Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Grzegorz, Zofia, Felicja
 • zachmurzenie umiarkowane
  Dzisiaj:
  15°C / 7°C
 • słabe opady deszczu
  Jutro:
  16°C / 9°C
 • słabe opady deszczu
  Pojutrze:
  14°C / 10°C
REKLAMA

Remont kościoła św. Maksymiliana Kolbego [zdjęcia]

Andrzej Bartniak
18 maja, 19:50
Rozpoczął się drugi etap wymiany dachu w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Nowem.
Niewykluczone, że remont zakończy się jeszcze w czerwcu
Fot. Jan Plit

Ze względu na ogromne koszty, remont XIV-wiecznej świątyni podzielono na etapy. W ubiegłym roku wymieniono poszycie nad nawą główną od strony południowej. Teraz dekarze zajęli się stroną północną.

- Tak poważna inwestycja możliwa jest tylko dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury - podkreśla ksiądz Grzegorz Kaiser, proboszcz parafii pw. św. Mateusza, w skład której wchodzi odnawiana świątynia. - Otrzymaliśmy na ten cel 480 tys. zł. Oprócz tego musieliśmy zapewnić również wkład własny.   

Kościół św. Maksymiliana Kolbego został wzniesiony w połowie XIV wieku. Pierwotnie należał do franciszkanów. W XV wieku został przejęty przez bernardynów, którzy, oprócz lat 1542-1604, gdy kościół znajdował się we władaniu protestantów, byli jego właścicielami aż do kasaty zakonu w 1810 r. Od 1846 r. budowla należała do nowskiej gminy ewangelickiej.

Świątynia bywa nazywana kościołem młodzieżowym, ponieważ często spotykają się tam młodzi ludzie m.in. związani z zespołem muzycznym.

Firma remontująca pokrycie ma czas na kończenie prac do października, jednak wiadomo, że upora się z tym zadaniem znacznie szybciej. Prawdopodobnie jeszcze w czerwcu.

Trzeci etap renowacji zakłada wymianę pokrycia nad prezbiterium.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl      

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz