Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Łucja, Witold, Dorota
 • bezchmurnie
  Dzisiaj:
  30°C / 16°C
 • zachmurzenie małe
  Jutro:
  31°C / 17°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  31°C / 20°C
REKLAMA

Rynek nieruchomości w Toruniu

materiał partnera
5 maja, 21:36

Położony w województwie kujawsko-pomorskim Toruń to miasto akademickie i drugi co do wielkości ośrodek w tym regionie Polski. Planujesz przeprowadzkę do Torunia? Myślisz o zakupie mieszkania inwestycyjnego w tym mieście? Poznaj bliżej toruński rynek nieruchomości.

Mieszkanie w Toruniu – rynek pierwotny czy wtórny?

Jedną z pierwszych decyzji, jakie musisz podjąć, kupując mieszkanie, jest wybór rynku, z jakiego ma ono pochodzić. Do wyboru masz:

 • Rynek wtórny. W Toruniu oferta mieszkań z rynku wtórnego jest bogata – to lokale w zabytkowych kamienicach, na osiedlach z lat 80. ubiegłego wieku i w wieżowcach.
 • Rynek pierwotny. Nowe mieszkania powstają w różnych dzielnicach Torunia. Łączy je to, że znajdują się na kameralnych, często monitorowanych osiedlach w otoczeniu zieleni.

Dostępne mieszkania różnią się nie tylko metrażem, standardem i wykończeniem części wspólnych, ale także udogodnieniami dla mieszkańców. Wokół nowych osiedli nie brakuje ani miejsc parkingowych, ani obszarów zaprojektowanych z myślą o dzieciach.

W której dzielnicy Torunia warto poszukać mieszkania?

W Toruniu w ostatnich latach do użytku zostało oddanych sporo nowych lokali w ramach różnych inwestycji. Gdzie powstaje najwięcej mieszkań?

Nowe mieszkanie Toruń znajdziesz m.in. na następujących osiedlach:

 • Jar (od 1 stycznia 2023 r. nowa nazwa – Osiedle Niepodległości). Aktualnie to jedna z najszybciej rozwijających się części Torunia. Firmy deweloperskie zachęcają do zakupu mieszkań w ramach realizowanych inwestycji, kusząc m.in. dostępem do terenów zielonych. W przyszłości powstać ma też linia tramwajowa.
 • Dotychczas w tej części miasta przeważała zabudowa wielorodzinna z wielkiej płyty. Zapotrzebowanie na nowe inwestycje jest jednak duże i deweloperzy zabudowują wolną przestrzeń.
 • Na Skarpie. To jedno z największych osiedli w Toruniu. W ostatnim czasie nowe mieszkania powstały m.in. przy ul. Szosa Lubicka (inwestycje Awangarda, Winnica). Co ciekawe, w tej części miasta jest dużo taniej niż na osiedlu Jar.

Firmy deweloperskie zagospodarowują też tereny w niewielkiej odległości od centrum. Przykładowo inwestycja Grand Bulvar jest położona zaledwie 1,2 km od śródmieścia, z kolei mieszkania powstające w ramach Nowe Torpo są od niego oddalone o 1,6 km.

Jakie czynniki wpływają na ceny mieszkań w Toruniu?

Ceny mieszkań w Toruniu, podobnie jak w innych Polskich miastach, rosną. Powodów, dla których za mkw. nieruchomości trzeba zapłacić coraz więcej, jest kilka. Do głównych z nich należą:

 • Rosnące ceny materiałów budowlanych i koszty robocizny. To powoduje, że deweloperzy często muszą korygować założenia poczynione na etapie planowania inwestycji.
 • Wzmożone zainteresowanie nieruchomościami. Mieszkania zarówno w dużych, jak i mniejszych miastach regionalnych są postrzegane jako atrakcyjna lokata posiadanych oszczędności.

Ile trzeba zapłacić za mieszkanie w Toruniu? Jak podaje Emmerson Evaluation, pod koniec 2020 r. w tym mieście mediana cen na rynku pierwotnym wynosiła 6500 zł za mkw. Taniej było na rynku wtórnym – mediana wynosiła 5400 zł za mkw. Ostateczna kwota zależy również od standardu mieszkania.