Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Extra Nowe

Pociągi pomkną na odnowioną stację z prędkością 200 km/h

W gminie Nowe zapowiada się kolejowa rewolucja. Przedstawiciele PKP spotkali się z mieszkańcami, żeby przedstawić im plany i wysłuchać ich uwag.

Udostępnij
stacja-czolo-11

PKP chce zlikwidować przejazd w Gajewie przy jeziorze Zawada, a zamiast tego nieco dalej zbudować tunel w innej części wsi, Gajewo-Zabudowania.

Przestałby również istnieć przejazd w Twardej Górze na drodze prowadzącej do miejscowości Lalkowy, położonej już w województwie pomorskim.

- Planowana jest też likwidacja przejazdu w Twardej Górze na drodze łączącej tę wieś z Rychławą. Jego rolę przejąłby tunel lub wiadukt, zbudowany nieco dalej – mówi Czesław Woliński, burmistrz Nowego.
REKLAMA

Reklama
Reklama

W czerwcu i lipcu przedstawiciele PKP spotkali się z mieszkańcami w Nowem i Rychławie. O ile uczestnicy pierwszego spotkania nie mieli większych zastrzeżeń, o tyle na drugim wątpliwości mieszkańców budziła lokalizacja inwestycji.

- Chodzi o to, zeby powstała ona w takim miejscu, by nie musieli korzystać ze zbyt długiego objazdu na swoje pola i łąki – wyjaśnia burmistrz.

Miasto przygotowało pismo z uwagami mieszkańców i wysłało ją do PKP. Odpowiedź jeszcze nie nadeszła.

Reklama
Reklama

Kluczowe będzie zastąpienie wszystkich przejazdów kolejowo-drogowych i przejść dla pieszych bezkolizyjnymi skrzyżowaniami dwupoziomowymi. Dzięki takim rozwiązaniom, pociągi będą mogły pojechać szybciej

Likwidacja przejazdów i zastępowanie ich tunelami lub wiaduktami to część większego projektu – modernizacji około 110-kilometrowego odcinku linii nr 131 między Złotnikami Kujawskimi koło Inowrocławia a Twardą Górą (gmina Nowe). W lutym PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na przygotowanie dokumentacji projektowej.

W planach jest przebudowa 11 stacji, m.in. Bydgoszcz Główna, Pruszcz, Parlin, Terespol, Laskowice, Warlubie i Twarda Góra.

Reklama
Reklama

Przebudowane perony będą wyższe i lepiej oświetlone, co ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zamontowane zostaną nowe wiaty i ławki, oraz czytelne oznakowanie.

Przejazd Twarda Góra-Rychława zostanie zlikwidowany. Zastąpi go tunel lub wiadukt w innym miejscu / Fot. Jan Plit

- Kluczowe będzie zastąpienie wszystkich przejazdów kolejowo-drogowych i przejść dla pieszych bezkolizyjnymi skrzyżowaniami dwupoziomowymi. Dzięki takim rozwiązaniom, pociągi będą mogły pojechać szybciej, a kierowcy i piesi będą przekraczać linię kolejową w sposób bezpieczniejszy i płynniejszy – informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP.

Reklama
Reklama

Modernizacja linii między Złotnikami Kujawskimi a Twardą Górą zwiększy przepustowość, czyli trasą będzie mogło przejeżdżać więcej pociągów. Pojadą też one znacznie szybciej – składy pasażerskie nawet do 200 km/h, a towarowe do 120 km/h.

Prace przewidziano na lata 2022-2026. PKP chce sfinansować część inwestycji ze środków unijnych.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (9)

 1. Mieszkaniec

  14 sierpnia 2020 22:16

  Wkoncu w Twardej Górze i

  Wkoncu w Twardej Górze i Rychlawie coś się zacznie dziać. Bo w zimę nawet pług nie dojeżdża – chyba gmina taka biedna jest. Dzięki PKP pan Czesław będzie mógł przed wyborami sobie przypisać zasługi wybudowania wiaduktu…… 

 2. Jan

  14 sierpnia 2020 22:36

  Haha marzenia można mieć to

  Haha marzenia można mieć to nic nie kosztuje !!!

 3. Anonim

  15 sierpnia 2020 07:27

  Za drogę do nowego się weźcie

  Za drogę do nowego się weźcie a nie rynki, wiadukciki, tunelei inne nieporzebne inwestycje 

  • Xyz

   15 sierpnia 2020 12:55

   droga 377 jest drogą

   droga 377 jest drogą powiatową nie gminną, dlatego zazalenia do powiatu a nie do gminy. 🙂 poza tym predzej czy pozniej w calej Polsce bedą przebudowywać linie z powodu wejscia nowych szybszych pociągów, wtedy może nie bedzie tyle wypadkow w Twardej 😉

   • Anonim

    20 sierpnia 2020 00:10

    Jak juz piszesz to pisz

    Jak juz piszesz to pisz wyraznie. Droga 377 WOJEWÓDZKA a nie Powiatowa i tylko do skrzyzowania Milewko-Milewo

 4. Popierdułka

  15 sierpnia 2020 10:18

  Nowe to wieś i ma burmistrza

  Nowe to wieś i ma burmistrza który potwierdził rozbierając tory do jeszcze wtedy miasta.

  Aktywny wizjoner. 

 5. Gruba Marycha

  15 sierpnia 2020 17:31

  Oby tylko przy takiej

  Oby tylko przy takiej prędkości dały radę się zatrzymać na stacji końcowej. Czy PKP przewiduje budowę  rond na torowisku pomiędzy Złotnikami, a Twardą Górą, usprawniłoby to znacznie ruch kolejowy na tej trasie i wyeliminowało mijanki które generują opóźnienia.

  • Diego

   27 sierpnia 2020 10:01

   Matka Cię nie nauczyła że jak

   Matka Cię nie nauczyła że jak się niema nic mądrego do powiedzenia to lepiej milczeć?

   • Gruba Marycha ℗,

    27 sierpnia 2020 14:01

    Cierpisz na kompleks matki???

    Cierpisz na kompleks matki??? Twoja robiła ci krzywdę w dzieciństwie? Molwstowała cię, czy jak? Pod każdym artykułem, pod którym coś wypocisz odnosisz się do czyjejś matki. (???)

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Osoba, która 21 lutego postanowiła spróbować szczęścia w zdrapce Lotto i odwiedziła kolekturę w powiecie świeckim, długo będzie pamiętać ten dzień.

Wiadomości

Na pocztę elektroniczną komendanta powiatowego policji w Świeciu wpłynął niecodzienny e-mail.

Obraz autorstwa freepik Obraz autorstwa freepik

Wiadomości

Gwałtownie spada liczba narodzin w gminie Świecie, która tym samym wpisuje się pod tym względem w trend ogólnokrajowy. Między 2016 a 2022 r. odnotowano...

Wiadomości

Kolejne narkotyki zostały ujawnione przez policjantów z komendy w Świeciu. Tym razem funkcjonariusze zabezpieczyli znaczne ilości amfetaminy podczas kontroli drogowej.

Wiadomości

23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. O tym, jak ją rozpoznać, dlaczego nie warto jej lekceważyć i w jaki sposób leczyć, rozmawiamy...

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Osoba, która 21 lutego postanowiła spróbować szczęścia w zdrapce Lotto i odwiedziła kolekturę w powiecie świeckim, długo będzie pamiętać ten dzień.

Wiadomości

Dziś, po blisko trzech latach, zapadł w końcu wyrok w sprawie kasjerek Urzędu Miejskiego w Świeciu. Były oskarżone o przywłaszczenie sobie w ciągu 13...

Wiadomości

Mieszkanka Nowego zaalarmowała służby ratownicze, prosząc o pomoc dla jej miesięcznego dziecka. Niemowlę nagle zrobiło się sine. Na pomoc wezwano śmigłowiec LPR.

Wiadomości

Komendant powiatowy policji i burmistrz Świecia podziękowali Agnieszce Smakulskej i jej 15-letniej córce Zuzannie za pomoc udzieloną mężczyźnie, który chciał targnąć się na życie.

Wiadomości

W środę po południu doszło do potrącenia pieszej na przejściu koło ronda na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza, Kościuszki i Słowackiego w Świeciu. Kobieta trafiła do...

Wiadomości

Na pocztę elektroniczną komendanta powiatowego policji w Świeciu wpłynął niecodzienny e-mail.

Wiadomości

Praca w urzędach w powszechnym mniemaniu uchodzi za atrakcyjną. Na ile mogą liczyć inspektor i referent? I czy prawdą jest, że tak trudno o...

Obraz autorstwa freepik

Wiadomości

Gwałtownie spada liczba narodzin w gminie Świecie, która tym samym wpisuje się pod tym względem w trend ogólnokrajowy. Między 2016 a 2022 r. odnotowano...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama