Zmiany w ustawie o opiece społecznej dają ośrodkom pomocy nowe narzędzie wsparcia dla osób samotnych, które z powodu wieku, stanu zdrowia lub innych przyczyn wymagają pomocy.
- W ramach usług sąsiedzkich może być świadczona pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb, na przykład w zrobieniu zakupów - wyjaśnia Joanna Partyka, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowem. - W grę wchodzi także opieka higieniczno-pielęgnacyjna, która nie wymaga specjalnego przygotowania czy zaspokajanie potrzeby kontaktu z otoczeniem.
Jak zapewnić sobie takie sąsiedzkie wsparcie?
Przede wszystkim trzeba wskazać kogoś z sąsiedztwa, kto jest gotowy podjąć się takiej opieki.
- Zanim zostanie podpisana umowa na świadczenie usług, taka osoba przechodzi w naszym ośrodku przeszkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy - tłumaczy Joanna Partyka.
Umowa określa przede wszystkim liczbę godzin oraz charakter świadczonej pomocy. Maksymalnie mogą to być 62 godziny w ciągu miesiąca. Częściową odpłatność za to ponoszą osoby korzystające ze wsparcia.
Stawka zależna jest od dochodów. Jej maksymalna wysokość, w przypadku najwyższych emerytur, wynosi 30,50 zł za godzinę. Zwykle jest to jednak znacznie mniej.
Obecnie w gminie Nowe z usług sąsiedzkich korzysta sześć osób.
Więcej informacji można uzyskać w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowem pod nr tel. 52 333 72 35.
Komentarze (0)