Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Biznes

Jak rozliczać się z fiskusem? Na zasadach ogólnych czy w formie podatku liniowego?

Często stoimy przed pytaniem czy opodatkować swoje dochody z działalności gospodarczej podatkiem liniowym, czyli stawką 19-procentową, czy lepiej rozliczać się według zasad ogólnych, a więc stawką 18 lub 32 proc. Jaka jest różnica, jakie zalety i wady tych dwóch form opodatkowania?

Udostępnij
65619702_s

Opodatkowanie na zasadach ogólnych polega na opodatkowaniu dochodów z działalności według skali podatkowej.

SKALA PODATKOWA

PODSTAWA OBLICZENIA PODATKU:

Reklama
Reklama
 

dochód do 85 528

18,00%

 

Reklama
Reklama

 MINUS

kwota zmniejszająca podatek

powyżej 85 528

Reklama
Reklama

15 395,04 zł + 32% nadwyżki ponad 85 528

 

PODATEK LINIOWY

Reklama
Reklama

Przy wyborze podatku liniowego mamy stałą stawkę opodatkowania wynoszącą 19 proc., którą również opodatkowujemy osiągnięty dochód.

ZASADY OGÓLNE

PODATEK LINIOWY

Reklama
Reklama

Wspólne cechy tych form opodatkowania:

- obowiązek prowadzenia KPIR

- możliwość obniżania przychodów o koszty poniesione w celu ich uzyskania

Reklama
Reklama

- możliwość pomniejszenia dochodu o straty z lat ubiegłych poniesione z działalności gospodarczej oraz składek ZUS podatnika lub osoby współpracującej

Zalety:

- Możliwość korzystania z kwoty wolnej od podatku i kwoty zmniejszającej podatek.

Reklama
Reklama

-Prawo do skorzystania z ulg podatkowych np. ulga prorodzinna, rehabilitacyjna, odliczenie darowizn.

-Prawo do wspólnego rozliczania się z małżonkiem.

- Prawo do rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca.

Reklama
Reklama

Wady:

- Po przekroczeniu dochodu 85528 zł przedsiębiorca jest zmuszony do zapłaty podatku dochodowego wg stawki 32% od nadwyżki.

- Przychody z działalności łączy się i rozlicza z pozostałymi przychodami opodatkowanymi wg skali podatkowej co może spowodować zwiększenie stawki z 18% do 32%.

Reklama
Reklama

Zalety:

- Stała stawka podatku 19% bez względu na wysokość osiągniętego dochodu.

- Dochodu z działalności opodatkowanej liniowo nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej, nie wpływają one na podwyższenie z 18% do 32% stawki podatku.

Reklama
Reklama

Wady:

- Brak kwoty wolnej od podatku.

- Brak możliwości korzystania z kwot zmniejszających podatek.

Reklama
Reklama

-Brak możliwości korzystania z ulg podatkowych.

- Brak możliwości rozliczania się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca.

Warto zaznaczyć, że przedsiębiorca nie może korzystać z opodatkowania podatkiem liniowym, jeśli uzyskuje przychody z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niebędącej osobą prawną z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy, jeśli są tożsame z czynnościami, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Reklama
Reklama

Krótko mówiąc, jeśli osiągasz dochód nie wyższy niż 100 tys. zł, chcesz rozliczać się wspólnie z małżonkiem i korzystać z ulg i odliczeń, wybierz opodatkowanie na zasadach ogólnych.

Natomiast jeśli twoje dochody przekraczają 100 tys. zł i nie chcesz płacić podatków według skali 32 proc., nie zależy ci na rozliczeniu z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca nie korzystasz z ulg i odliczeń, twoim najlepszym rozwiązaniem będzie opodatkowanie według podatku liniowego.

Warto pamiętać, że wybór formy opodatkowania dokonujemy z dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej lub z momentem zakończenia roku podatkowego. Zmiany formy opodatkowania należy dokonać do 20 stycznia, składając pisemne lub elektronicznie oświadczenie do naczelnika właściwego urzędu skarboweJ.

Tekst powstał we współpracy z Biurem Rachunkowym Jango w Świeciu.

Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Policjanci ukarali wysokim mandatem kierowcę, który na parkingu w Świeciu prezentował moc silnika i hałaśliwe dźwięki tłumika swojego samochodu. Policja zapowiada "zero tolerancji".

Wiadomości

W największej świeckiej szkole ponadpodstawowej niemal zawsze jest tłoczno. Jednak dziś na korytarzach ZSP było wyjątkowo dużo młodych ludzi. Wszystko za sprawą ósmoklasistów chcących...

Wiadomości

W wyniku zderzenia motocykla z samochodem osobowym, mężczyzna prowadzący jednoślad trafił do szpitala. Do porannego wypadku doszło w centrum Świecia.

Extra Nowe

Zbigniew Kloska, dyrektor Gminnej Przychodni w Nowem, po ponad 42 latach pracy przechodzi na emeryturę. Ale z placówką się nie rozstaje. - Jeśli będę...

Wiadomości

Do 3 lat więzienia grozi kobiecie i mężczyźnie zatrzymanym w weekend przez policję.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Skład nowej rady może być dla niektórych pewnym zaskoczeniem. Znikło kilka dobrze znanych nazwisk związanych z samorządem od lat.

Wiadomości

W wyborach na urząd burmistrza Świecia niemal na pewno wygrał Krzysztof Kułakowski. Wciąż jednak czekamy jeszcze na oficjalne informacje z Państwowej Komisji Wyborczej.

Wiadomości

Szczególne powody do zadowolenia może mieć Koalicja Obywatelska. Prawdziwym liderem w rankingu popularności okazał się radny Sebastian Glaziński.

Wiadomości

Chyba największym zaskoczeniem jest to, że do rady nie weszła starosta Barbara Studzińska. Najwięcej głosów dostał zastępca burmistrza Świecia Paweł Knapik.

Wiadomości

Poznaliśmy wyniki głosowania na wójtów w kolejnych czterech gminach powiatu świeckiego.

Wiadomości

Krzysztof Kułakowski zdecydowanie wygrał z Dariuszem Woźniakiem wybory na burmistrza.

Wiadomości

Znamy już wyniki wyborów na burmistrza Pruszcza oraz na wójta gminy Lniano.

Wiadomości

Oprócz burmistrzów i wójtów oraz radnych gmin i powiatu, mieszkańcy powiatu świeckiego wybierali też radnych sejmiku województwa. Wiadomo już, kto nimi będzie z naszego...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama