Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Extra Nowe

Pociągi pomkną na odnowioną stację z prędkością 200 km/h

W gminie Nowe zapowiada się kolejowa rewolucja. Przedstawiciele PKP spotkali się z mieszkańcami, żeby przedstawić im plany i wysłuchać ich uwag.

Udostępnij
stacja-czolo-11

PKP chce zlikwidować przejazd w Gajewie przy jeziorze Zawada, a zamiast tego nieco dalej zbudować tunel w innej części wsi, Gajewo-Zabudowania.

Przestałby również istnieć przejazd w Twardej Górze na drodze prowadzącej do miejscowości Lalkowy, położonej już w województwie pomorskim.

- Planowana jest też likwidacja przejazdu w Twardej Górze na drodze łączącej tę wieś z Rychławą. Jego rolę przejąłby tunel lub wiadukt, zbudowany nieco dalej – mówi Czesław Woliński, burmistrz Nowego.
REKLAMA

Reklama
Reklama

W czerwcu i lipcu przedstawiciele PKP spotkali się z mieszkańcami w Nowem i Rychławie. O ile uczestnicy pierwszego spotkania nie mieli większych zastrzeżeń, o tyle na drugim wątpliwości mieszkańców budziła lokalizacja inwestycji.

- Chodzi o to, zeby powstała ona w takim miejscu, by nie musieli korzystać ze zbyt długiego objazdu na swoje pola i łąki – wyjaśnia burmistrz.

Miasto przygotowało pismo z uwagami mieszkańców i wysłało ją do PKP. Odpowiedź jeszcze nie nadeszła.

Reklama
Reklama

Kluczowe będzie zastąpienie wszystkich przejazdów kolejowo-drogowych i przejść dla pieszych bezkolizyjnymi skrzyżowaniami dwupoziomowymi. Dzięki takim rozwiązaniom, pociągi będą mogły pojechać szybciej

Likwidacja przejazdów i zastępowanie ich tunelami lub wiaduktami to część większego projektu – modernizacji około 110-kilometrowego odcinku linii nr 131 między Złotnikami Kujawskimi koło Inowrocławia a Twardą Górą (gmina Nowe). W lutym PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na przygotowanie dokumentacji projektowej.

W planach jest przebudowa 11 stacji, m.in. Bydgoszcz Główna, Pruszcz, Parlin, Terespol, Laskowice, Warlubie i Twarda Góra.

Reklama
Reklama

Przebudowane perony będą wyższe i lepiej oświetlone, co ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zamontowane zostaną nowe wiaty i ławki, oraz czytelne oznakowanie.

Przejazd Twarda Góra-Rychława zostanie zlikwidowany. Zastąpi go tunel lub wiadukt w innym miejscu / Fot. Jan Plit

- Kluczowe będzie zastąpienie wszystkich przejazdów kolejowo-drogowych i przejść dla pieszych bezkolizyjnymi skrzyżowaniami dwupoziomowymi. Dzięki takim rozwiązaniom, pociągi będą mogły pojechać szybciej, a kierowcy i piesi będą przekraczać linię kolejową w sposób bezpieczniejszy i płynniejszy – informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP.

Reklama
Reklama

Modernizacja linii między Złotnikami Kujawskimi a Twardą Górą zwiększy przepustowość, czyli trasą będzie mogło przejeżdżać więcej pociągów. Pojadą też one znacznie szybciej – składy pasażerskie nawet do 200 km/h, a towarowe do 120 km/h.

Prace przewidziano na lata 2022-2026. PKP chce sfinansować część inwestycji ze środków unijnych.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Wkoncu w Twardej Górze i

Wkoncu w Twardej Górze i Rychlawie coś się zacznie dziać. Bo w zimę nawet pług nie dojeżdża – chyba gmina taka biedna jest. Dzięki PKP pan Czesław będzie mógł przed wyborami sobie przypisać zasługi wybudowania wiaduktu…… 

Haha marzenia można mieć to

Haha marzenia można mieć to nic nie kosztuje !!!

Za drogę do nowego się weźcie

Za drogę do nowego się weźcie a nie rynki, wiadukciki, tunelei inne nieporzebne inwestycje 

Reklama

Nowe to wieś i ma burmistrza

Nowe to wieś i ma burmistrza który potwierdził rozbierając tory do jeszcze wtedy miasta.

Aktywny wizjoner. 

Oby tylko przy takiej

Oby tylko przy takiej prędkości dały radę się zatrzymać na stacji końcowej. Czy PKP przewiduje budowę  rond na torowisku pomiędzy Złotnikami, a Twardą Górą, usprawniłoby to znacznie ruch kolejowy na tej trasie i wyeliminowało mijanki które generują opóźnienia.

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Biznes

W tym roku przypada już osiemnasta edycja Festiwalu Smaku w Grucznie koło Świecia. Organizator podał datę festiwalu i cennik stoisk dla wystawców.

Wiadomości

Gratka dla fanów samochodów marki Mercedes i nie tylko. W najbliższą niedzielę warto wybrać się na piknik motoryzacyjny na parkingu przy strzelnicy Forteca Świecie.

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Wiadomości

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Reklama
Reklama

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Sport

Katarzyna Wenerska znalazła się w ścisłej kadrze reprezentacji Polski siatkarek na zbliżający się turniej w ramach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

Pod koniec lipca powinien zakończyć się remont drogi powiatowej w Terespolu (gmina Świecie).

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo