Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Historia

Świątynia „wyznawców Antychrysta”. Tajemnica budynku przy ulicy Sądowej

O masonach krążyły w Świeciu niestworzone opowieści. Twierdzono, że pojawiają się w dwóch miejscach naraz i oddają cześć Antychrystowi. Z mieszaniną lęku, fascynacji i dreszczyku emocji pokazywano sobie dom przy ul. Sądowej, gdzie mieli swoją siedzibę członkowie miejscowej loży masońskiej.

Udostępnij
foto_1

W Świeciu pierwszą siedzibą masonów był dom przy ul. Sądowej 19 naprzeciwko szpitala psychiatrycznego. Do dzisiaj podobno w piwnicy domu można odszukać ślady po bytności loży. Kiedy organizacja rozrosła się, po cichu, nocą przeniesiono wszystkie akcesoria i sprzęty do nowej siedziby w budynku przy ul. Sądowej 6 (obecnie znajduje się tam przedszkole nr 1).

Święty ogień

Członkowie loży dzielili się na honorowych i czynnych. Pierwszym mistrzem loży, o którym wspominają dokumenty, miał być niejaki Gillmeister, zamieszkały przy ul. Kopernika.

Reklama
Reklama

Masoni wybierali corocznie 1 marca urzędników loży: mistrza, namiestnika, dwóch dozorców, jałmużnika, mówcę, podskarbiego i sędziego. Mistrz stał na czele loży, jałmużnik zbierał i zarządzał funduszami na cele dobroczynne. Odwiedzał też chorych członków bractwa.

W siedzibie loży znajdował się ołtarz, obity na czarno stół i baldachim. Na ołtarzu cały czas palił się „święty ogień”. Na swoje narady masoni ubierali się w specjalne stroje, przepasywali czerwoną wstęgą z zielonym brzegiem, do której zaczepiali trójkąt równoboczny i cyrkiel. Nad głową mistrza wisiała żelazna korona. Masoni przypinali też do boku szpady, buty posiadały ostrogi, a rękawice wyściełane były na czerwono.

Likwidacja loży

Reklama
Reklama

Mistrzem masońskim w Świeciu miał być Gustaw Büchner, założyciel i właściciel drukarni przy ul. Mickiewicza. Davis Friedman, kupiec, który prowadził znany w okolicy sklep kolonialny na rogu ulic Klasztornej i Mickiewicza (dzisiaj mieści się tam sklep AGD), też miał przynależeć do loży masońskiej. 

Naturalną przykrywką do niezbyt legalnej działalności loży miał być w Świeciu cech murarski. Na przechowywanym w zbiorach Izby Regionalnej Ziemi Świeckiej sztandarze cechu można faktycznie doszukiwać się elementów symboliki masońskiej.

Loża została w Świeciu zlikwidowana w roku 1938. W gazecie „Słowo Pomorskie” z 2 sierpnia 1938 r. ukazało się ogłoszenie o przeznaczeniu budynku po siedzibie loży przy ul. Sądowej 6 na cele społeczne. Faktycznie, urządzono tam ośrodek zdrowia, czego dowodem jest przedwojenne zdjęcie z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

redakcja@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (13)

 1. Ks. Wojciech

  11 lutego 2019 19:09

  Pamiętam jak jeszcze w latach

  Pamiętam jak jeszcze w latach 90-tych przyjeżdżał tam niedawno zmarły Jan Olszewski. Mało kto chce dziś pamiętać że premier był masonem. Nie on jeden zresztą. Długo mógłbym wymieniać Świecian którzy tam bywali na zebraniach. Niektórzy wciąż piastuja wysokie funkcje w mieście i świecie . Szkoda że autor o nich nie wspomina. 

  • mpress

   24 lutego 2019 10:40

   Nie mógł „TAM” przyjeżdżać

   Nie mógł „TAM” przyjeżdżać ponieważ budynek został rozebrany na początku lat 70-tych XX wieku.

 2. JaBolek

  11 lutego 2019 23:55

  To gdzie niby ten premier

  To gdzie niby ten premier przyjeżdżał? Leki chyba księdzu trolowi nie służą albo przepustka za długa.

 3. Świeciak

  12 lutego 2019 00:30

  Loża przestała istnieć dużo

  Loża przestała istnieć dużo lat wcześniej, w 1938 zostały tylko uregulowane prawa przejęcia terenu i budynku na rzecz miasta.

  do psedo ks.Wojciech Nie obrażaj pamięci premiera Olszewskiego, bywał w Świeciu kiedy długoletnim dyrektorem Celulozy był jego brat inż. Andrzej Olszewski

 4. Ks. Wojciech

  12 lutego 2019 09:32

  Nie obrażam niczyjej pamięci,

  Nie obrażam niczyjej pamięci, ale Jan Olszewski był masonem. Kto chce info znajdzie.

 5. Obiektywny

  18 lutego 2019 14:50

  Brawo za odwagę dla ks.

  Brawo za odwagę dla ks. Wojciecha! Wystarczy dla przykładu obejrzeć na YouTube wypowiedź Grzegorza Brauna o pogrzebie Jana Olszewskiego. I wszystko na temat…

  • Gavronsky

   29 sierpnia 2020 11:13

   Nie wiem za co bijesz brawa..

   Nie wiem za co bijesz brawa… Za pisanie o wizytach osób w budynku, którego nie było w latach 90.? Albo ks. Wojciech to jakiś troll, albo zmatriksowany oszołom. A co do pogrzebu i Twojego idola Brauna – poczytaj sobie wypowiedzi Olszewskiego, jaki miał do tej całej loży „Kopernik” stosunek i jak to traktował. Pinochet też był członkiem loży masońskiej – no i co z tego. Allende także. Należeli tam różni ludzie na przestrzeni lat.

 6. Pastor Andrzej

  2 marca 2019 17:08

  @Ks. Wojciech,

  @Ks. Wojciech,

  a może jakieś konkrety zamiast podawania niesprawdzonych informacji. Kto i gdzie bywał wtedy na zebraniach w tamtej loży? Kto należy teraz do wolnomularstwa i skąd masz te informacje? A pytam nie przez przypadek, bo to, że komuś przypisywano przynależność do wolnomularstwa nie oznacza, że faktycznie tam należał.

  A od lat 20 XX w. ta niemiecka loża de facto nie odbywała posiedzeń. Jeśli się spotykali to pozarytualnie, w małym gronie, bo większość masonów niemieckich opuściła loże po zakończeniu I wojny światowej. Jak ktość już napisał wyżej, tego budynku już nie ma od lat 70, więc co miał tam robić Olszewski?

 7. Rax

  1 czerwca 2020 22:44

  Wszyscy ludzie którzy się tym

  Wszyscy ludzie którzy się tym zajmują mówią o tym w tym profesorowie nawet

 8. Max

  8 sierpnia 2020 10:27

  Zainteresowanym odsyłam do

  Zainteresowanym odsyłam do książki Śladami masonów z Kociewia i okolic, gdzie jest mnóstwo informacji w temacie.

 9. Małgorzata Konstańczak

  14 września 2020 00:08

  Jak łatwo oceniać to o czym

  Jak łatwo oceniać to o czym ma się niewielkie pojęcie. Nie wszystko jest dla demokracji dostępne.

  • Kryz

   30 marca 2021 22:40

   Wielce szanowna pani to

   Wielce szanowna pani to pewnie ma największe pojęcie i tajemną wiedzę, dla innych niedostępną. 😀

  • Damian

   14 lutego 2022 18:15

   Wybaczcie ale należę do loży

   Wybaczcie ale należę do loży maskonskiej w Bydgoszczy, która istnieje na ul. Dworcowej. I wiem oraz znam tę historię i wiem po co przyjechał tam Olszewski. Podobno budynek nie istnieje ale obecny jest postawiony na tych fundamentach. Z resztą do końca budynek nie został rozebrany a pewne elementy zostały zamurowane w murach i być może próbował to odzyskać. A tego to już nie wie nikt. 

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Policjanci ukarali wysokim mandatem kierowcę, który na parkingu w Świeciu prezentował moc silnika i hałaśliwe dźwięki tłumika swojego samochodu. Policja zapowiada "zero tolerancji".

Wiadomości

W największej świeckiej szkole ponadpodstawowej niemal zawsze jest tłoczno. Jednak dziś na korytarzach ZSP było wyjątkowo dużo młodych ludzi. Wszystko za sprawą ósmoklasistów chcących...

Wiadomości

W wyniku zderzenia motocykla z samochodem osobowym, mężczyzna prowadzący jednoślad trafił do szpitala. Do porannego wypadku doszło w centrum Świecia.

Extra Nowe

Zbigniew Kloska, dyrektor Gminnej Przychodni w Nowem, po ponad 42 latach pracy przechodzi na emeryturę. Ale z placówką się nie rozstaje. - Jeśli będę...

Wiadomości

Do 3 lat więzienia grozi kobiecie i mężczyźnie zatrzymanym w weekend przez policję.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Skład nowej rady może być dla niektórych pewnym zaskoczeniem. Znikło kilka dobrze znanych nazwisk związanych z samorządem od lat.

Wiadomości

W wyborach na urząd burmistrza Świecia niemal na pewno wygrał Krzysztof Kułakowski. Wciąż jednak czekamy jeszcze na oficjalne informacje z Państwowej Komisji Wyborczej.

Wiadomości

Szczególne powody do zadowolenia może mieć Koalicja Obywatelska. Prawdziwym liderem w rankingu popularności okazał się radny Sebastian Glaziński.

Wiadomości

Chyba największym zaskoczeniem jest to, że do rady nie weszła starosta Barbara Studzińska. Najwięcej głosów dostał zastępca burmistrza Świecia Paweł Knapik.

Wiadomości

Poznaliśmy wyniki głosowania na wójtów w kolejnych czterech gminach powiatu świeckiego.

Wiadomości

Krzysztof Kułakowski zdecydowanie wygrał z Dariuszem Woźniakiem wybory na burmistrza.

Wiadomości

Znamy już wyniki wyborów na burmistrza Pruszcza oraz na wójta gminy Lniano.

Wiadomości

Oprócz burmistrzów i wójtów oraz radnych gmin i powiatu, mieszkańcy powiatu świeckiego wybierali też radnych sejmiku województwa. Wiadomo już, kto nimi będzie z naszego...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama