Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Jarosław, Marek
 • rozproszone chmury
  Dzisiaj:
  23°C / 16°C
 • lekkie zachmurzenie
  Jutro:
  25°C / 13°C
 • słabe opady deszczu
  Pojutrze:
  15°C / 9°C

W Świeciu przygotowano bogaty program z okazji Święta Niepodległości

Andrzej Bartniak
7 listopada, 09:04

Przed nami jeden z najwspanialszych jubileuszy w historii współczesnej Polski. W obchody 100-lecia odzyskania niepodległości aktywnie włączył się też świecki OKSiR. Liczba wydarzeń jest imponująca.

Obchody listopadowej rocznicy będą przebiegać pod hasłem „Wolność kocham i rozumiem”, nawiązującym do tytułu znanej piosenki zespołu Chłopcy z Placu Broni.

8-9 listopada

godz. 9.00-16.00 „Od I rozbioru do zaślubin z morzem” - zajęcia edukacyjne dla szkół, Izba Regionalna Ziemi Świeckiej 

Izba regionalna przygotowała dla uczniów wykład okolicznościowy pt. „Od pierwszego rozbioru do zaślubin Polski z morzem”. Celem zajęć będzie przedstawienie losów Polski i Świecia na przełomie XVIII i XIX wieku poprzez czas powstań narodowych, aż do zakończenia I wojny światowej i okresu kształtowania się II RP. Wstęp wolny, obowiązują zapisy dla grup zorganizowanych, szkół lub placówek opiekuńczych. Więcej informacji udziela Michał Goliński, tel. 608 251 471.
REKLAMA

10 listopada

godz. 18.00 „Świecie wczoraj, Świecie dzisiaj”, otwarcie wystawy zbiorów Adama Modlińskiego i fotografii Szymona Wacławika, Galeria Okno

Na wystawie znajdą się powiększenia starych zdjęć Świecia przedstawiających różne charakterystyczne budowle miejskie, które zestawiono z fotografiami wykonanymi współcześnie ukazującymi te same kamienice i ulice. 


Wystawę po raz pierwszy pokazano w listopadzie 2013 r. / Fot. Andrzej Bartniak

godz. 19.00 „Rock w rok 100-lecia Niepodległej”, koncert zespołu Latający Most, Kameralna Przestrzeń Widowiskowa OKSiR

Zespół Latający Most powstał w styczniu 1997 roku. Do 2003 roku aktywnie działał na rodzimej scenie, regularnie koncertując oraz wygrywając wiele prestiżowych festiwali, w tym główną nagrodę na festiwalu FAMA 2000 w kategorii „Wykonawca rockowy”. Po tym czasie zespół zapadł w fazę uśpienia, z której od czasu do czasu się wybudza. Na dużej scenie Klubokawiarni Kultura Latający Most zaprezentuje się w akustycznej odsłonie. Jest to swoiste novum, ponieważ formacja nigdy nie grała stricte akustycznie. Zagrają: Krzysztof Jakobi (gitara), Marcin Jaskulski (śpiew), Wojciech „Fazi” Radtke (gitara, piano).

Latający Most / Fot. Andrzej Bartniak

11 listopada

10.00 msza święta w intencji Ojczyzny, kościół św. Andrzeja Boboli w Świeciu

11.00 składanie kwiatów na mogile poległych żołnierzy w wojnie 1920 roku przy kościelnym cmentarzu, przemarsz na Duży Rynek (ul. Gimnazjalna, Klasztorna); uroczysty pochód poprowadzi świecka orkiestra dęta wraz z pocztami sztandarowymi, delegacjami i mieszkańca

11.30 uroczystości patriotyczne na Dużym Rynku

12.30 otwarcie wystawy IPN, Izba Regionalna Ziemi Świeckiej

Ekspozycja pt. „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918-1920”, prezentuje m.in. genezę odrodzenia Rzeczypospolitej, walka o granice, powstanie wielkopolskie, powrót Pomorza i Kujaw Zachodnich do Polski, zaślubiny Polski z morzem, wojnę polsko-bolszewicką.
REKLAMA

13.00 Bieg dla Niepodległej realizowany w ramach programu „Żyj Sportem”, Duży Rynek

18.00 recital Tomasza Stockingera „Już nie zapomnisz mnie”, sala widowiskowa OKSiR, zaproszenia do odbioru w OKSiR

Recital popularnego aktora Tomasza Stockingera, znanego m.in. z filmów „Lata dwudzieste, lata trzydzieste” i „Znachor” oraz serialu „Klan”.

Recital „Już nie zapomnisz mnie” to piękne wspomnienie dwudziestolecia międzywojennego w muzyce i słowie. Wieczór upłynie w klimacie najpiękniejszych szlagierów polskiego kina przedwojennego. Tytuł programu pochodzi od piosenki, która stanowiła główny motyw muzyczny polskiej komedii „Zapomniana melodia” z 1938 roku.

Koncert poświęcony jest twórcom takim jak Henryk Wars czy Jerzy Jurandot. Jako że wykonawcą jest aktor, oddaje także przez swój recital hołd gwiazdom kina przedwojennego i przypomina: Eugeniuszowi Bodo, Aleksandrowi Żabczyńskiemu, Antoniemu Fertnerowi i innym. Wokaliście towarzyszy na fortepianie Stefan Gąsieniec, kompozytor, aranżer muzyczny, pianista.

Tomasz Stockinger wystąpi 11 listopada z recitalem / Fot. mat. promocyjne

13-14 listopada

9.00-15.00 warsztaty filmowe „Świecie po nowemu”

Warsztaty adresowane dla uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych, Kameralna Przestrzeń Widowiskowa OKSiR

16 listopada

12.00 poranek muzyczny „Jeszcze Polska nie zginęła”, sala widowiskowa OKSiR, zaproszenia do odbioru w OKSiR

Na scenie pojawią się artyści Filharmonii Pomorskiej oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W programie poranka znajdą się kompozycje Fryderyka Chopina, Michała Kleofasa Ogińskiego, Mieczysława Karłowicza czy Ignacego Paderewskiego.
REKLAMA

20-21 listopada

wtorek, godz. 12.00-18.00, środa godz. 10.00-16.00 Mobilne Muzeum Multimedialne, Duży Rynek

Mobilne muzeum przygotowane z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej,

Tematyka wystawy to przede wszystkim okres II Rzeczypospolitej, czas odbudowy struktur i potencjału gospodarczego, społecznego, kulturalnego państwa. To także prezentacja wybitnych Polaków, którzy osiągnęli sukces i uznanie w świecie i ich wynalazki.
REKLAMA

Nie ma tu jednak miejsca na nużące wykłady. Zamiast nich są urządzenia najnowszej generacji, setki archiwalnych fotografii i dokumentów, fragmenty historycznych filmów, hologramy, nowoczesne animacje i interaktywne aplikacje tworzą fascynującą narrację poświęconą Niepodległej.

Dzięki ekranom dotykowym każdy zwiedzający może samodzielnie obierać kierunek i zakres zwiedzania ekspozycji. Każdy będzie mógł wykonać samodzielnie pamiątkę z wystawy wykonując odcisk pieczęci z wizerunkiem 5 prezentowanych Orłów Białych z różnych epok, w tym obowiązującego wzoru godła.
REKLAMA

Ponadto odwiedzający będą mieli możliwość wykonania zdjęcia z 6 Ojcami Niepodległości w foto budce i wysłanie go na własny adres e-mail, uczestniczyć w rozgrywce plenerowej gry planszowej „Dumni z Niepodległej – poznaj II RP” oraz złożyć swój podpis w okolicznościowej Księdze, powstałej z okazji stulecia odzyskania Niepodległości. Zwiedzanie wystawy jest bezpłatne.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (10)

Nie tylko w Świeciu zapowiada się bogato program na 100 lecie niepodległej. 

Odpowiedzi: 1

No właśnie 

Odpowiedzi: 0

Cieszę się że będzie tak wspaniale 11 11 i jeszcze to wolne 12 Chwała pisowi Cieszę się że głosowałam na pis przynajmniej mamy wolny kraj

Odpowiedzi: 3

Puknij się w czoło !

Odpowiedzi: 0

Podobno posłowie mieli wspaniały pomysł aby 100lecie uczcić w ten sposób aby wszyscy mieli 100 dni wolnych! Szkoda, że to nie doszło do skutku - opozycja i lewactwo skrytykowało ten patriotyczny pomysł. A to by było tylko korzyść dla wszystkich bo ludzie by odpoczęli przez te 100 dni i z większą radością i werwą ruszyli do pracy na rzecz Polski! To by się wszystkim opłacało! Ci lewacy i cykliści zawsze muszą wszystko zepsuć.

Anno S, ja też głosowałem na PIS i jestem szczęśliwy, że w końcu mamy wolny kraj i wolną telewizję. Że w rządzie mówią nam co robić i co myśleć, że mamy rosół w niedzielę i schabowego, piwko wieczorem i zasiłki. Jest super! PIS rulez!

Odpowiedzi: 0

WOLNY KRAJ TO TAKI W KTÓRYM MIĘDZY INNYMI ARMIA JEST WSTANIE OBRONIĆ JEGO GRANICE, A PO BAZACH RADZIECKICH MAMY BAZY AMERYKAŃSKIE i WOJSKO W ROZSYPCE. WOLNY KRAJ TO TAKI Z KTÓREGO NIE WYJEŻDŻAJĄ LUDZIE DO PRACY. WOLNY KRAJ TO TAKI GDZIE JEST WZAJEMNY SZACUNEK MIĘDZY RZĄDZĄCYMI, A NARODEM i WRESZCIE WOLNY KRAJ TO RÓWNIEŻ POSZANOWANIE MIĘDZY RODAKAMI oraz INNYMI NARODOWOŚCIAMI KTÓRE ŻYJĄ W TYM KRAJU. PRZECZYTAJ, POMYŚL, ODPOWIEDZ i WYCIĄGNIJ WNIOSKI ZE SWOJEJ RADOŚCI.

Odpowiedzi: 0

Jestem pod wrażeniem ilości imprez organizowanych przez miasto , niektóre to powtórka z poprzednich lat. Np. w dniu 11 listopada przedpołudniem to samo co roku. Nuda. Co prawda sa nowe imprezy np. wystawa zdjęć, bieg dla niepodległej czy recital T.Stockingera  na który juz nie ma zaproszeń. Dlaczego sporo imprez zaplanowanych z okazji święta odbywa sie w tygodniu po święciei  tylko dla uczniów szkól i emerytów. O 12 listopada 2018r. nie wspomnę / dzień wolny od pracy/ bo nic miasto nie zaplanowało.

Odpowiedzi: 0

pograj se w gre na kompie albo liście pograb

Odpowiedzi: 0

Mi tam się podoba wraz z małżonką jak wróci z podrózy poślubnem bo pojechała z kolegami pójdziemy oglądadź

Odpowiedzi: 1

Nie wiem czy zdążymy przyjechać... idź sam

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz