Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Biznes

Biznes w czasach zarazy. Jak mocno pandemia uderzyła w naszych przedsiębiorców? Dane są dość zaskakujące

Dość powszechne wydaje się przekonanie, że obostrzenia związane z pandemią doprowadziły wielu przedsiębiorców do ruiny. Jak to wygląda w powiecie świeckim?

Udostępnij
firma-1

REKLAMA

Wydaje się, że najbardziej wiarygodnych danych na ten temat może dostarczyć urząd skarbowy. To tam w pierwszej kolejności kieruje się każdy przedsiębiorca zawieszający lub likwidujący działalność. Powiadomienie o tym to konieczność, której raczej nikt nie lekceważy.

To, co słyszymy może być pewnym zaskoczeniem.

Reklama
Reklama

- Analizując ostanie pół roku, nie obserwujemy absolutnie żadnego widocznego wzrostu liczby zawieszenia lub likwidacji działalności - mówi Justyna Góra, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Świeciu. - Co roku z prowadzenia działalności rezygnuje pewna grupa przedsiębiorców, co jest zupełnie naturalne. Z naszej perspektywy pod tym względem nie ma jednak żadnych odstępstw od normy z ostatnich lat.
REKLAMA

Jak to możliwe? Przecież są branże, które od miesięcy praktycznie nie zarabiają lub ledwie wiążą koniec z końcem: siłownie, restauracje, lokale rozrywkowe czy hotele.

Odpowiedzią mogą być dwa słowa: tarcza antykryzysowa. W mniejszym lub większym stopniu skorzystali z niej wszyscy przedsiębiorcy. Oczywiście strumień pieniędzy nie jest tak duży, jak wielu by tego chciało, ale w większości przypadków pozwala przetrwać.

Ucierpiały przede wszystkim regiony utrzymujące się z turystyki. W przypadku powiatu świeckiego udziały tej branży, w odniesieniu do innych, są stosunkowo niewielkie. Najbardziej pandemię odczuły hotelarstwo i gastronomia. Przy czym ta ostatnia w bardzo różnym stopniu. Są bary z tzw. szybkim jedzeniem, które utrzymują cały czas stałe obroty. Najbardziej ucierpiały restauracje.

Reklama
Reklama

- Kiedy nie mogliśmy prowadzić działalności, korzystaliśmy z dofinansowania do wynagrodzeń i zwolnienia z ZUS. Bez tego wsparcia utrzymanie hotelu w obecnych czasach byłoby mało realne – ocenia Szymon Wacławik, szef hotelu Vistula w Świeciu.
REKLAMA

Pod koniec ubiegłego roku Przemysław Żokowski, szef siłowni Top-Notch w hali widowiskowo-sportowej, dzielił się w rozmowie z Extra Świecie swoimi obawami dotyczącymi przyszłości.

- Zastanawia mnie, czy ktoś pomyślał o pomocy dla naszej branży? W grę wchodzi rzesza ludzi, często z dużymi kredytami na zakup sprzętu. Jeżeli zamknięcie potrwa do wiosny, to wielu z nich wpadnie w tarapaty finansowe, o ile państwo nie przygotuje jakiegoś planu pomocowego - mówił.

Reklama
Reklama

Od tego czasu sytuacja tej branży jeszcze bardziej się pogorszyła. Konieczność zawieszenia działalności siłowni i klubów finess najbardziej odczuto w dużych miastach, w których właściciele wynajmowali obszerne lokale w galeriach handlowych czy niedaleko centrum. Brak klientów w porównaniu z koniecznością opłacenia czynszu i rat kredytów okazała się zabójcza. W naszym powiecie szefowie siłowni czekają aż rząd w końcu da zielone światło do ich otwarcia.

Jak pomoc państwa w naszym regionie prezentuje się w liczbach? Odpowiedzi na to pytanie dostarczają dane z Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu, który odpowiada za jej wdrażanie.
REKLAMA

Z jednorazowej pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej skorzystało 3 196 przedsiębiorców. Wszystkim, którzy otrzymali pożyczki, zostały one umorzone. 

Reklama
Reklama

Z dofinansowania kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne udzielono pomocy 203 firmom zatrudniającym 1 302 pracowników.

Oprócz tego 550 przedsiębiorców skorzystało z dofinansowania na pokrycie części kosztów prowadzenia jednoosbowej działalności gospodarczej.

- Łączna kwota pomocy udzielonej w ramach tarczy antykryzysowej to ponad 25,5 mln zł - podkreśla Karolina Kasica, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Biznes

W tym roku przypada już osiemnasta edycja Festiwalu Smaku w Grucznie koło Świecia. Organizator podał datę festiwalu i cennik stoisk dla wystawców.

Wiadomości

Gratka dla fanów samochodów marki Mercedes i nie tylko. W najbliższą niedzielę warto wybrać się na piknik motoryzacyjny na parkingu przy strzelnicy Forteca Świecie.

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Wiadomości

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Reklama
Reklama

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Sport

Katarzyna Wenerska znalazła się w ścisłej kadrze reprezentacji Polski siatkarek na zbliżający się turniej w ramach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

Pod koniec lipca powinien zakończyć się remont drogi powiatowej w Terespolu (gmina Świecie).

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo