Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Jakub, Stefan, Zdzisław

Żeglarze spod znaku świętego Jakuba odwiedzili Nowe [zdjęcia]

red
25 sierpnia, 20:56
Z okazji roku świętego Jakuba Nadwiślańska Organizacja Turystyczna zorganizowała wyjątkowy rejs. Żeglarze zacumowali również w Nowem.
Uczestnicy rejsu jakubowego ze Zbigniewem Lorkowskim, wiceburmistrzem Nowego (po lewej)
Fot. Jan Plit

W tym roku przypada tak zwany Rok Jakubowy.

- Tak naprawdę cała Europa świętuje tradycję pielgrzymowania do hiszpańskiego miasteczka Santiago de Compostela. Była ona znana już w wiekach średnich, kiedy pielgrzymowano Wisłą najpierw na statkach handlowych z Krakowa do Gdańska, a potem kolejnymi fregatami w stronę Półwyspu Iberyjskiego. Drogi lądowe były wówczas w kiepskim stanie technicznym i zwyczajnie niebezpieczne, dlatego wybierano podróż wodą – wyjaśnia Marcin Karasiński z Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej.

Jej członkowie postanowili w tym roku przypomnieć ów pradawny szlak. Uczestnicy specjalnie zorganizowanego rejsu wiozą na pokładzie rzeźbę świętego Jakuba, podarowaną przez krakowskich flisaków. Skąd ten dar?
REKLAMA

- To przypomnienie kolejnej historii sprzed wieków o Nawojce, pierwszej polskiej studentce. Pewnego dnia, siedząc w karczmie usłyszała opowieść o Akademii Krakowskiej, w której można poznawać świat. Dziewczyna zapragnęła rozpocząć naukę i w przebraniu chłopca udała się na uczelnię. Miała wspaniałe wyniki, ale niestety została zdemaskowana i resztę życia musiała spędzić w klasztorze – opowiada Karasiński. - Dar flisaków dla mieszkańców Dobrzynia nad Wisłą ma być swojego rodzaju zadośćuczynieniem – dodaje.

Szlak Rejsu Jakubowego zawiódł żeglarzy również w nasze okolice. Kilka dni temu na zaproszenie władz dotarli do Nowego.

- Znamy uczestników rejsu. Gdy dowiedzieliśmy się, że będą przepływać obok naszego miasta, postanowiliśmy zaprosić ich do odwiedzenia Nowego – mówi wiceburmistrz Zbigniew Lorkowski.

Żeglarze zakończyli rejs pod żurawiem w Gdańsku. Przeszli wraz z rzeźbą Długim Targiem do Bazyliki Mariackiej, w której ofiarowana rzeźba Jakuba pozostanie do końca roku. W przyszłym rozpocznie swoją kolejną podróż do Santiago de Compostela, aby na końcu stanąć w kapliczce nad brzegiem Wisły.

redakcjaatextraswiecie [dot] pl