Niedawno minął rok od momentu, gdy na mapie powiatu świeckiego pojawiło się trzecie miasto. Czy ta zmiana miała jakiś większy wpływ na życie mieszkańców Pruszcza i funkcjonowanie samorządu?
Generalnie nic się nie zmieniło. Rok to zdecydowanie za krótka perspektywa, aby móc mówić o jakichś głębszych zmianach. Przed rokiem zapoczątkowaliśmy pewien proces, którego owoce będzie można ocenić dopiero za wiele lat. Na pewno nie sprawdziły się obawy tych, którzy nie chcieli, aby Pruszcz stał się miastem.
Czego te obawy dotyczyły?
Wzrostu różnego rodzaju obciążeń. Jest takie przekonanie, że w mieście jest wszystko droższe niż na wsi. Tymczasem opłaty za odbiór śmieci pozostały na dotychczasowym poziomie, a podatek od nieruchomości wzrósł zaledwie o 6 proc. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że inflacja w ubiegłym roku wyniosła około 17 proc., to jasno widać, że robimy wszystko, aby w jak najmniejszym stopniu drenować portfele naszych mieszkańców. Nawet, jeśli odbija się to niekorzystanie na budżecie gminy.
Przeciwnicy nadania praw miejskich dowodzili też, że zmiana statusu wpłynie na ceny działek budowlanych w Pruszczu. Czy faktycznie ich ceny poszły znacząco w górę, tak jak przewidywali?
Niczego takiego nie obserwuję. O cenie ziemi nie decyduje wyłącznie fakt, czy leży ona w obrębie miasta czy wsi, tylko prawa popytu i podaży. W tej chwili popyt jest znacznie mniejszy niż w latach wcześniejszych, co oczywiście związane jest z fatalną sytuacją na rynku kredytów. Coraz mniej młodych małżeństw ma zdolność kredytową. Oczywiście w dłuższej perspektywie może nastąpić wzrost cen ziemi, ale będzie on wynikał raczej z inflacji, za sprawą której wszystko drożeje, jak i tego, że Pruszcz postrzegany jest jako atrakcyjne miejsce do osiedlania się.
Co w głównej mierze decyduje o tej atrakcyjności?
Coraz bogatsza infrastruktura oraz dogodne skomunikowanie z Bydgoszczą. Są to elementy istotne zwłaszcza dla ludzi młodych. Takich, którzy chcą pozostać w Pruszczu lub się tu przeprowadzić. Na pewno oczekiwania są też coraz większe, zwłaszcza w takich obszarach, jak nowe przedszkole i żłobek. I bez wątpienia są to ważne postulaty. Podobnie jak potrzeby ludzi starszych, którzy w moim przekonaniu mogą liczyć na coraz więcej ciekawych ofert. Głównie za sprawą naszego domu seniora.
Czy planujecie obchody w związku z pierwszą rocznicą nadania praw miejskich?
Będą one częścią sesji, która odbędzie się w lutym. Chcemy przygotować kapsułę czasu i posadzić drzewo. Będzie też urodzinowy tort. Jak widać, obchody są raczej skromne, ale na coś bardziej wystawnego nie ma pieniędzy. Przed nami kilka ważnych inwestycji, których powodzenie uzależnione jest od tego, czy uda nam się pozyskać zewnętrzne dofinansowanie.
a.bartniak@extraswiecie.pl
Mieszkańcy Pruszcza zrobili
Mieszkańcy Pruszcza zrobili osiem lat temu doskonały ruch wymieniając starego wójta na Pana Wądołowskiego. Od tego czasu ta miejscowość zaczęła się rozwijać i jest liderem w powiecie. Odwrotna sytuacja jest w Powiecie Świeckim, który od ośmiu lat – czyli od czasu gdy starostą został były wójt Pruszcza – stacza się w przepaść .
Brawo Panie Burmistrzu!
Brawo Panie Burmistrzu! Dobrze że Pruszcz jest miastem a my mieszczuchami! Tylko zacofani z pobliskich wiosek nie chcieli rozwoju!
Żałosna wypowiedź na temat
Żałosna wypowiedź na temat byłego wójta gminy!! Taki ten wielki PRUSZCZ – – A WÓJT – – BYŁY WÓJT Z MAŁOCIECHOWA?? KTO GO WYBRAŁ?? ODDAŁ DLA WAS – WSZYSTKIE SWOJE UMIEJĘTNOŚCI – DLA WAS!!! ROLNIK!! WSPANIAŁY CZŁOWIEK – – SZANUJCIE GO – – ŻE BYŁ W ŻYCIU WASZYM – – ODDANYM DLA WAS WOJTEM!!
Ten pomysł z miastem – – jest
Ten pomysł z miastem – – jest Śmiesznym pomysłem – – tak samo jesteście śmiesznym miastem – – bez restauracji – – a największym waszym przedsiębiorca jest GS!! A JAK SŁABO WYPADLIŚCIE W ZBIÓRCE NA WOŚP?? MAM NADZIEJĘ ŻE JUŻ NIE BĘDZIE WYBORU W WASZYM MIEŚCIE – SOŁTYSA!! BO JUŻ BYLIŚCIE MIASTEM A BURMISTRZ Z SOŁTYSEM OTWIERAŁ WASZ ŚMIESZNY RYNEK!!!
Od razu Krakowa nie zbudowano
Od razu Krakowa nie zbudowano. Mieszkałam na wsi teraz w mieście i doceniam wkład wszystkich osób wpływających na rozwój całej gminy i nikomu nie zazdroszczę odpowiedzialności i komentarzy , „bo jeszcze się taki nie narodził , żeby wszystkim dogodził”.Może dla kogoś śmieszny nasz Pruszcz ale to moja gmina i jest w niej coraz piękniej. Nie wszędzie musi być kino, basen itp. Zapraszam; restauracja jest niedaleko w Niewieścinie.Wszędzie można być szczęśliwym i pomagać innym. Uśmiech nic nie kosztuje ale jest zaraźliwy .Zanim kogoś skrytykujemy warto się zastanowić czy o sobie chcielibyśmy to przeczytać. Wszystkiego dobrego
Tera my są pany z miasta, a
Tera my są pany z miasta, a nie chamy z spod gnojnika.
Warszawa ,Gdańk ,Świecie też
Warszawa ,Gdańk ,Świecie też kiedyś było wioskami ! Brawo Panie burmistrzu będzie Pan zapisany w historii powstania miasta Pruszcz. Poprzedni ,,sołtysi” to był zastój.
Lewica górą!!! Lewica
Lewica górą!!! Lewica wprowadziła nas do Nato i do Unii w2004 roku teraz Pan wójt zrobił miasto z wiochy.
ten nasz burmistrz to typowy
ten nasz burmistrz to typowy pozer, zachwyca się samym sobą, miastem jakby to zmieniło naprawdę życie ludzi, a tak naprawdę to szkoda tylko pieniędzy wyrzuconych na tę zmianę. Gdyby Pruszcz do 2014 nie został skanalizowany w całości to moglibyśmy zapomnieć o mieście i o budowie sal za miliony i może w przyszłości jeszcze jakichś stadionów. Mam wrażenie, że w Pruszczu robione są tylko inwestycje, które „widać” żeby się pochwalić. I jeszcze o pierwszego komentarza to gdyby były wójt nie został starostą to moglibyśmy pomarzyć o tak szybkiej budowie wszystkich dróg powiatowych na terenie gminy, oczywiście z udziałem finansowym gminy. Także zanim sie cos napisze to warto poczytać i pomyśleć. Natomiast Wądołowski powie, że te inwestyje wszystkie, w tym powiatowe to on zrobił, jak chociażby ostatni przykład – chodnik + ścieżka rowerowa na ul Wyzwolenia – prawie 600tys. zł dołożyło starostwo. podrawiam i życzę trochę myślenia.
Do byłego radnego gminy –
Do byłego radnego gminy – jest wprost odwrotnie. Gdyby nie pieniądze z naszej gminy przekazane do powiatu, to żadna z powiatowych dróg by nie była wyremontowana, bo do każdej drogi powiatowej gmina Pruszcz dołozyła 50 % wartości inwestycji.