- W przeciwieństwie do ubiegłego roku, nie eksplorowaliśmy kolejnych grobów, lecz skupiliśmy się na rozpoznaniu tajemniczego kamiennego bruku, na który natrafiliśmy rok temu podczas pierwszych badań na cmentarzysku – wyjaśnia Wdecki Park Krajobrazowy w Osiu.
Goci byli ludem germańskim, który opuścił rodzinną Skandynawię i w I wieku n.e. zaczął osiedlać się na Pomorzu. O odkryciu ich cmentarzyska w ubiegłym roku w Starej Rzece (gmina Osie) informowaliśmy w portalu Extra Świecie.
Tajemniczy bruk w Starej Rzece okazał się płaszczem kamiennym gockiego kurhanu, usytuowanego na samym szczycie wydmy, którego średnica wynosiła około 10 m. W jego środku odkryto pojedynczy grób ciałopalny.
Mimo że ten sezon badań nie przyniósł tak spektakularnych zabytków, jak chociażby zeszłoroczne odkrycie skarbu srebrnych ozdób, nieopodal cmentarzyska, to sam kurhan i jego konstrukcja robi ogromne wrażenie.
- Dlatego też myślimy o zachowaniu i wyeksponowaniu kurhanu z płaszczem kamiennym, tak żeby był on dostępny dla wszystkich osób zainteresowanych fascynującą historią Gotów – informuje Wdecki Park Krajobrazowy.
Obecnie jest to jedyny tego typu obiekt znany i tak doskonale zachowany w województwie kujawsko-pomorskim.
Więcej o odkryciach w okolicach Osia przeczytasz tutaj. Zobacz poniżej zdjęcia.
źródło: Wdecki Park Krajobrazowy
Po co wypowiada się przedstawiciel parku? Przecież najwięcej do powiedzenia mają do powiedzenia osoby które przy tym pracują