Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Ferdynand, Jan, Feliks
 • bezchmurnie
  Dzisiaj:
  20°C / 8°C
 • bezchmurnie
  Jutro:
  21°C / 6°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  23°C / 10°C
REKLAMA

Zabili ich sąsiedzi. Remont mogiły upamiętniającej mord

Andrzej Pudrzyński
15 listopada 2022, 16:07
Zginęli za to, że byli Polakami. Gmina odnowiła mogiłę w Małym Komorsku (gmina Nowe). Spoczywają w niej okoliczni mieszkańcy zabici przez Niemców na początku II wojny światowej.
Odnowiona mogiła w Małym Komorsku
Fot. UG Nowe

- W leśnej mogile w Małym Komorsku znajdują się ofiary niemieckiej zbrodni sąsiedzkiej, szczątki trzech mieszkańców wsi zabitych w październiku 1939 r. - wyjaśnia Zbigniew Lorkowski, zastępca burmistrza Nowego.

Ponad 40-letnia mogiła uległa już zniszczeniu i wymagała naprawy.

Zakończone niedawno prace obejmowały demontaż wszystkich elementów starego pomnika, w  tym obrzeży, płyty leżącej i stojącej, uprzątnięcie wszystkich zbędnych elementów oraz wykonanie nowego pomnika w formie naturalnego kamienia z płytą.

Znajdują się na niej nazwiska rozstrzelanych przez Niemców mężczyzn, Ryszarda Osieckiego, Edwarda Nowickiego i Antoniego Szczepańskiego oraz Władysława Chmielewskiego spoczywającego na cmentarzu w Wielkim Komorsku.

Gmina otrzymała na sfinansowanie remontu dotację w wysokości 10 tys. zł z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl