W przeciwieństwie do piłki nożnej, siatkówka w Polsce stoi bardzo mocno, zarówno jeśli chodzi o reprezentację Polski, jak i polskie kluby. Te znakomicie radzą sobie w Lidze Mistrzów, gdzie już od dłuższego czasu należą do głównych faworytów zmagań, regularnie awansując do Final Four LM. Jacy są polscy zwycięzcy Final Four Ligi Mistrzów siatkarzy? Jak radzą sobie w ramach formuły Final Four? Ile razy Polacy osiągali zwycięstwo w Lidze Mistrzów? Oto, co warto wiedzieć!
Polskie drużyny w rozgrywkach
Od samego początku istnienia europejskich pucharów polscy kibice mogli śledzić w nich zmagania klubów znad Wisły i Odry. Nie zawsze były one wiodącymi drużynami, ale często pokazywały klasę. Już w premierowej edycji Europa poznała mistrzów Polski z Gwardii Warszawa (najlepsza drużyna kraju od 1952 do 1961 oraz w 1963, 1965, 1966 i 1968!), którzy zajęli trzecie miejsce na Starym Kontynencie. Trzy edycje później podobny rezultat osiągnęła Legia Warszawa, która powtórzyła to również w 1968. Krok dalej poszła w sezonie 1972/73 Resovia, zdobywając srebrny medal w ramach turnieju finałowego, który charakteryzował się wówczas małą tabelą i grą każdy z każdym (cztery zespoły).
Historyczny okazał się rok 1978. Wtedy to właśnie zwycięzcą siatkarskiej Ligi Mistrzów siatkarzy mężczyzn został Płomień Milowice, nieistniejący już klub z dzisiejszej dzielnicy Sosnowca! W finałowej rywalizacji (znowu mała tabela) wyprzedził holenderski Starlift Blokkeer Rijswijk, czechosłowacką Aero Odolena Voda i turecki Boronkay Stambuł. Rok później Płomień był trzeci, a w 1992 roku... został rozwiązany. W 1981 roku brąz zgarnęła Gwardia, rozpoczynając ponad 20-letni okres oczekiwania na kolejny polski sukces w ramach elitarnych rozgrywek. W XXI wieku pojawiła się na salonach ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.
W 2002 roku w Opolu zespół dotarł do Final Four LM, rok później notując progres na trzecią lokatę. Był to też okres pokazu siły ZAKSY na krajowym podwórku, a na ponowny taki - również w Europie - trzeba było poczekać kilkanaście lat. W międzyczasie swoje 5 minut w ramach rozgrywek Champions League miała PGE Skra Bełchatów - brąz w 2008 i 2010 oraz srebro w 2012, ulegając w Łodzi potężnemu Zenitowi Kazań. W 2014 roku trzeci był JSW Jastrzębski Węgiel, rok później w finale Zenitowi uległa Asseco Resovia Rzeszów, a w 2019 PGE Skra znowu była trzecia. Kilka razy polskie kluby wywalczały też awans do Final Four LM, ale były w niej najsłabsze (ZAKSA, JSW Jastrzębski Węgiel, Skra, Resovia). Paradoksalnie polskim ekipom na korzyść zadziałała... przerwa covidowa w sezonie 2019/20.
Polacy w końcu doczekali się bowiem, aż ktoś zajmie pierwsze miejsce. Tym kimś była ZAKSA, która nie tylko docierała do finału, ale i wygrywała go w 2021, 2022 i 2023 roku! Dwukrotnie pobiła Itas Trentino z Włoch, a hat tricka skompletowała w Turynie przy pełnym tumulcie polskich kibiców, gdyż jej rywalem był JSW Jastrzębski Węgiel! Jastrzębianie dotarli do finału także w 2024 roku i znowu go przegrali, tyle że z Trentino. W edycji 2024/25 znowu jest szansa na polski sukces, bo do turnieju finałowego dotarły JSW Jastrzębski Węgiel, a także Aluron CMC Warta Zawiercie, dla której jak na razie jest to najlepszy wynik w historii klubu! W 2019 roku Aluron CMC Warta Zawiercie debiutowała w Europie, walcząc o Puchar Challenge, odpadając w 1/8 finału. Niewiele brakowało, abyśmy mówili o polskim trio, bo o top 4 otarł się PGE Projekt Warszawa.
Format rozgrywek
Zmagania w Lidze Mistrzów przynoszą wielkie emocje. Pierwszym etapem jest faza kwalifikacyjna, w której występują niżej notowane drużyny. W fazie grupowej Champions League grają potem dwie najlepsze ekipy, które przejdą przez eliminacje. Następnie w Lidze Mistrzów siatkarzy następuje faza grupowa. Udział w niej bierze 20 drużyn, które dzielą się po cztery w grupach. Zwycięzcy grup trafiają bezpośrednio do ćwierćfinałów, a zespoły z drugich miejsc i najlepsza, która zajmie trzecie miejsce - trafiają do fazy play off, której stawką jest awans do ćwierćfinałów. Zwycięzcy ćwierćfinałów, cztery najlepsze drużyny, trafiają do turnieju finałowego, czyli Final Four Ligi Mistrzów (półfinały), a te wyłaniają zwycięzcę rozgrywek.
Final Four siatkówka Liga Mistrzów 2024/2025
Od dłuższego czasu polskie kluby skutecznie rywalizują w Lidze Mistrzów. Kolejnym tego przykładem jest najnowsza edycja turnieju finałowego, która odbywa się na Atlas Arenie w Łodzi. To czwarty raz w XXI wieku, kiedy Final Four odbywa się właśnie w tym konkretny mieście. W 2008 i 2010 roku najlepszy polski zespół - PGE Skra Bełchatów - zajmowała tam trzecie miejsce, a w 2012 roku uległa w samym finale. Oprócz tego w 2002 roku gospodarzem było Opole (4. miejsce ekipy z Kędzierzyna-Koźla), a w 2016 roku Kraków (4. Resovia).
Sprawdź zakłady specjalne na Final Four w Łodzi! Kto będzie najlepszą drużyną w Europie?
Liga Mistrzów siatkarzy 2024/25 w Final Four gości aż dwóch przedstawicieli polskiej siatkówki - Aluron CMC Warta Zawiercie oraz JSW Jastrzębski Węgiel. Obie te drużyny zagrają ze sobą w ramach półfinałów siatkarskiej Ligi Mistrzów, a na wygranego będzie czekał w finale ktoś z duetu Sir Sicoma Monini Perugia (Włochy) - Halkbank Ankara (Turcja). Niewiele brakowało, aby decydujące rozstrzygnięcia odbywały się z udziałem także trzeciej polskiej drużyny! O krok od awansu był bowiem PGE Projekt Warszawa, który musiał jednak uznać wyższość Halkbanku Ankary. W ostatnich latach już zdarzało się, że do półfinałów turnieju dostawały się dwa polskie zespoły - w 2023 i 2022 roku ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i Jastrzębski Węgiel, a w 2015 Asseco Resovia Rzeszów i PGE Skra Bełchatów. Po raz pierwszy jednak taki przypadek ma miejsce, kiedy Final Four Ligi Mistrzów organizowany jest w Polsce. To może być handicap dla Biało-czerwonych.
STS to legalny bukmacher. Hazard wiąże się z ryzykiem, a udział w nielegalnych grach jest karalny.

Komentarze (0)