Konkurs Piosenki Eurowizji to jedno z największych wydarzeń muzycznych w Europie, które co roku elektryzuje miliony widzów na całym kontynencie. Tegoroczna, 69. edycja konkursu zapowiada się jako prawdziwe muzyczne święto. Już w maju 38 państw stanie do walki o prestiżowy kryształowy mikrofon, a atmosfera rywalizacji sięga zenitu na długo przed pierwszym półfinałem.
Historia Eurowizji
Historia konkursu zaczyna się w 1956 roku, kiedy to w szwajcarskim Lugano odbył się pierwszy konkurs. Wygrała go reprezentantka gospodarzy. Od tamtej pory Eurowizja przeszła ogromną ewolucję - od skromnego wydarzenia z siedmioma krajami do gigantycznego widowiska z milionami widzów.
Szwajcaria, gospodarz tegorocznej edycji Eurowizja, organizuje konkurs po raz trzeci w historii (po zwycięstwach Lys Assii w 1956 roku i Celine Dion w 1988 roku). To właśnie dzięki Eurowizji świat poznał takie gwiazdy jak ABBA, która triumfowała w 1974 roku z utworem "Waterloo", czy wspomniany już występ Celine Dion, która reprezentowała Szwajcarię mimo kanadyjskiego pochodzenia.
Reprezentanci kraju
Polskę będzie reprezentować Justyna Steczkowska z utworem "GAJA". Artystka została wyłoniona podczas Wielkiego Finału Polskich Kwalifikacji, który odbył się 14 lutego 2025 roku w siedzibie TVP. Koncert był transmitowany w TVP2. Warto dodać, że po raz pierwszy w historii finał polskich eliminacji był również emitowany w kinie.
To już druga Eurowizja w karierze Justyny Steczkowskiej. Wcześniej reprezentowała Polskę w 1995 roku z utworem "Sama", zajmując wówczas 18. miejsce. Teraz, po 30 latach, artystka powraca na eurowizyjną scenę z nowym utworem, który wzbudza spore zainteresowanie wśród zagranicznych ekspertów.
Steczkowska wystąpi jako druga w pierwszym półfinale Eurowizji 2025.W ostatnich latach Polska osiągała raczej słabe wyniki w konkursie. W 2023 roku Blanka z utworem "Solo" zajęła 19. miejsce w finale, natomiast rok wcześniej Ochman z piosenką "River" uplasował się na 12. pozycji. Najlepszy wynik w historii polskich występów na Eurowizji osiągnęła Edyta Górniak, która w 1994 roku z utworem "To nie ja" zajęła drugie miejsce, ustępując jedynie reprezentantce Irlandii.
Piosenki Eurowizji
Tegoroczna edycja konkursu przynosi wyjątkowo różnorodną paletę muzyczną- znacznie bardziej eklektyczną niż w poprzednich latach. W przeciwieństwie do dominujących w ostatnich edycjach elektronicznych dźwięków, w tym roku usłyszymy powrót do bardziej tradycyjnych form muzycznych, wzbogaconych o nowoczesne aranżacje.
Polska propozycja "GAJA" w wykonaniu Justyny Steczkowskiej wyróżnia się na tle konkurencji połączeniem etnicznego brzmienia z nowoczesną produkcją. To znacząca zmiana w porównaniu z naszymi poprzednimi propozycjami, które często stawiały na komercyjne, radiowe tony.
Wśród najciekawszych utworów tegorocznej edycji znajduje się szwedzki "Bara Bada Bastu" zespołu KAJ, który łączy tradycyjne skandynawskie melodie z nowoczesnymi elementami pop. Interesujący jest fakt, że to fińska grupa śpiewająca po szwedzku, a utwór został napisany przez polskiego kompozytora - wspaniały przykład międzynarodowej współpracy, która staje się coraz bardziej powszechna na Eurowizji.
Francja z kolei stawia na emocjonalną balladę "maman" w wykonaniu Louane. Stanowi ona powrót do klasycznej formy po eksperymentalnych propozycjach z ostatnich lat. Austria z utworem "Wasted Love" (JJ) proponuje nowoczesne brzmienie z elementami R&B. Izrael z Yuvalem Raphaelem prezentuje kompozycję łączącą tradycyjne bliskowschodnie motywy z zachodnim popem.
W porównaniu z Eurowizją 2024, gdzie dominowały utwory taneczne i elektroniczne, tegoroczna edycja przynosi więcej ballad i piosenek z głębszym przekazem. Widać też wyraźny trend powrotu do korzeni kulturowych poszczególnych krajów.
Kiedy konkurs piosenki Eurowizji 2025?
69. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 13, 15 i 17 maja 2025 roku w St. Jakobshalle w Bazylei w Szwajcarii..
Harmonogram konkursu przedstawia się następująco:
- Pierwszy półfinał: 13 maja 2025
- Drugi półfinał: 15 maja 2025
- Finał: 17 maja 2025
Przed głównym konkursem, 11 maja 2025 roku, odbędzie się uroczysta ceremonia otwarcia, podczas której także Justyna Steczkowska zaprezentuje swój utwór. Imprezę zorganizują Europejska Unia Nadawców oraz szwajcarski nadawca SRG SSR. Slogan tegorocznej Eurowizji będzie brzmiał "United By Music" – to samo hasło, które towarzyszyło Eurowizji w 2023 roku.
W Polsce transmisję z konkursu będzie można obejrzeć na antenie TVP2, gdzie wszystkie koncerty będą emitowane na żywo. Głosowanie będzie możliwe poprzez SMS-y oraz aplikację mobilną Eurowizji. Warto jednak pamiętać, że głosowanie jest możliwe tylko podczas trwania występów i przez określony czas po ich zakończeniu, a jego wyniki stanowią 50% końcowego rezultatu - drugą połowę stanowią głosy jurorów z poszczególnych krajów.
Kto faworytem do wygrania?
Według aktualnych notowań bukmacherów, głównym faworytem do zwycięstwa w Eurowizji 2025 jest reprezentant Szwecji – zespół KAJ z utworem "Bara Bada Bastu". Analitycy dają mu aż 76% szans na zwycięstwo.
Na kolejnych miejscach w rankingach bukmacherskich znajdują się:
- Austria (JJ - "Wasted Love")- 63%
- Francja (Louane - "maman")- 52%
- Izrael (Yuval Raphael)- 48%
- Holandia (Claude)- 47%
Wyjątkowość tegorocznej sytuacji w rankingach bukmacherskich polega na niezwykle wyrównanym poziomie czołówki. Aż pięć krajów ma szanse na zwycięstwo przekraczające 45%, co jest rzadko spotykaną sytuacją. Różnica między pierwszym a piątym miejscem w rankingach bukmacherskich wynosi zaledwie 29 punktów procentowych - zapowiada to niezwykle gorącą rywalizację. Pozostaje nam czekać na maj, by przekonać się, który kraj zdobędzie kryształowy mikrofon.
STS S.A. posiada zezwolenie wydane przez Ministra Finansów na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany.

Komentarze (0)