Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Biznes

Ile firm planuje zatrudniać nowych pracowników w 2024?

Rok 2024 będzie rokiem pracowników. Dwukrotny wzrost płacy minimalnej i duża liczba miejsc pracy, stwarzają nowe możliwości zarówno dla osób dopiero rozpoczynających karierę zawodową, jak i dla tych, które myślą o zmianie pracodawcy czy nawet branży. Jednocześnie warto być w swoich decyzjach ostrożnym – jedne firmy planują wzrost zatrudnienia, inne deklarują potrzebę masowych zwolnień. Różnie wygląda także zapotrzebowanie na przedstawicieli poszczególnych profesji. Sprawdź, co przyniesie pracownikom rynek pracy w roku 2024.

Prognozy rynku pracy w Polsce na 2024 r.

Już od kilku lat wyraźnie odczuwamy zmiany demograficzne, a konkretnie – spadek liczby osób zdolnych do pracy. Ludność w wieku produkcyjnym – czyli pracująca aktywnie lub przynajmniej mająca taką możliwość – stanowi ponad 59%. Na rynek wejdą wkrótce także przedstawiciele grupy przedprodukcyjnej, których jest ponad 18%. Z kolei osób w wieku postprodukcyjnym jest już ponad 22%. W kilkuset gminach udział osób w wieku postprodukcyjnym w strukturze społecznej przekracza 30% – i to właśnie tam najłatwiej o dobrze płatną pracę.

Po bardzo dobrej końcówce 2023 r., bezrobocie w Polsce znów wzrosło i na koniec stycznia wyniosło 5,4%, co jest naturalnym zjawiskiem i powtarza się rokrocznie. Ma ono związek z sezonowością – osoby zatrudnione w branżach związanych z pogodą (np. rolnictwo, budowlanka) czy w branżach okresowo potrzebujących więcej rąk do pracy (np. handel, turystyka), obecnie czekają na rozpoczęcie nowego sezonu.

Reklama
Reklama

Oferty pracy i opinie o pracodawcach – gdzie ich szukać?

Duża ilość ofert pracy dostępnych na różnego typu portalach jest najczęściej powodem do zadowolenia dla osób poszukujących zatrudnienia. Z tą sytuacją wiążą się jednak pewne pułapki. Lampka ostrzegawcza powinna się zapalić w momencie, gdy widzimy ogłoszenie wiszące na stronie od wielu miesięcy albo gdy zauważamy, że firma regularnie prowadzi rekrutację na to samo stanowisko. Podejrzane są również oferty z absurdalnie wysoką stawką za rzekomo proste i mało czasochłonne prace.

Jeśli chcesz mieć pewność, że trafisz na rzetelnego pracodawcę, traktującego pracowników z szacunkiem i wywiązującego się z umów oraz obietnic, przeczytaj opinie o nim na https://www.gowork.pl/opinie. Skorzystaj z doświadczenia innych pracowników, kandydatów i klientów.

Wzrost wynagrodzeń – kiedy można się go spodziewać?

Już z pierwszym dniem 2024 r. płaca minimalna wzrosła do 4242 zł brutto. Na koniec 2023 r. wynosiła 3600 zł brutto, więc podwyżka była spora. A to jeszcze nie koniec – kolejny wzrost wynagrodzeń czeka nas 1. lipca, gdy najniższa krajowa podskoczy do 4300 zł brutto. Najczęściej ze wzrostem płacy minimalnej wiąże się także podwyższenie średniej krajowej, która aktualnie wynosi 7768 zł brutto.

Reklama
Reklama

Jak na te zmiany reagują pracodawcy? Część deklaruje restrukturyzację albo robotyzację i automatyzację przedsiębiorstw. Konieczność redukcji etatów w 2024 r. zgłasza 16% polskich firm. Jednocześnie zwiększone zapotrzebowanie na pracowników dotyczy 33% przedsiębiorstw.

Polski rynek pracy według branż – którzy specjaliści będą poszukiwani w 2024 r.?

Najwięcej miejsc pracy czeka w branży TSL (magazynier, kierowca ciężarówki) oraz w budowlance (monter instalacji, pracownik robót wykończeniowych). Pracę znajdą również księgowi, automatycy, elektrycy, spawacze i kucharze.

Charakterystyczny dla całego kraju jest deficyt w medycynie i edukacji, dlatego najłatwiej pracę znajdą lekarze, pielęgniarki, położne, fizjoterapeuci, psycholodzy, a także nauczyciele wszystkich przedmiotów w każdym typie szkoły.

Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim Zmarłego Zdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyStowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej„Inkubator Przedsiębiorczości” Udostępnij

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama