O pracach nad Skin Preventer, inteligentnym systemie wspomagania diagnostyki zmian skórnych, pisaliśmy w Extra Świecie w ubiegłym roku.
Pracowali nad nim uczniowie Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu: Oliwia Raniszewska ze Świecia, Wiktoria Sadowska z Grudziądza i Bogdan Jabłoński z Torunia.
- Zmiany skórne są objawem chorób, które, gdy nie zostaną we wczesnym stadium wykryte, mogą powodować ciężkie powikłania. A, niestety, zdecydowana większość społeczeństwa nie udaje się na regularne lekarskie badania kontrolne – powiedziała Extra Świecie Oliwia Raniszewska.
Zespół zaprojektował i wykonał urządzenie, które przez nieinwazyjne i mało skomplikowane badanie, na podstawie zrobionego zdjęcia, rozpozna chorobę.
Wynik wskaże zapalając odpowiednią diodę. System składa się z modułu urządzenia oraz modułu uczenia maszynowego, który umożliwia diagnostykę przez co najmniej dwuwarstwowe głębokie sieci neuronowe. Zalety urządzenia to duża skuteczność, mobilność, niska cena i prosta obsługa.
- Każdy, bez względu na wiek czy kompetencje, będzie mógł zadbać o profilaktykę - zaznacza świecianka Oliwia Raniszewska.
O Oliwii Raniszewskiej w samych superlatywach wyraża się doktor Maciej Kawecki, nauczyciel akademicki, dziennikarz technologiczny i popularyzator nauki. Jest prezesem Instytutu Lema i prorektorem ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
Miło nam poinformować, że Oliwia Raniszewska ze Świecia w wieku 19 lat jako jedyna Polka i jedna z zaledwie kilku osób z Europy znalazła się na liście 50 najlepszych uczniów / studentów na świecie. Uzyskała wyróżnienie TOP 50 Global Students Prize w szczególności za jej ogromny wkład w rozwój Skin Preventer – pisze Maciej Kawecki na swoim profilu na Facebooku, obserwowanym przez ponad 120 tys. osób.
Jak podkreśla, to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień tego typu na świecie, o którym w tym roku pisze nawet "The Economic Times".
Oliwia gratuluję Ci tego wszystkiego. Skromna. Pełna energii i konsekwencji dziewczyna – komplementuje świeciankę Maciej Kawecki.
Mimo sukcesów docenionych za granicą, Oliwia Raniszewska nie zamierza opuszczać kraju.
Organizuje w Gdańsku akcję społeczną z wolontariuszami, której celem jest promowanie kontroli zmian skórnych.
W październiku rozpoczyna studia na Wydziale Lekarskim Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, jednej z najlepszych tego typu uczelni w Polsce.
Brawo ?
Gratulujacje, powodzenia ! Miło czytać o takich dokonaniach ambitnej młodzieży. Jeszcze jest nadzieja, że nie wszyscy chcą być zawodowo youtuberami
Uczyłam, przemiła, śliczna a co najważniejsze mądra i inteligentna.
Brawo. Naturalna uroda