Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Mieszkańcy protestują: "Nie możemy dopuścić do budowy tego zakładu" [zdjęcia]

Blisko 1200 mieszkańców Sulnowa, Sulnówka, Dzików, Skarszewa i Świecia podpisało się pod petycją w sprawie powstrzymania budowy zakładu przetwarzania odpadów w Sulnowie. Wczoraj odbyło się spotkanie z władzami gminy na temat możliwości zablokowania tej inwestycji.

Udostępnij
Świetlica w Sulnowie z trudem pomieściła wszystkich uczestników poniedziałkowego spotkania / Fot. Andrzej Bartniak

Z pewnością jeszcze nigdy świetlica w Sulnowie (gmina Świecie) nie przeżyła takiego oblężenia. Dla wielu uczestników spotkania zabrakło miejsc siedzących. Nie miało to jednak większego znaczenia, zważywszy na wagę problemu, nad jakim zamierzano się pochylić podczas poniedziałkowego zebrania.

Jego inicjatorką była Elżbieta Biesek, sołtys Sulnowa. Chodziło przede wszystkim o wyjaśnienie kilku istotnych kwestii związanych z planami firmy zamierzającej wybudować na prywatnej działce w Sulnowie zakład przetwarzania odpadów poprodukcyjnych. Mieszkańcy obawiają się o zdrowie oraz przykrych zapachów związanych z funkcjonowaniem zakładu.

Reklama
Reklama

Dlatego na spotkanie zaproszono m.in. burmistrz Świecia Krzysztofa Kułakowskiego, przewodniczącego rady Jerzego Wójcika, kierownika wydziału budownictwa Wiesława Ratkowskiego i kierownika wydziału ochrony środowiska Martę Karolczak. Pojawiło się także kilkoro radnych m.in. Grażyna Styczeń, Waldemar Chudy, Tomasz Szamocki i Jan Chudziński.

Atmosfera od początku była napięta. Pojawiły się oskarżenia kierowane pod adresem pani sołtys i władz gminy, że mieszkańcy zbyt późno zostali poinformowani o sprawie. W dodatku tak ważnej z ich punktu widzenia. Nie tylko tych, którzy już mieszkają w tej okolicy, ale także właścicieli działek budowlanych, którzy dopiero planują postawić tam dom.

Reklama
Reklama

- Nie zamierzaliśmy nikogo straszyć, nie jest to naszą rolą - tłumaczył Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. - Zresztą dokumentacja, która do nas trafiła wcale nie wskazywała, że chodzi o tego typu działalność. Była w niej mowa przede wszystkim o produkcji.

- Dopiero analiza kodów odpadów, jakie mają być wykorzystywane, pozwoliła ustalić, o jaką działalność chodzi tak naprawdę - dopowiedziała Marta Karolczak.

Burmistrz starał się przekonywać - wyliczając kolejne kroki postępowania administracyjnego - że gmina zrobiła wszystko, by storpedować te plany.

Reklama
Reklama

Burmistrz wydał negatywną decyzję środowiskową. Inwestor odwołał się jednak do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które ostatecznie rozstrzygnęło sprawę i wydało decyzję pozytywną.

- Dlaczego tak się stało? - dopytywali mieszkańcy.

Plan zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru pozwala na produkcję. Nie ma w nim oznaczenia "O" umożliwiającego gospodarowanie odpadami. I właśnie powołując się na ten zapis burmistrz wydał negatywną decyzję. Problem w tym, że firma zamierzająca zrealizować inwestycję przedstawia ją jako produkcję, tyle że z wykorzystaniem odpadów.

Reklama
Reklama

-  W opinii SKO było to przesłanką do rozstrzygnięcia sprawy na korzyść inwestora - tłumaczyła Marta Karolczak.

Czy to oznacza, że walka jest przegrana?

Nie. Gmina chce złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego odnośnie decyzji SKO. Pod petycją w tej sprawie podpisało się już blisko 1200 osób.

Reklama
Reklama

Czy te działania wystarczą?

W tej chwili trudno powiedzieć, zwłaszcza, że planowane są też inne posunięcia. To właśnie ich zapowiedź pozwoliła ostudzić temperaturę dyskusji. Dla dobra sprawy nie ujawniamy na razie ruchów, jakie zamierza wykonać gmina Świecie, aby definitywnie zablokować tę działalność, której nikt nie chce w tej okolicy.   

Pod galerią zdjęć publikujemy treść petycji wystosowanej przez mieszkańców.

Reklama
Reklama

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
75 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ktoś ma chałupę albo chce taką stawiać koło strefy przemysłowej i oburzony, że jakaś firma chce tam odpady przerabiać. A gdzie ma to robić jak nie w takiej strefie? A potem pretensje, że roboty nie ma, kolejki po socjal i „panie kierowniku, dajcie dorobić”, ale na wsi to wielki pan i robota mu śmierdzi. Biedaszlachta i ich pretensje. Świń w pobliżu nie, odpadów nie, najlepiej cisza i spokój. To trzeba było na Wyrwie działkę kupić, a nie w środku strefy przemysłowej w drodze na wysypisko. O ludzie, żadnego umiaru, tylko pretensje.

ogólnie zgadzam się z petycją jako mieszkaniec korzystający z jeziora Deczno i jego uroków… natomiast nasuwają mi się dwa pytania…

1. od kiedy zarządzający miastem wiedzą o planach tej budowy i dlaczego sprawa została nagłośniona dopiero po wyborach? Może gdyby takie petycje były podpisane wcześniej to byłyby jeszcze jakieś inne możliwości… a jak czytam że ustalono rodzaj produkcji po kodach… ludzie przecież zarządzający miastem i wydziałami są właśnie od tego żeby to sprawdzać… Dla mnie dramat takie tłumaczenia… Ale głosy wyborców już policzone i zatwierdzone…

2. teraz pewnie narażę się mieszkańcom Sulnowa, Sulnówka i okolic ale czy w pewnym sensie kupując działkę i budując domy w okolicy stref przemysłowych, nie zdawali sobie sprawy z tego że budują domy w „zagłębiu przemysłowym”? przecież już sama firma z tamtąd produkująca „papier” na bank niekorzystnie wpływa na środowisko w tym miejscu i na zdrowie ludzi… więc czemu krzywda dzieje się dopiero teraz? działek jest tam jeszcze wiele na takie „produkcje”.

Niestety to przykre ale prawdziwe…

Zgadzam się z przedmówcą. Jest to strefa przemysłowa i basta.

Ludzie po co te sceny i tak nic nie zrobicie bo decyzja już zapadła. To jest biznes proste.

Reklama

O co te krzyki,przecież zdecydowana większość wybrała z Kułakowskiego drugi raz.

A może Pani Posłanka, Radni wojewódzcy coś by zadziałali? a nie oni są od ważniejszych spraw a poważnie sami wybraliście sobie swoich przedstawicieli to teraz pretensje do siebie i tyle . Problem nie dotyczy tylko Sulinowa ale całej gminy

Trochę to tak jakby mieszkańcy okolic Głogówka narzekali teraz nagle że wał przeciwpowodziowy może nie wytrzymać i pęknąć bo nic się nie robi z nim… a świadomie zamieszkali w takim miejscu… czy mieszkańcy marianek mają wpływ na to że powstaną bloki powyżej 4 pięter? Też nie mają wpływu… tutaj kupuje się działki w strefie przemysłowej albo obok strefy i jest wielkie hallo… rozumiem rozgoryczenie itd sam jestem przeciwko takim inwestycja ale jak za każdym razem będziemy pytali się mieszkańcom sulnowka i sulnowa czy wszystko im pasuje to nic nie powstanie

Dajta nam ludzie kredyta zaufania plosie was nie skreślajta naszych dokonań
Zaglosujta na mnie w następnych wybojach to zmieniem plan zagospodarowania – uuuu nie mozeta głosować na mnie bo 3 kadencja by to była… ehhhh a chcielim pomóc z ekipom no chcielim ale jednak nie będziem mogli ale chcielim – niestety taka jest prawda o rządzeniu w tym mieście i nie tylko

A już bez żartów ogólnie szkoda mi że powstają takie inwestycje na bank niekorzystnie wpływające na otoczenie, ludzi i ich zdrowie, ekosystem, ale ludzie swiadomnie kupiliście działki koło strefy przemysłowej więc nie kumam o co Wam chodzi

Reklama

Natychmiast trzeba rozpocząć budowe? gdzie później chcą wywozić śmieci? do Niemiec? Rządzi nami uśmiechnięta Polska, a nie pisowska więc prosze się uśmiechać! np oglądając wystąpienie ministra Kierwińskiego

a w ogóle ciężko doprecyzować o jakie odpady chodzi? i czy tam ma się to spalać czy zakopywać? I czy Gmina nie ma kompetentnych osób, które sprawdzałby inwestycje na samym jej początku? a nie dopiero jak już mają wbijać łopaty?

Jeśli Urząd Miasta działa w tej sprawie tak jak organizacja tego spotkania to gratuluję.

Będzie pewnie jak ze zjazdem na ul. Chełmińską. Będzie będzie i nie ma.

Reklama

Sami znawcy widzę ti się odzywają. Przecież burmistrz zablokował inwestycje. Że się odwołali do SKO i uchylił decyzję burmistrza to nie jego wina.

Dobrze mieszkańcy nie dajcie sie

Mieszkańców nie przeszkadza hałas z pobliskich zakładów oraz smrodu z mondi która jeszcze spuszcza ścieki do Wisły i w tym się kąpią nad Morzem .Już nie pisze że jeszcze za to płacą.

nie jestem żadnym znawcą ale zwykłym mieszkańcem i obserwatorem, bardziej chodzi o to że burmistrz powinien sprawę nagłośnić już dawno, na samym jej początku a nie z niewiadomych przyczyn czekać… tzn czekać aż wybory się odbędą 😉 i co teraz z tym fantem zrobić? a może nagłośnienie na wcześniejszym etapie dałoby znacznie więcej.
Poza tym to mam wrażenie że mamy całować burmistrza po nogach że zablokował… a mi się wydaje że to jego obowiązek jeśli dba o miasto. i jeszcze jedno ja na niego nie głosowałem bo jakoś przewidywałem (i widać to w moich wcześniejszych komentarzach na różnych postach) że takich kwiatków będzie znacznie więcej… niestety okazuje się że miałem racje
Może przed następnymi wyborami ludzie zrozumieją że głosując na obecną władzę głosują za stagnacją i za tym co mamy na każdym kroku.

Jak mi Was nie żal głosujących na Kułaka na burmistrza, buuuhahahahahaha… Większość z Was zagłosowała na Kułaka, który tak ważną dla Was sprawę (o której wiedział) przemilczał przed wyborami – także macie co wybraliście. Kułak na luzaku, bez nerwów przejdzie drugą kadencję za 20.000 PLN miesięcznie, a was totalnie olał. Kupi kolejny samochód, zrobi kolejną operację plastyczną, wybuduje kolejny dom, kupi kolejne mieszkanie za to, że Wam nie powiedział co się święci PRZED wyborami. Chcieliście – to macie. Mam z Was totalną bekę – tak nie śmiałem się od dawna… buuuuhahahaha

Dobrze bo już im w dupach się przewracało od cen dzialek

Noo przecież już tam ktos zarobił może Zachar znowu haha

Oj tam trochę więcej smrodu im nie zaszkodzi i tak już Mondi dość nas truje a tu widzę że same robole z Mondi

Ale z tymi cenami działek to racja. Już na głowę poupadali z tymi cenami, chytrusy jedne. Ciekawe ile teraz będą brać jak zakład stanie hahahaha

Kto może niech szybko sprzeda dom albo działke. Może jakiś głupi jeszcze się nawinie i to kupi, reszcie mieszkańcom życzę powodzenia…

Przynajmniej teraz wille na kredyt będą na sprzedaż…buhahaha. Miliony zmarnowane a trzeba było koło mondi chaty stawiać….

budować i nie ma co dyskutować . decyzja zapadła wiele wcześniej o budowie i lokalizacji . spotkanie z mieszkańcami tego uprzymysłowionego terenu to tylko proforma ( musi się takie odbyć ) . korzyści ? . dla gminy , sołectwa i mieszkańców to jest szali i zdecydowanie przeważa nad smrodkiem .

Milonerzy na kredyt teraz mogą sprzedać chętnie kupię po niskiej cenie hehe .A tak miało być pięknie a będzie smrodzik .Budowac nie parzyć bo ludziom zawsze będzie źle i się nie dogodzi

To potrzeba petycji, żeby decyzję SKO skierować do sądu? Jeżeli decyzja narusza przepisy, to Burmistrz zaskarża ją z urzędu. Jeżeli decyzja SKO jest zgodna z przepisami to skarga nic nie da. Widać, że Burmistrz traktuje spotkanie z mieszkańcami i petycję na zasadzie alibi.

20000 to jest kwota brutto, czyli około 13 500 netto do połowy roku, bo po przekroczeniu wolnej kwoty zostaje około 11000. Tak naprawdę taki samorządowiec nie może odmówić wydania warunków zabudowy, jeżeli właściciel działki spełnia wymogi lub decyzji środowiskowej. Petycja, utrudnianie nic nie pomoże, bo właściciel będzie mógł rządać odszkodowania. Kiedyś jedna Pani stwierdziła „Taki mamy klimat”.

Może Stachu na łocha otwiera coś Haha i dostali po kanapce stówek i zadowoleni a mieszkańcy pogegają trochę i ucichnie .Milego wąchania śmrodziku milionerzy 😂😂

Jeszcze może odszkodowania od państwa po milonie za szkodę chcą

To coś tak jak by kupić mieszkanie w bloku i się dziwić że ma się sąsiadów
Przecież strefa przemysłowa jest tam nie od dzisiaj Gdzie miała by powstac tak firma jak nie właśnie tam

Trzeba było budować się koło burmistrza xD

JAk widac na zdjeciach duzo ludzi sie zmobilzowalo i pokazalo swoja solidarnosc samym przybyciem.Krzepiacy widok.Niesmacznym jest wmawianie przez urzednikow ze o planach zagospodarowania czy przeznaczeniu terenu lub komu ten teren i na cos sprzedali nie wiedza.:) A sama informacja jak krolik z kapelusza wyplynela dziwnie zaraz po wyborach.JAk owi poltycy dostali potrzebne glosy i odnowili swe mandaty na kolejnych lat 5.Tak sie szanuje wyborcow.Niestety pamiec mieszkancow Swiecia jest krotka.Co moge doradzic od siebie skrzyknijcie sie ,zrzuccie mieszkancy Sulnowa osoby zainteresowane czujace sie pokrzywdzone na dobra kancelarie adwokacka lub paru adwokatow dzialajacych razem .Wytoczcie sprawe Swieckim urzednikom.Prawo i Bog i jakas sprawiedliwosc jeszcze w tym kraju jest .A i sprawa wydaje sie do wygrania

No pewnie teraz mogą sobie pogwizdywać ,trzeba było myśleć przy wyborach i niby tak inteligencja a tu klops .Moga się złożyć bo co to dla takich zarobasow z Mondi

Szkoda mieszkańców Sulnowa, to tak jak by mi powiedzieli, że od jutra będę mieszkać ze starą babą…ich ziemie, ich domy, walczcie, nie może być tak, że zapadają decyzje od których nie ma odwrotu…

Będą kolejne wybory to zmienić władzę w Świeciu

ja chętnie zajmę się tematem za darmo zabłądziłem kiedyś w tych terenach i tak mnie to miejsce ujęło że zakochałem się… może namówię Elżbietę i razem nagramy program, trzeba by tylko kogoś do zaśpiewania piosenki.

Jak popatrzysz rozsądnie to z małymi wyjątkami sami uśmiechnięci fajnopolacy hahahaha oczywiście wydvcmani przez usmiechnietych evropejczykow i cepwałen.

Mentalność Polaków ciągle narzekanie ,więc władzo nie słychać gamoni tylko budować

Jeszcze wiatraki ludziom pod domem ktoś tam postawi

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Dziś rano na ulicy Cukrowników w Świeciu doszło do tragicznego w skutkach potrącenia.

Wiadomości

Na uznanie zasługuje postawa mieszkańców Szewna koło Świekatowa, którzy zakasali rękawy i samodzielnie przygotowali plażę do nowego sezonu. - To były dwa dni intensywnej...

Wiadomości

Dziś na granicy Sulnówka i Wyrwy koło Świecia doszło do zderzenia rolniczego ciągnika z samochodem osobowym.

Wiadomości

W nocy strażacy dostali wezwanie na stację paliw w Świeciu, na której ulatniał się gaz.

Co jest grane?

Poznaliśmy artystów, którzy wystąpią w lipcu w świeckim amfiteatrze na Summer Hot Festival.

Wiadomości

W piątek późnym popołudniem policja i straż pożarna dostały wezwanie do kolizji drogowej.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Przez ponad cztery godziny siedem zastępów straży walczyło w piątek z pożarem lasu.

Wiadomości

Dwa zastępy straży pożarnej gasiły w sobotę pożar samochodu osobowego koło Świecia.

Wiadomości

- Tego dnia zatrzymał się dla mnie świat - diagnoza, jaką usłyszała Katarzyna Popiołek-Staniszewska, należała do najgorszych z możliwych: nowotwór krwi.

Wiadomości

Dzielnicowi z powiatu świeckiego zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy ukrywali się przed wymiarem sprawiedliwości. Jeden z nich wpadł podczas interwencji w mieszkaniu w Nowem, drugi...

Wiadomości

Sprawdziliśmy, ile dzieci przyszło na świat w Nowym Szpitalu w Świeciu i jak oceniany jest tutejszy oddział ginekologiczno-położniczy w rankingu Fundacji Rodzić po Ludzku.

Wiadomości

W piątek, podobnie jak w całym kraju, policjanci w powiecie świeckim prowadzili działania pod nazwą "Prędkość". Głównym celem akcji była poprawa bezpieczeństwa w ruchu...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Dziś rano na ulicy Cukrowników w Świeciu doszło do tragicznego w skutkach potrącenia.

Wiadomości

Dziś na granicy Sulnówka i Wyrwy koło Świecia doszło do zderzenia rolniczego ciągnika z samochodem osobowym.

Wiadomości

W nocy strażacy dostali wezwanie na stację paliw w Świeciu, na której ulatniał się gaz.

Co jest grane?

Poznaliśmy artystów, którzy wystąpią w lipcu w świeckim amfiteatrze na Summer Hot Festival.

Wiadomości

Dwa zastępy straży pożarnej gasiły w sobotę pożar samochodu osobowego koło Świecia.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo