Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Augustyn, Nikodem, Lidia
 • słabe opady deszczu
  Dzisiaj:
  24°C / 13°C
 • całkowite zachmurzenie
  Jutro:
  23°C / 14°C
 • pochmurno z przejaśnieniami
  Pojutrze:
  25°C / 13°C

Złodziejska szajka z okolic Gruczna

Józef Szydłowski
20 kwietnia, 19:28
Od początku istnienia portalu Extra Świecie największą poczytnością wśród artykułów historycznych cieszą się teksty traktujące o bolączkach trapiących lokalne społeczności. Szczególne zainteresowanie wzbudzają sprawy obyczajowe i kryminalne.
Fot. 123RF

12 marca 1933 r. w „Dzienniku Bydgoskim” ukazał się spory artykuł pod groźnym tytułem: Właściciel 140-morgowego gospodarstwa hersztem szajki złodziejskiej. Informacja pod tytułem podana wytłuszczoną, dużą czcionką brzmiała równie intrygująco: W Grucznie zlikwidowano bandę, która dokonała 11 kradzieży i planowała  napad na listonosza.

Autor artykułu informował czytelników o wspaniałych dokonaniach policjantów ze Świecia, którzy ledwo co unieszkodliwili groźną bandę w Nowem mającą na koncie kradzież towarów za prawie 7 tys. zł (warto wspomnieć, że posterunkowy zarabiał w tamtym czasie około 150 zł miesięcznie), a już wpadli na trop nowej złodziejskiej szajki działającej w okolicach Gruczna.

Gruczno przed 1918 r.

Na jej czele stał Teofil Gwizdała, właściciel gospodarstwa w Luszkowie koło Pruszcza. Herszt miał pod swoją komendą czterech zbirów, jak donosi „Dziennik Bydgoski”: pasierba, 16-letniego Baumgarta Konrada, Rybickiego Teodora, owczarza z Luszkowa, Szarafińskiego Bolesława, ślusarza z Warlubia i Szeleżniaka Wacława biuralistę bez stałego miejsca zamieszkania.

Banda dokonywała zuchwałych kradzieży, jak skrupulatnie wylicza „Dziennik”: gęsi i kaczek u Witakowej Marji w Luszkowie, świni wagi 75 kg. u Witaka Bolesława w Luszkowie, dwukrotnie skradli pewną ilość podkładów kolejowych ze stacji kolejowej Parlin, dwie świnie po 85 kg każda z majętności Niewieścin, jedną krowę wartości 250 zł z obory Malinowskiego Jana w Luszkówku, dwa razy okradli śpichrz zbożowy Kłusaka Edmunda w Pruszczu, gdzie zabrali: 1 worek pszenicy, 1 owsa, 1 gorczycy i 10 ctr. żyta; w drugim wypadku 9 worków żyta, 1 koniczyny, 1 mąki pszennej, 1 mąki tzw. krupczatki, 6-8 worków ospy pszennej,  8 kur u Świerzyńskiego Jana w Luszkowie, 5 kur u Polaka Franc. w Luszkowie i 7 i pół ctr. żyta u Miskego Kurta w Luszkowie. 

Pocztówka z widokami Parlina koło Pruszcza, czasy zaboru pruskiego

Banda planowała też jeszcze groźniejszy napad na miejscowego listonosza, który przewoził pocztę ze stacji kolejowej w Parlinie do urzędu pocztowego w Grucznie. Policja udaremniło jednak ten plan rabusiów i jak czytamy w artykule: zanim zdołali przystąpić do dzieła znaleźli się za kratami.

Dzisiaj możemy oczywiście podśmiechiwać czytając te lokalne sensacje, ale dla społeczeństwa tamtych czasów były to sprawy nader poważne i śmiechu nie wywoływały. Dla nas współczesnych nadal pozostaje aktualna dbałość o własne bezpieczeństwo i ostrożność, szczególnie w przypadku pojawienia się w okolicy biuralisty bez stałego miejsca zamieszkania.

redakcjaatextraswiecie [dot] pl

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz