Connect with us

Czego szukasz?

Extra Nowe

Jest już pozwolenie na budowę bloku z tanimi mieszkaniami

Jeżeli nic nie pokrzyżuje planów, to jeszcze w tym roku na działce między ul. Dworcową i al. 3 Maja w Nowem rozpocznie się budowa bloku w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN-Bydgoski. Do tej pory przyjęto ponad 20 wniosków.

Udostępnij
Nowy blok stanie na działce między ul. Dworcową i al. 3 Maja / Fot. Jan Plit

Gmina Nowe, podobnie jak wiele innych samorządów w naszym województwie, przystąpiła do spółki KZN-Bydgoski. Ideą projektu jest budowa mieszkań społecznych, tańszych niż na wolnym rynku.

Budynek mieszkalny w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN-Bydgoski powstanie między ul. Dworcową i al. 3 Maja w Nowem. Będzie miał 30 mieszkań o wielkości 32 i 50 m kw.

– Program skierowany jest do osób i rodzin nie posiadających własnego mieszkania, które wprawdzie dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu na mieszkanie – wyjaśnia Zbigniew Lorkowski, zastępca burmistrza Nowego.

Niedawno operator projektu SIM KZN-Bydgoski uzyskał pozwolenie  na budowę w Nowem.

- To kolejny ważny krok przybliżający nas do faktycznego ruszenia z tą tak ważną i na pewno oczekiwaną inwestycją - podkreśla Czesław Woliński, burmistrz Nowego.

Jedną z istotniejszych kwestii wymagających załatwienia, to uzyskanie kredytu. To z kolei uwarunkowane jest pozyskaniem kompletu najemców.

- W jest chwili dysponujemy już ponad 20 podaniami - tłumaczy Szymon Łepski, prezes SIM KZN Bydgoski. - Myślę, że w najbliższym czasie pozyskamy kolejnych chętnych, bo niewątpliwie jest to atrakcyjna oferta, za którą przemawia też fakt, że budowę będzie realizować spółka publiczna, co oznacza, że powierzone pieniądze są naprawdę bezpieczne.  

Szacowany koszt budowy 1 m kw. mieszkania to 6,2 tys. zł. Ostateczna wartość całej inwestycji będzie znana po wyłonieniu wykonawcy, ale szacuje się, że będzie to co najmniej 8,3 mln zł. 

Najemcy są zobowiązani do wpłaty zaledwie 20 proc. wartości mieszkania. Innym wymogiem są również odpowiednie dochody. Muszą sie mieścić w określonym przedziale. Nie mogą być ani za wysokie, ani za niskie.

- Wprawdzie lokator nie będzie dysponował akrem własności lokalu, ale jeśli postanowi z jakiegoś powodu niego zrezygnować otrzyma swoją wpłatę, która będzie waloryzowana - mówi Szymon Łepski.

Na realizację inwestycji gmina Nowe pozyskała z budżetu państwa 3 mln zł. Kwota ta, razem z gruntem, stanowi wkład gminy do SIM KZN-Bydgoski, operatora projektu.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (0)

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Wiadomości

Świecie zajęło pierwszą pozycję wśród najzamożniejszych miast powiatowych w województwie kujawsko-pomorskim i wysoką lokatę w skali całego kraju.

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

Nastąpiła kolejna istotna zmiana w wyglądzie świeckiego zamku. Tym razem na zewnątrz. Zamontowano drewniany krużganek, który będzie prowadził do dwóch nowych wejść.

Reklama