Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Ferdynand, Jan, Feliks
 • bezchmurnie
  Dzisiaj:
  23°C / 8°C
 • zachmurzenie umiarkowane
  Jutro:
  21°C / 6°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  22°C / 10°C
REKLAMA

Miliony na inwestycje. Od schodów i tarasu po oczyszczalnię i skatepark

Andrzej Bartniak
30 grudnia 2021, 18:53
Najdroższą inwestycją w gminie Nowe, która doczeka się realizacji w przyszłym roku, będzie modernizacja oczyszczalni ścieków w Trylu. Po latach starań dojdzie też do skutku remont schodów na skarpie wiślanej. To tylko dwie z wielu inwestycji zaplanowanych w 2022 r.
W przyszłym roku remontu doczekają się m.in schody na skarpie wiślanej
Fot. Andrzej Pudrzyński

Są inwestycje, które pomimo wielkich kosztów, nie przemawiają do powszechnej wyobraźni. O ich wadze przeciętny Kowalski przekonuje się dopiero wtedy, gdy przestaje coś działać.

I tak właśnie jest z oczyszczalnią ścieków w Trylu, która w przyszłym roku ma zostać poddana gruntownemu remontowi. Inwestycja ma kosztować około 2,4 mln zł. Co ważne, wkład własny gminy Nowe wyniesie tylko 122 tys. zł.

- Reszta tej kwoty, to dofinansowanie – mówi Czesław Woliński, burmistrz Nowego. - Bez wsparcia byłoby nam trudno zrealizować tego typu przedsięwzięcie. Przyszłoroczna modernizacja zapewni nam spokój na kolejne dwie dekady. To bardzo ważne, bo normy środowiskowe są coraz surowsze.

Widok na dolinę Wisły

Z niewątpliwą radością mieszkańcy Nowego przyjmują zapowiedź budowy schodów na skarpie wiślanej, łączące ulicę Spacerową z Wiślaną i Rybaki. Obecne schody już dawno przestały spełniać jakiekolwiek normy bezpieczeństwa.

Z tą inwestycją ściśle związana jest przebudowa kanalizacji deszczowej oraz powstanie tarasu widokowego na dolinę Wisły. Podobnie jak w pierwszym przypadku, większość uda się zrobić za pieniądze z dofinansowania. Z przeznaczonych na ten cel 1,55 mln zł udział własny gminy stanowi tylko 77,5 tys. zł.

Natomiast w całości za własne pieniądze Nowe wyremontuje gminny budynek wielorodzinnych w Dolnych Morgach. Mowa o domu, który poważnie ucierpiał podczas pożaru. Zapisano na to w budżecie 450 tys. zł.

Nowe oświetlenie

Wymieniając przyszłoroczne zadania trzeba tez wspomnieć o budowie oświetlenia w Gajewie i Osinach oraz wymianie lamp na ledowe w mieście. Z kolei z myślą o młodych mieszkańcach ma powstać skatepark przy alei 3 Maja.

Rok 2022 upłynie też pod znakiem starań o dofinansowania na koleje duże inwestycje. Są to m.in. remont sali sportowej w Szkole Podstawowej nr 2 w Nowem oraz dokończenie budowy wodociągu na odcinku Bochlin-Nowe. 

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Życzenia świąteczne i noworoczne burmistrza Nowego [wideo]