. Oni chcą jeździć. A jak jesteś taki cwaniak to otwórz sam linię. Chyba widzisz, ze nikt cię tu nie popiera? Moja matka często korzysta z tego połączenia, chwali sobie te kursy i dlaczego miałaby stracić jakikolwiek połaczenie z Chełmnem? Bo takiemu hejterowi jak ty to się nie podoba?

Odpowiedzi: 0

Żeby jeździć takimi busami trzeba mieć prawo jazdy kat D. Koszt takich uprawnień to minimum 7000 zł. Jest to bardzo odpowiedzialna praca i często trafiają się tacy filozofofie teoretycy jak Ty. Za 2.500 zł netto to wolę wozić buraki cukrowe. O reszcie kosztów nawet nie wspominam. 

Odpowiedzi: 0

Tak  jak  pisze  BYŁY  PRZEWOŹNIK  ,  ZGADZAM się  z  nim  również  pracowałem  niedawno  w  firmie  trudniącej  się  przewozem  osób.  Te  koszty  nie  są  wygórowane.  Ktoś  kto  myśli  że  na  miesiąc  starczy  8  tyś  to  kompletnie  nie  zna  realiów.  A  robić  kursy po  to  żeby  wyjść  na  zero  to  bez  sensu.  Dlaczego  gminy  nie  uruchamiają  własnej  komunikacji?  Bo  to  się  wcale  nie  opłaca.  Zainteresowani  niech  zapytają  przewoźników o  koszta   utrzymania  linii  .  W  Świeciu  są  4  firmy  Chełmno  dwa  . Koszt  utrzymania  samych  pojazdów  jest  bardzo  duży. A  reszta?  Opłaty  za  przystanki,  Viatoll,  paliwo,  serwis  kas  fiskalnych  itd . Dochodzą  koszty  dezynfekcji  itp.  Jeżeli ktoś  twierdzi  że  można  taniej  to  wystarczy  kupić  busa,  samemu  wsiąść  i  zobaczyć  jakie  koszty  będą.  

Odpowiedzi: 1

Nie oplaca sie to zmien robote a nie placzesz tu

Odpowiedzi: 1

Nie opłcało się no i zamknął :-)

Odpowiedzi: 0

Bardzo ucieszyłem się porozumieniem Panów Burmistrzów w kwestii przywrócenia połączenia pomiędzy Świeceim i Chełmnem. Mam nadzieję,że Radni siedzący obojętnie po której stronie w czasie obrad nie będą chcieli utrudnić życia mieszkańcom i jednogłośnie podejmą stosowną uchwałę. Wczytując się w komentarze odnoszę pewien niesmak-licytacja na temat przewoźnika,czepianie się jego postępowania,to jest przykre w czasie gdy powinniśmy starać się wspierać siebie w czasie pandemii. Wystarczy złości którą raczy nas "wasiawka". Będąc przy temacie komunikacji,wczytałem się w artykuł o dworcu w Laskowicach, a w tym artykule zwrócił moją uwagę wpis Dariusza Woźniaka. Czyżby wystraszył się,że plany PKP dotyczące remontu dworców kolejowych są tak odległe i nie będzie mógł spełnić kolejowych obietnic wyborczych,że zajął się organizowaniem parkingów w Świeciu i deptaku nad Wdą? Odnoszę wrażenie,że znowu podczepił się pod czyjś pomysł-to w jego stylu,zresztą poczekam na oficjalną informację o wnioskach złożonych do budżetu na 2021r.

Odpowiedzi: 1

Ludzie jak wy dajecie się podpuszczać 

Odpowiedzi: 1

A tak trochę więcej z tą podpuchą poproszę

Odpowiedzi: 0

Ja  czegoś  tu nie  rozumiem. Jest  hejt  na  przewoźnika , ale  nie  wiem  czy  ktokolwiek  pamięta  historię  kursów. Był  monopol  jeździła Arriva  (Nie  pamiętam  jaka  była  cena  Ale  wyższa  niż  miał  es  bus  po  wejściu). Pojawił  się  Es-Bus  i  od  razu  Arriva  zmniejszyła  ceny.  Potem  zaczęła  ograniczać  kursy  by  w końcu  zniknąć.  Jeżeli  tak  duża  firma  , mająca  możliwości  wykoszenia  malutkiej  firmy,  rezygnuje  z  podobno  TAK  DOCHODOWEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA to  znaczy  że  jednak  nie  jest  tak  miodzio. Wiadomo  że  to  prywatna  inicjatywa  i  każdy  chce  coś  zarobić.  Wątpię  żeby  ktoś  chciał  dla  idei    prowadzić  firmę  i  wychodzić  na  zero. Zwłaszcza  że  między  miastami  jeździ  określona  liczba  osób  i to nie  Warszawa  żeby  jeździło  mnóstwo  osób. Korzystam  z usług tego  przewoźnika  i  widzę  ile  osób  jeździ. Co  zrobią  przetarg  i  myślicie  że  inne  firmy  zejdą  poniżej  kosztów? Powinniśmy  się  cieszyć  że  nawet  w tym  trudnym  czasie  ktoś  jeździ. PKS  Bydgoszcz  wycieła  większość  kursów  po  to  by  podobne  wygrać  w  powiatowych  przetargach  gdzie  dostają  pieniądze  nawet  za  puste  kursy.  Nikt  już  nie  chce  dopłacać  do  interesu.

Odpowiedzi: 0

Nie opłacało się, więc chciał zamknąć kurs, a że burmistrzowi zalezy by ludzie mięli jak dojeżdżać do pracy to wsparł przedsiębiorcę. Nie rozumiem tej dyskusji i zawiści.

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
    Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz