Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Iga, Filip, Franciszek
 • bezchmurnie
  Dzisiaj:
  26°C / 13°C
 • pochmurno z przejaśnieniami
  Jutro:
  23°C / 14°C
 • lekkie zachmurzenie
  Pojutrze:
  19°C / 9°C

Jak rozpoznać zaćmę? Fakoemulsyfikacja ultradźwiękami?

materiał partnera
30 kwietnia, 19:14

Zaćma to jedna z najczęstszych przyczyn utraty wzroku u osób starszych. Nie daje bolesnych objawów, które mogą jasno wskazywać na poważne problemy z oczami. Jednak specjalistyczne sprzęty medyczne potrafią wykryć już początkowe zmiany w soczewce oka. Dlatego warto konsultować z okulistą każde pogorszenie w jakości widzenia.

Czym jest zaćma?

Zaćma to stopniowe zmętnianie soczewki oka. Pacjent początkowo nie zauważa zmian w swoim wzroku. Jednak wraz z rozwojem choroby, zaczyna skarżyć się na słabszą jakość widzenia. Często osoby z zaćmą określają swój wzrok jako przymglony, mniej ostry. Niektórzy skarżą się na bóle głowy. Wskazaniem do niepokoju może być fakt, iż noszenie okularów bądź zamiana ich na mocniejsze nie przynosi poprawy komfortu widzenia. 

Za główną przyczynę zaćmy określa się nadmierne gromadzenie się białek, które osadzają się na soczewce oka. Dlatego ludzie, którzy borykają się z tą chorobą, mają znacznie zabielone oczy. Większość pacjentów z zaćmą, to osoby po 55 roku życia. Bowiem, to naturalne procesy starzenia i zmiany metaboliczne odpowiadają, za rozwój tej choroby. Jednak przyczyną może być również cukrzyca, bądź niektóre urazy i stany zapalne. Niestety zaćma, choć w znacznie mniejszym stopniu, dotyka również dzieci. Z reguły jest to wówczas wada wrodzona.

Najczęstszym powodem rozwoju zaćmy u dzieci, jest nieprawidłowy przebieg ciąży. Choroby zakaźne przebyte przez kobietę ciężarną, takie jak ospa, czy różyczka mogą mieć wpływ na problemy ze wzrokiem u dziecka. Jednak jeżeli chodzi o choroby oczu u najmłodszych pacjentów, to zdecydowanie częściej lekarze spotykają się z problemem zeza u dzieci. Nieprawidłowe ustawianie się gałek ocznych, może powodować problemy z dokładnym widzeniem.  Leczenie zeza u dzieci odbywa się z reguły za pomocą ćwiczeń chorej gałki ocznej. W przypadku zaćmy wymagane są zdecydowanie bardziej radykalne kroki. 

Fakoemulsyfikacji ultradźwiękami - sposób na zaćmę

Skuteczne wyleczenie zaćmy wiąże się z usunięciem zmętnionej soczewki i wymienienie jej na nową. Istnieje kilka metod usunięcia zaćmy. Zdecydowanie najnowocześniejszą i najmniej inwazyjną jest zabieg fakoemulsyfikacji ultradźwiękami citomed.pl.

Przy pomocy ultradźwięków, lekarz pozbywa się chorej soczewki. Następnie wszczepienie nową, idealnie dopasowaną. Pacjent jest znieczulony kroplowo, tym samym jest całkowicie przytomny. Mimo to nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Cały zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut. Co ważne, pacjent nie wymaga hospitalizacji.

U mniej więcej 10-30 proc. osób, które podjęły się usunięcia zaćmy, dochodzi do tzw. zaćmy wtórnej. Istnieje jednak sposób, który pozwala szybko pozbyć się tego problemu. Zabieg kapsulotomii tylnej to metoda, która polega na wykonaniu małej szczeliny w torebce soczewki oka, za pomocą lasera. Poprawa ostrości widzenia jest natychmiastowa. 

Warto uświadomić sobie, że zaćma to poważna choroba, której nie wolno lekceważyć. Nieleczona może nieść ze sobą przykre konsekwencje. Jednak istnieją skuteczne metody, które pozwalają cieszyć się zdrowym wzrokiem.