Skóra wrażliwa lub atopowa wymagają odpowiedniego traktowania. W grę wchodzi nie tylko jej estetyczny wygląd, ale przede wszystkim wspomaganie funkcji ochronnych. Uszkodzona bariera hydro-lipidowa stanowi łatwiejszą przeszkodę dla drobnoustrojów chorobotwórczych, a w dodatku skutkuje wystąpieniem wielu uporczywych objawów skórnych. Wybór kosmetyków do pielęgnacji skóry wrażliwej nie powinien być więc dziełem przypadku. Na jakie mydło postawić? Sprawdź!
Skóra atopowa - czyli jaka?
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba zapalna o podłożu autoimmunologicznym. Mechanizm jej działania polega na atakowaniu własnych komórek skóry przez komórki układu immunologicznego. Niewłaściwa reakcja obronna często jest wywołana przez określone czynniki zewnętrzne, wśród których można wymienić takie jak np. silne detergenty, substancje zapachowe, alkohol i szereg innych.
Osoby zmagające się z AZS często mają skłonność do nadkażania ran, które powstają w wyniku nawet delikatnego zadrapania naskórka. Jest on niezwykle wrażliwy, a w newralgicznych miejscach może dochodzić do bolesnych otarć - np. w okolicach zgięć łokciowych, kolanowych, na szyi czy też na dłoniach.
Wśród najczęściej występujących objawów AZS można wymienić takie jak np.:
- nadmierna suchość skóry,
- uporczywy świąd,
- bolesne pęcherze i strupy,
- zaczerwienienie,
- obrzęk,
- wysypka,
- pękanie,
- łuszczenie się,
- obecność grudek i pęcherzyków,
- rybia łuska,
- nadwrażliwość skóry,
- białe plamy (miejscowa utrata pigmentacji).
Objawy AZS nasilają się na skutek kontaktu z czynnikami drażniącymi. Przy właściwej pielęgnacji i odpowiednio dobranym leczeniu u dermatologa można skutecznie je zminimalizować. Jest to niezwykle ważne dla jakości życia - skóra atopowa mocno daje się we znaki i odbiera radość z codziennych przyjemności.
Pielęgnacja skóry atopowej - o czym należy pamiętać?
Jak dbać o skórę atopową i wrażliwą? Niezwykle ważne jest to, aby nie myśleć w kategoriach krótkoterminowych i doraźnego łagodzenia objawów choroby. Bardzo istotne jest działanie długoterminowe, które pozwoli utrzymać prawidłową kondycję skóry przez długi czas.
Warto więc stawiać na kosmetyki, które w swoim składzie zawierają substancje o działaniu nawilżającym i natłuszczającym. Dzięki temu Twoja skóra otrzyma odpowiednią dawkę nawilżenia z zewnątrz i jednocześnie będzie chroniona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi nie tylko do kolejnego mycia.
Wśród nich warto wymienić chociażby oleje naturalne pochodzenia roślinnego. Świetnie sprawdzają się w codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej i atopowej. Nie należy odstawiać ich w przypadku, gdy choroba jest w stanie uśpienia. Warto sięgać po emolienty zwłaszcza zaraz po kąpieli, które zadziałają niczym płaszcz ochronny dla skóry.
Czego unikać w pielęgnacji skóry z AZS? Na czarnej liście znajdują się długotrwałe kąpiele z uwagi na to, że chlorowana woda działa wysuszająco na skórę. Ponadto wystrzegaj się gorącej wody, która mocno podrażnia i uwrażliwia naskórek. Unikaj także przegrzewania się skóry i sztucznych tkanin - wybieraj ubrania wykonane z naturalnych, przewiewnych włókien takich jak np. wiskoza czy bawełna.
Każdego dnia, zaraz po prysznicu, stosuj preparaty nawilżające i natłuszczające. Nakładaj je na skórę jeszcze wtedy, gdy jest wilgotna. Składniki aktywne lepiej wnikną w głębsze partie skóry i zadziałają tym samym skuteczniej. Wybieraj produkty pozbawione sztucznych substancji zapachowych, barwników i konserwanty.
Twoimi sprzymierzeńcami są również kosmetyki z dodatkiem mocznika i kwasu salicylowego. Powód? Zmiękczają skórę i przeciwdziałają zgrubieniu naskórka. Staraj się także unikać moczenia rąk i stosowania silnych detergentów - również gdy w grę wchodzą środki czyszczące. Za każdym razem zakładaj rękawiczki.
Mydło dla skóry wrażliwej i atopowej - jakie wybrać?
Jednym z najczęściej polecanych produktów do pielęgnacji skóry wrażliwej i atopowej jest naturalne mydło. Ważne jest jednak to, aby w jego składzie nie zabrakło zimnotłoczonych olejów roślinnych. Produkty pochodzące ze sprawdzonych źródeł przygotowywane są także na bazie wody destylowanej bądź też demineralizowanej, która jest przyjazna dla skóry.
Dobre mydło do skóry atopowej to takie, które zawiera oleje tłoczone na zimno. Ciekawym rozwiązaniem są te na bazie olejów: kokosowego, z wiesiołka i konopnego. Wykazują się właściwościami nawilżającymi i kojącymi, dzięki czemu przynoszą ulgę wrażliwej skórze. Stawiaj na produkty, które delikatnie się pienią i przy tym pachną niesamowicie - to zasługa naturalnych właściwości składników.
Zastosowanie naturalnego mydła stworzonego z myślą o pielęgnacji skóry wrażliwej i atopowej to także skuteczny sposób na jej ochronę na długo po kąpieli. Zostawia po sobie subtelny film, który zabezpiecza naskórek przed szkodliwym działaniem np. kurzu, dymu czy też detergentów.
Mydło hipoalergiczne - jak wybrać najlepsze?
Dobre mydło hipoalergiczne wyróżnia się prostym składem. Ponadto nie może być w nim mowy o sztucznych barwnikach, substancjach zapachowych, detergentach czy alergenach. Stawiaj na produkty pochodzące z małych olejarni, w których jakość i bezpieczeństwo stoją na pierwszym miejscu.
Komentarze (0)